PlayStation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

PlayStation është konzola e dëfrimit shumë popullore e Sonit (Sony). Kjo konzolë është shumë e pasur me lojëra të cilat zakonisht janë në formatin CD-Rom dhe kjo konzolë përdor 32 bit MIPS CPU.

Titujt dhe Logot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat më me famë të PlayStationit përfshijnë një numër të madh lojërash si Tomb Raider, Final Fantasy VII, Resident Evil, Tekken, Wipeout, Gran Turismo, Crash Bandicoot, Spyro The Dragon, Parasite Eve, Silent Hill, dhe Metal Gear Solid. Deri në 18 maj 2004, 100 000 000 PlayStation ishin prodhuar dhe ishin eksportuar në të gjithë botën.

Logo e PlayStation është dizenjuar nga Manabu Sakamoto, që për firmën Sony ka vizatuar gjithashtu logon VAIO.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: PlayStation – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale