Ono (armë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilustrimi i ono

Ono(Japonisht: 斧 ose masakari)[1] është fjalë japoneze për një "sëpatë" ose "tokmak", dhe përdoret për të përshkruar mjete të ndryshme të strukturës së ngjashme. Ashtu si me boshtet në kulturat e tjera, edhe ato ndonjëherë përdoren si armë. Shumë shembuj ekzistues të kësaj arme të veçantë shoqërohen me sōhei (priftërinj luftëtar) ose yamabushi,[1] të cilët gjithashtu përshtatin mjete të tjera bujqësore si armë, megjithëse samurai gjithashtu është fotografuar duke përdorur onoshtypje të bllokut prej drurit. Ato që janë dizajnuar posaçërisht për përdorim ushtarak janë të rrallë. Versioni i armës së ono përshkruhet se ka "një kokë shumë të madhe me një skaj të prerjes shumë konveks dhe një shirit të madh në formë rrotullimi përballë tij. Ajo ka një qeth që mbulon vetëm skajin e tehut. E gjithë gjatësia është gati 182 cm ".[1]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ono është arma e Kintarō, një hero në folklorin japonez.
  • Ermac nga Mortal Kombat përdorë ono të zi dhe argjend, edhe pse arma e tij quhet sëpatë.[2]
  • BattleTech, Draconis Combine Mustered Soldiery pseudonimi i klanit të luftës "Warhawk", Masakari.
  • Armiku i Mega Man 10 Merserker bazohet në këtë armë.
  • Heroi "Hitokiri" nga For Honor përdor këtë armë në lojë.
  • Një nga sulmet e Luffy, Gomu Gomu no Ono, mban emrin e tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Ratti, Oscar; Westbrook, Adele (1991). Secrets of the Samurai; A Survey of the Martial Arts of Feudal Japan (në anglisht). C. E. Tuttle. f. 322. ISBN 978-0-8048-1684-7.
  2. ^ Mortal Kombat: Deception dhe Mortal Kombat: Armageddon