Konzola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Konzola

Konzola është një kompjuter ose aparat i ngjashëm kompjuterit, që përdoret kryesisht për të ekzekutuar programe kompjuterike. Në ditët e sotme ky term përdoret më tepër për t'iu referuar nje sistemi qe ofron lidhjen me nje njesi perllogaritjesh kompjuterike te perbere nga një monitor, tastierë dhe mouse. Përeç kuptimit te mesiperm qe lidhet ngushte me kompjuterët personalë (PC), konzola perdoret edhe për t'iu referuar nje aparati te posaçëm qe lidhet me nje ekran televizori dhe perdoret për te luajtur lojra elektronike.

Konzola[redakto | redakto tekstin burimor]

Sony[redakto | redakto tekstin burimor]

Nintendo[redakto | redakto tekstin burimor]