Kintarō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kintarō duke mbajtur një krap me një sëpatë (Masakari)

Kintarō (金太郎, shpesh përkthehet "djali ar") është një djal me fuqi mbinjerëzore në folklorin japonez. Ai u rrit nga Yama-uba (shtriga e malit) në Malin Ashigara. Ai u bë miqësor me kafshët e malit, dhe më vonë, pasi kapi Shuten-dōji, ai u bë një ndjekës besnik i Minamoto no Yorimitsu nën emrin e ri Sakata no Kintoki (坂 田 金 時). Ai është një figurë e njohur në dramën Bunraku dhe kabuki, dhe është zakon të vendosësh një kukull Kintarō në ditën e fëmijëve me shpresën se djemtë do të bëhen njësoj të guximshëm dhe të fortë.

Kintarō supozohet se bazohet në një person të vërtetë, Sakata Kintoki, e cila ka jetuar gjatë periudhës Heian dhe me siguri ka ardhur nga ajo që është tani qyteti i Minamiashigara, Kanagawa. Ai shërbeu si mbajtës për samurai Minamoto no Yorimitsu dhe u bë i njohur për aftësitë e tij si një luftëtar. Ashtu si me shumë individë më të mëdhenj se jeta, legjenda e tij është rritur me kohën.

Legjenda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa histori konkurruese tregojnë për fëmijërinë e Kintarō. Në një, ai u rrit nga nëna e tij, Princesha Yaegiri, bija e një burri të pasur me emrin Shiman-chja, në fshatin Jizodo, afër malit Ashigara. Në një legjendë konkurruese, nëna e tij e lindi në atë që tani është Sakata, Yamagata. Ajo u detyrua të ikte, sidoqoftë, për shkak të luftimeve midis burrit të saj, një samurai të quajtur Sakata dhe xhaxhai i tij. Më në fund u vendos në pyjet e malit Ashigara për të rritur djalin e saj. Përndryshe, nëna e vërtetë e Kintarō e la fëmijën në pyll ose vdiq dhe e la atë një jetim, dhe ai u rrit nga një yama-uba ose "shtriga malore" (një përrallë thotë se nëna e Kintarō e rriti atë në një vend të pabanuar, por për shkak të pamjes së saj të dërrmuar, ajo erdhi të quhet yama-uba). Në versionin më fantastik të përrallës, yama-uba ishte nëna e Kintarō, e mbarsur nga një rrëmujë e bubullimave, dërguar nga një dragua i kuq i malit Ashigara.

Legjendat pajtohen që edhe si vogëlush, Kintarō ishte aktiv dhe i padepërtueshëm, i shëndoshë dhe i kuq. Në veshjen e tij ka kanji (金) që do të thotë "ar". Arritja e tij e vetme tjetër ishte një sëpatë (ono ose masakari). Ai ishte fenomenalisht i fortë, i aftë të shkatërronte shkëmbinjtë në copa, të çrrënjoste pemët dhe të përkulë trungje si degëza. Shokët e tij kafshë i shërbenin si lajmëtarë dhe malësorë, dhe disa legjenda thonë se ai madje mësoi të fliste gjuhën e tyre. Disa tregime tregojnë për aventurat e Kintarō, duke luftuar përbindësha dhe oni (demonët), duke rrahur arinjtë në mundjen sumo dhe duke ndihmuar druvarët të presin dru.

Si i rritur, Kintarō e ndryshoi emrin e tij në Sakata no Kintoki. Ai u takua me samurai Minamoto no Yorimitsu ndërsa kaloi nëpër zonën përreth Malit Kintoki. Yorimitsu ishte i mahnitur nga forca e jashtëzakonshme e Kintarō, kështu që e mori atë si një nga mbajtësit e tij personal për të jetuar me të në Kyoto.[1] Kintoki studioi artet marciale atje dhe përfundimisht u bë shefi i Shitennō i Yorimitsu ("katër guximtarë"), i njohur për forcën dhe aftësinë e tij luftarake. Ai përfundimisht u kthye përsëri për nënën e tij dhe e solli edhe atë në Kyoto.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në manga dhe anime Golden Boy, personazhi kryesor ka të njëjtin emër. Kintarō si një imazh karakterizohet me një ono, një platformë haragake, dhe nganjëherë një ari të ndyrë.
  • Sipas Sorachi, emri i Sakata Gintoki u bazua në emrin e Kintarō, Sakata Kintoki.
  • Në animen Otogi Zoshi, Kintarō është një nga personazhet kryesore.
  • Në video lojën Otogi 2: Immortal Warriors, Kintarō mban një sëpatë si armë të tij kryesore.
  • Në serinë anime dhe manga The Prince of Tennis, një personazh me emrin Tōyama Kintarō është anëtari më i ri i rregullt i ekipit të tenisit të Shkollës së Mesme Shitenhoji. Ai është emëruar pas Kintarō dhe ndan forcën e jashtëzakonshme mbinjerëzore të emrit të tij.
  • Në manga dhe anime One Piece, veshja, sëpata gjigante dhe stili sumo i Sentomaru u bazua rëndë në Kintarō. Teknika e tij Ashigara Dokoi bazohet në malin Ashigara, vendi ku Kintarō u rrit.
  • Në animen Boruto: Naruto Next Generations, Kinshiki Ōtsutsuki u emërua pas Kintarō. Forma e tij gjigande dhe sjellja e ashpër u përshtatën gjithashtu nga folklori.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Piggott, J. (1997). Japanese Mythology. London: Chancellor Press.