Jump to content

Nintendo Entertainment System

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nintendo Entertainment System (shkurt (NES) / Në vendet shqiptare edhe i njohur si Nintendo) është një konsolë e firmës Nintendo dhe konzola e parë e mirfilltë është prodhuar për herë të parë më 15 korrik 1983.

Nintendo Entertainment System ose NES (ファミリーコンピュータ- Famirī Kompyūtā – kopjuter për familjarët ose ファミコン - Famikom), është një konsolë lojra 8 bitëshe e prodhuar nga Nintendo e lëshuar fillimisht në Azi, Amerikën Jugore dhe Veriore, Australi dhe Evropë. Pas rënies së tregtisë së lojrave kompiuterike në 1983, Nintendo doli si një “shpëtimtare” e këtij bisnesi duke ndihmuar dhe vendosur për herë të parë një konstrukt solid e grafikës së lojrave. Super Mario Bros ishte loja e parë moderne për kohën, që i lejonte më shumë liri veprimi lojtarit se lojrat e tjera. Në të vërtetë Nintendo vetë nuk është se prodhonte software ose hardware, megjithatë NES do ishte paraardhësja e SNES si edhe konsolave moderne.

Promocion i Nes. Paketa NES Sport.

Teknika e Përdorur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • CPU Motorola 6508 (8-bit a 1,79 MHz)
  • RAM 2 KB
  • Froma e Lojrave: Kaseta dhe disqe Floppy vetëm për konsolën NES.
  • Rezoluta e pamjes 256x240 me 24 ngjyra.
  • 64 frame-rate me qartësi totale (në ekran të plotë) prej 8x8 piksel.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]