Sony

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky Artikull flet për korporacionin Sony. Fjala Sony ka më shumë se këtë përdorim, për përdorimet e tjera të fjalës shih: Sony (kthjellim).
Sony Corporation
ソニー株式会社
Lloji Publike (Stampa:Tyo; NYSESNE)
Industria Elektronika, Elektronika për konsumator, Shërbime financiare & media
Themeluar 7 Maj 1946 (emri i tanishëm u adoptua në 1958) nga Masaru Ibuka dhe Akio Morita
Selia Japoni Minato-ku, Tokyo, Japan
Kryesuesit Howard Stringer: ChairmKryetar dhe CEO
Katsumi Ihara: Zëvendës Presidenti Ekzekutiv
Produkte Elektronik për konsumator (audio, vizual dhe videolojëra)
Pajisje profesionale audio/video
Semikonduktor
Hardware për Kompiutera
Shqërbime Financiare
Filma, televizion, musik dhe software për videolojëra
tjera
Të ardhurat

Green Arrow Up Darker.svg

$63.980 Miliard USD
Të ardhurat operative $14.578 Miliard USD (2006)
Të ardhurat neto $1.042 Miliard USD (2006)
Punonjësit 158,500 (31 mars, 2006)
Filialet Sony Electronics
Sony Computer Entertainment
Sony Ericsson (50%)
Sony Pictures Entertainment
Sony BMG (50%)
Sony Marketing
Sony Life
Sony Assurance
Sony Bank
të tjera
Adresa e internetit www.sony.net

Sony (japonisht: ソニー株式会社) është një korporacion (kompani) multinacional nga Japonia, që u themelua më 1946 nga Akio Morita dhe Masaru Ibuka. Emri Sony është një kombinim i fjalëve nga latinishtja sonus (tingull) dhe anglishtja sonny (vogëlushe).

Sony është një nga kompanit udhëheqëse në prodhimin dhe fushën e elektronikës, videos, komunikacioneve, video lojërave dhe në teknologjin e informacioneve, dhe një nga kompanit më të mëdha në mjetet e argëtimit (Media Entertainment).


Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]