Diskutim:Konzola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Konzola. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Konsole apo Konzole[Redakto nëpërmjet kodit]

Ku dhe si u përkthye Konzolë, më duket se eshte me afer Konsole, ose me e sakte akoma Panel Kontrolli [për videolojëra]. --Eagleal  20 Tetor 2007 18:06 (UTC)

Propozim[Redakto nëpërmjet kodit]

nga http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Console&action=history

Quhet console (nga anglishtja) cdo sistem informatik i konceptuar ekskluzivisht por mbi të gjitha për ekzekutimin e programeve të argetimit (të quajtura videolojra).

Janë të shumta industritë dhë kompanitë që nga 1986 (viti në të cilin u konceptua Kompjuteri Personal) deri më sot kanë prodhuar dhe realizuar console të cdo lloj tipi. Ashtu sic ndodh në botën e kompjuterave, dhe universi i console-ve ka një klasifikim ku karakterizohen tipet e ndryshme të dispozitivëvë. Console-t në fakt ndahen në "të lëvizshem" dhe "tavoline"(ose "fikse").

Console-t e levizshëm (sic jane Game Boy, ose PlayStation Portable(PSP)) janë dispozitivë palmar në dimensione të vogla të pajisur me një ekran me kristale të lëngshme(monokromatik ose me ngjyra, në rastin e dispozitivëve më modernë)dhe lexues elektronik, në të cilët gjendet i memorizuar programi. Aktualisht PlayStation Portable(PSP) është i vetmi console i lëvizshem në treg që zotëron një lexues optik me mikrodisqe me lazer (UMD).

Console-t "e tavolines" janë dispozitivë elektronik me dimensione të mëdha që karakterizohen nga qarqe shumë të komplikuara, prej prezences së një drive (lexuesi) optik për leximin e disqeve me lazer (Compact Disc dhe DVD) dhe për lidhjen me televizorin i nevojshëm për te shfaqur programet.

--Hipi Zhdripi 1 Nëntor 2007 02:30 (UTC)