Mortal Kombat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raiden

Mortal Kombat (sq: beteja vdekjeprurëse) është një lojë me shumë personazhe dhe ndonjë herë disa momente të frikshme dhe të mbinatyrshme. Sipas lojës janë xhirua dy filma Mortal Kombat dhe Mortal Kombat Annilation dhe seriali Motal Kombat Conquest dhe lojrat për PlayStation: MK1, MK2, MK3, ultimate MK3, MK triogy, MK4, MK gold, MK Deadlly Alliance, MK Deception, Mk Shaolin Monks, MK Armageddon, MK mytheyo:Sub Zero dhe DC universe vs Mortal Kombat.

-Lista e personazheve

 • Liu Kang
 • Kung Lao
 • Princess Kitana
 • Rayden
 • Sonya Blade
 • Jax
 • Shao-Kahn
 • Shinnok
 • Johnny Cage
 • Sindel
 • Scorpion
 • Sub zero
 • Jade
 • Motaro
 • Sheeva
 • Nightwolf
 • Ermac
 • Cyrax
 • Rain
 • Baraka
 • Smoke
 • Mileena
 • Reptile
 • Shang Tsung
 • Goro
 • Kano
 • Kintaro
 • Noob Saibor
 • Sector
 • Quan Chi
 • Onaga

Mortal Kombat(filmi)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithqka fillon me një ëndërr të Liu Kang.Pas ksaj ëndrre ku sheh Shang Tsung deke vrarë vëllain e tij,ai niset tek tempulli i murgjve.Aty takon Reydan,zotin e vetëtimës dhe bubullimës,që i thot të takohet me Johnny Cage dhe Sanya Blade në Hong Kong.Pas takimit të tyre ata formojn një grup për të mundur Shang Tsung.Pasi e merr vesh Shang Tsung që ata e dinë planin e tij,të hap dyert në mes të tokës dhe outworld(jashtbotës),ai bën të ditur fillimin e Mortal Kombat.Aty marrin pjes edhe luftëtarët e Reydanit.Në ndeshjen e parë ishte:Liu Kang vs Kai.Liu Kang e fiton paproblem betejen dhe në fund Shang Tsung ia merr shpirtin Kait.Në betejën e dyt ishin:Sanya vs Kano,në fillim Kano përdor disa thika por më pas Sanya ia then qafen me këmbë.Ndërkoh Johnny Cage luftoi me Scorpion në një pyll.Scorpion përdor grepin e tij mirpo Cage iu shmanget,pastaj Scorpion ndërron metod duke e hequr maskën,dhe me kafkën e tij gjuan zjarr,mirpo Cage shpëtoi pasi epati një mburoj pranë që mburojti dhe më pas i japi fund duke ia qar kafkën me mburojën e mbreht.Në një vend të mbyllur Liu Kang lufton me Sub Zeron.Sub Zero gjuante copa aklli por Liu e mundi atë duke e ndarë copash.Më pas Reydan dhe të tjerët u mblodhën për të parë betejën e katërt të Mortal Kombatit:Princ Goro vs Jax.Ku princi Goro me katër duart e tij i japin fund.Pas një pushimi bëhet beteja e pestë:Johnny Cage vs Goro.Johnny e gjuan nga një lartësi e madhe dhe vret Goron,më pas Reydan gëzohet,por Shang Tsung që i kishin vdekur truprojet,rrëmbeu Sanyan dhe përmes një porte shkoi në Outworld.Më pas Reydan i thotë Johnnit dhe Lius të hynë në atë portë për të shpëtar Sanyan,sepse ai është i pafuqishëm në Outwold.Të dy hynë dhe iu del një gjalles që mund të zhdukej që quhej Reptil,që e mund Liu Kang.Më pas mbërrijn tek Shang Tsung.Aty bëhet beteja më e forta e deritanishme:Liu Kang vs Magjistari Shang Tsung.Ata të dy përballen dhe bëhet betej e ashpër,Shang Tsung shëndrrohët në vëllain e Liu Kang dhe mundohet ta mashtroj atë por kur mban mend qastin që Shang Tsung vrau vëllaut e tij ai gjuajti zjarr nga dora dhe e hodhi në një vend të mbuluar me therra të hekurta.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liu Kang[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liu Kang është personazhi kryesor në disa vende. Ai është nxënësi i Reidan dhe shpëtimtari i Tokës. Poashtu ai është edhe kampioni i Mortal Kombatit, pasi ai mund Shang Tsung në MK movie dhe Shao Kahn në MK Annilation, dhe bëhet i pamposhtur. Por në Deadly Alliance ai vdes nga Quan Chi dhe Shang Tsun(që ishte ringjallur). Mirpo ai rikthehet në Armageddon, si njeri i vdekur, mirpo më i fuqishëm që mund Shang Tsung. Liu Kang është i shkathët dhe i fuqishëm, dhe mund të nxierr zjarr nga duart dhe këmët. Ai bashk me Kung Laon në Shaolin Monks, mundin të këqinjët si: Shao Kahn, Shang Tsung, Kintaro, Scorpion, Goro etj.Liu kang ka edhe një stil shumë të fortë ku ai mund të shëndrrohet në një dragua gjigand që nxierr flakë,ai ka edhe nje teknike ku mund t'i leviz kembet fort .

