Naginata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naginata

Naginata (なぎなた, 薙刀) është një armë pole dhe një nga disa llojet e shpata japoneze të bëra tradicionalisht (nihonto).[1][2]. Naginata u përdorën fillimisht nga klasa samurai e Japonisë feudale, si dhe nga ashigaru dhe sōhei (murgj luftëtarë).[3] Naginata është arma ikonike e arketipit onna-bugeisha, një lloj luftëtare femre që i përket fisnikërisë japoneze.

Naginata për burrat luftëtarë dhe murgjit luftëtarë ishin ō-naginata. Lloji i përdorur nga gratë quhej ko-naginata. Meqenëse naginata me polin e saj është më e rëndë dhe shumë më e ngadaltë se shpata japoneze, tehu i ko-naginata ishte më i vogël se ō-naginata e luftëtarit mashkull në mënyrë që të kompensonte lartësinë më të vogël dhe forcën e sipërme të trupit të një gruaje sesa një të samurai mashkull me mburojë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]