Jump to content

Shinsengumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Shinsengumit

Shinsengumi (新選組, "Brigada e Re e Zgjedhur") ishte një forcë speciale policore e organizuar nga Bakufu (qeveria ushtarake) gjatë periudhës japoneze së Bakumatsu (shogunati i vonshëm Tokugawa) në vitin 1863. Ajo u themelua për të mbrojtur përfaqësuesit e shogunatit në Kioto në një kohë kur ishte bërë një dekret i diskutueshëm perandorak për të përjashtuar tregtinë e jashtme nga Japonia dhe klani Chōshū ishte detyruar nga gjykata perandorake. Burrat u tërhoqën nga shkollat e shpatës në Edo. Ajo ishte aktive deri më 23 qershor 1869.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rōshigumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hapja e detyruar e Japonisë në perëndim në vitin 1854, e cila kërkonte që ajo të hapte brigjet e saj për tregti ose të përballej me konflikt ushtarak, përkeqësoi paqëndrueshmërinë e brendshme politike. Një linjë e qëndrueshme e mendimit politik ishte sonnō jōi (që do të thotë, "ndero perandorin, dëbo barbarët").[1] Besnikët (veçanërisht në Çifligun Chōshū) në Kioto filluan të rebeloheshin. Si përgjigje, shogunati Tokugawa formoi Rōshigumi (浪士組, që do të thotë "skuadra rōnin") më 19 tetor 1862. Rōshigumi ishte një skuadër prej 234 rōnin të tërhequr nga shkollat ​​e shpatës së Edo.[2](p168)

Komandanti nominal i skuadrës ishte hatamoto Matsudaira Katamori dhe udhëheqësi i tyre ishte Kiyokawa Hachirō. Misioni i Rōshigumi ishte të mbrojë Tokugawa Iemochi, shoguni i 14-të, gjatë një udhëtimi të rëndësishëm në Kioto për t'u takuar me Perandorin Kōmei.[3](p65) Nuk kishte pasur një takim të tillë që nga shoguni i tretë i Tokugawa, Tokugawa Iemitsu, kishte vizituar Kiotos në shekullin e 17-të. Tokugawa Iemochi, kreu i qeverisë ushtarake, ishte ftuar të diskutonte se si Japonia duhet të miratojë dekretin e fundit perandorak që kërkon dëbimin e të huajve.

Megjithëse Rōshigumi u financua nga bakufu i Tokugawa, udhëheqësi Kiyokawa Hachirō dhe të tjerët kishin besnikëri të fortë ndaj perandorit dhe planifikuan të mblidhnin rōin e tjerë në Kioto për të policuar qytetin nga kryengritësit. Më 26 mars (kalendari hënor 8 shkurt), 1863, Kiyokawa udhëhoqi Rōshigumi nga Edo si pararojë e procesionit të shogunit Iemochi për në Kioto, të cilin ata arritën në 10 prill (kalendari hënor 23 Shkurt 1863).

Anëtarët e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kulmin e saj, Shinsengumi kishte rreth 300 anëtarë. Ata ishin grupi i parë samurai i epokës Tokugawa që lejuan anëtarët e klasave jo-samurai (fermerë dhe tregtarë, për shembull) të bashkoheshin. Shumë u bashkuan me grupin nga dëshira për t'u bërë samurai dhe për t'u përfshirë në çështjet politike. Sidoqoftë, është një mendim i gabuar që shumica e anëtarëve të Shinsengumi ishin nga klasa jo-samurai. Nga 106 anëtarë të Shinsengumi (midis gjithsej 302 anëtarëve në atë kohë), kishte 87 samurai, tetë fermerë, tre tregtarë, tre mjekë, tre priftërinj dhe dy zanatçinj. Disa nga udhëheqësit, si Sannan, Okita, Saitō, Nagakura dhe Harada, kanë lindur samurai.

Uniforma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manekinë të veshur në uniforma të Shinsengumi

Anëtarët e Shinsengumi ishin shumë të dukshëm në betejë për shkak të uniformave të tyre të veçantë. Duke ndjekur urdhrat e komandantit të Shinsengumi Serizawa Kamo, uniforma standarde përbëhej nga haori dhe hakama mbi një kimono, me një kordon të bardhë të quajtur tasuki të kryqëzuar mbi gjoks dhe të lidhur në pjesën e pasme. Funksioni i tasuki ishte të parandalonte ndërhyrjet e mëngëve të kimonos në lëvizjen e krahëve. Shinsengumi kishte veshur një chainmail të lehtë nën rrobat e tyre dhe një përkrenare të lehtë të bërë prej hekuri.

Uniforma përcaktohej më së miri nga haori, e cila ishte me ngjyrë asagi-iro (浅葱色, e kaltërt e hapur). Mëngët haori u shkurtuan me "vija të bardha mali", duke rezultuar në një uniformë shumë të veçantë, krejt ndryshe nga ngjyra kafe, e zezë dhe hiri e zakonshme që gjenden në veshjet e luftëtarëve.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wakabayashi B. T. Anti-foreignism and Western learning in early-modern Japan: the new theses of 1825. Harvard University Press, Cambridge 1986.
  2. ^ Dougill J. "Kyoto: a cultural history". Oxford University Press, 2006 p171. ISBN 0195301374, 9780195301373.
  3. ^ Oishi M. Shinsengumi: Saigo no Bushi no Jitsuzō. Shin Jinbutsu Oraisha, Tokyo, 2004.