Kung Lao[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kung Lao ëshë një njeri pozitiv, që luan një rol kryesorë. Ai është nxënës i Reydanit, dhe shokë i mirë i Liu Kang. Kung Lao shfaqet në disa lufta si: MK Conquest, MK2, MK3, UMK3, MK Triogy, MK Gold, dhe të gjitha të tjerat rradhazi përveq MK Sub-zero, dhe MK vs DC. Ai ka një kapelë të mprehtë që mund ta presh armikun me të, ka edhe efektin për ta kontrolluar atë, mund edhe ti dal kundërshtarit prapa si të zhduket dhe një rrotullim që krijon rreth vetes një mbështjellës të kaltërt.

Princess Kitana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kitana është vajza e mbretëreshës Shindel,dhe mbretit sundimtarë të jashtbotës Shao Kahn. Princesha Kitana është personazh pozitiv, dhe është e dashura e Liu Kang. Ajo është kundershtarja e shpesht e Mileenas. Kitana është nga ana e xhaxhait të tij, Reydan.Kitana ka efektin e një puthje helmuese,dhe ka disa flladitëse të mbrehta që krijojn erëra të fuqishm.

Reidan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reidan është personazh fiktiv i njohur si zoti i bubullimës i gjithësisë së mortal kombat është edhe mbrojtës i mbretërisë së Tokës. Raiden është i mençur dhe ka forcë të fuqishme.Ai është drejtues i shumë heronjve si:Liu Kang,Kung Lao,Jax,Sanya,Kitana,Johnny Cage...Reidan është vëllai i Shao Kahn,dhe i biri i Shinnokut.Reidan ka forcë të mbinatyrshme,vetëtimën,që më ktë forcë mung të bëj stile të forta.Reydan merr pjes në të gjith Mortal Kombatat përve MK1.

Sanya Blade[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanya është bashklojtare me jax dhe në disa raste me Johnny Cage.Ajo është personazh pozitiv dhe një rol kryesor si:Reydan,Kitana,Liu Kang,Kung Lao,Johnny Cage etj.Sanya nuk ka forcë të mbinatyrshme por është e fortë dhe e shkathët.Ajo ka dëshir të luftaj me Kano,si në shumë raste.Ajo ka marrur pjesë edhe si police në fillim.

Jax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ushtarë me duar të hekura,mëndjemadh,Amerikanë është Jaxi.Ai ka fuqi të pakufishme në duart e tij të hekurta.Ka marrur pjesë në ushtri dhe është gjithmonë bashk me Sanyan.Jax ka edhe një armë të fuqishme me plumba.

Shao Kahn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shao Kahn është mbreti i jashtbotës,ai është gjthqka përveq pushtuesi i Tokës.Ai u mundua ta bëj këtë gjë një herë në Mortal Kombat Annilation,bashk me bashkshorten e saj Sindel,me disa kombandanta(luftëtar të Mortal Kombatit) dhe me mijra ushtarë.Ai ishte urdhëruar nga babai i tij Shinnok,por u ndalua nga vëllai i tij,Reyden dhe grupi i tij.Në të vërtet ai mundet nga Liu Kang.Kahn ka një fuqi kumund të gjuaj bomba të gjelbërta,dhe ka një çekiq të fuqishëm.Ai ka pushtuar shumë teritore të jashtbotës,dhe ka thyer disa rregulla të MK bashk me Shang Tsungun(janë ringjallur).

Shinnok[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shinnok duket si klloun cirku,pirpo një luftëtëtar si ai duhet tia kesh frikën.Për më tepër ai ka disa stile mbreslënse,ai mund të nxierr një dorë gjigande që mund ta kontrolloj.Përmëtepër Shinnok është babain i Reiden dhe Shao Kahn.Kjo është familje shumë e fuqishme për Kitanën:Shinnok-gjushi,Sindel dhe Shao Kahn-prindrit,dhe Reiden-xhaxhai.

Johnny Cage[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cage,është një mëndjemadh që i duket vetja kush e di se qka,mirpo ai ka mundur princin Goro dhe Scorpion.Johnny në fillim tek Mortal Kambat,ishte në grup me Liu Kang,Sanya,Kitana dhe Reidan,kur luftuan Shang Tsung.Ai mban disa syze,dhe ka një gogitje të gjelbër që e rrit shpejtësin e goditjes dhe e forcon.Me shkelmin me efekt të gjelbër,ai mundi goron.Johnny Cage kaloi shumë kohë me Sanyan,derisa vdiq nga Shao Kahn.

Sindel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Singel është gruaja e Shao Kahn,ajo kaedhe një vajzë,që quhet Kitana.Sindel ishte komandantja e Shao Kahn.Ajo ka një zë që të fuqishëm që kur bërtet,mund tëthyet gjysma e një mali.Mirpo më vonë Sindel shkon nga ana e së bijës.

Scorpion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scorpion e ka marr emrin nga akrepi,sepse edhe Scorpion ka një litar të mbreht që mund ta fus brenda në dorë dhe ta nxierr në sipërfaqe,por emri i tij i vërtet është Hanzo Sasori Hasashi.Scorpion është një neri i mbinatyrshëm,një herë Scorpion e vret Sub-zeron,ndërsa vëllai i sub zeros e vret Scorpion.Mirpo Scorpion ringjallet.Pasi ai ringjallet Scorpion e ka kokën skelet kafkë që mund të nxierr zjarrë.Por ai e mbulon kafkën me një maskë,dhe ai dukej siq kishte qenë.Ai ka rroba të verdha dhe fytyra nuk iu duket.Scorpion mund të bëj një hapsirë të njerr zarr nga toka,në mënyrë që armiku të merr flakë.Ai mund edhe të teleportohet(ti dal armikut prapa).Me litarin e Scorpionit ai mund tia ngul armikut dhe ta siell nga larg deri tek Scorpion. Scorpion më parë ishte njeri i mirë që i shërbente klanit të tij,por Quan Chi vrau klanin e Scorpionit dhe i tha atij se e vrau Sub Zero.Kështu Scorpion duke ndjekur Sub Zeron ai mori qëllime të këqija,ai u fut ne turne per te vrare armikun e tij .

Sub zero[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sub zero ose ndryshe nën zero,është personazh pozitiv,por në disa raste ai është pozitiv.Githmonë me telashet e Scorpion,ku vdes mirpo paraqitet vëllai i tij Sub zero.Ai mund ta ngrij armikun,dhe të gjuaj copa akulli.Në film Sub zero paraqitet si njeri negativ,dhe shok me Scorpion.Sub zero që kishte vdekur më von paraqitet si Noob Saibot ,me një veshje të metalt.Sub zero ka marrur pjes në qdo lojë,duke u përparuar,edhe duke dalur edhe Sub zero i ri,dhe Noob Saibot.

Jade[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jade është luftëtare e shkathët,ajo ka një shkop të fuqishëm,dhe është shoqja më e mirë e Kitanës,dhe është kundërshtare e Mileenes si Kitana.Ajo luan një rol pozitiv dhe ndonjëher negativ.

Motaro[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Motaro është krijes e mbinatyrshme,ai është gjysmë kalë gjysmë njeri!Pjesa e mbrapme e trupit i ndihmon të bëj goditje shumë të fuqishm,ai ka edhe një bisht të fuqishëm.Motaro,si edhe Kintaro,Ermac,Sindel,dhe Shang Tsung janë njerëzit mëtë besuar të Shao Kahn.Motaro ka edhe një vrapim të shpejt,poashtu ai i përdor edhe duart e tij për tu mbrojtur.

Sheeva[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheeva është një grua me katër duar,e fuqishme dhe trupin e ka njyrë Kafe të gjithin.Ajo i shërben Shao Kahnit,dhe e urren Motaron me sielljen e tij.

Nightolf[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nightwolf (sq:Ujku i natës)është një indian i veshur si ata,dhe ka stile shumë të forta.Ai ka edhe animality,që mund të shëndrrohet në ujk.Ai është i zgjuar,dhe e ka mësuar Liu Kangun të shëndrrohet në dragua.Nightwolf ka një sopatë dhe një hark telepatik të gjelbërt ku mund të gjuash shigjeta pafund.

Ermac[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ermac është një njeri me një forc të pabesueshme,Ermac mund të kontrolloj sende me 5ton e më shumë.Por ai këtë fuqi e përdor për të keq.Ai i shërben Shao Kahnit,dhe është njeri i beseueshëm i tij.Mund edhe të fluturoj dhe mund të kontrolloj trupin e armikut . ai mund edhe të teleportoj [të dal nga prapa],ne mk ai mund edhe te gjuaj top të gjelber[prej forcë te tij].

Reptile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reptile[zvarraniku]mund te ngjitet në mur dhe mund te gjuaj acid . Raca e tij nuk jeton më,Shang tsung po mundohet ta rikthej racën e reptilëve . Reptili është lideri i reptilëve .

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]