Shërbimet financiare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shërbimet financiare referohen tek shërbimeve të ofruara nga industritë e financës. Industrtë e financës përfshin një gamë të gjerë të organizatave që merren me menaxhimin e parave. Ndër këto organizata janë të credit union, bankat, kompanitë e kartave të kreditit, kompanitë e sigurimit, kompanitë e financave të konsumatorëve, Ndërmjetësit e aksioneve, fondet e investimeve dhe disa ndërmarrje të sponsorizuara nga qeveria. Që nga viti 2004, industria e shërbimeve financiare përfaqëson 20% të kapitalizmit të tregutS&P 500Shtetet e Bashkuara [1].

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Mistakes Of Our Grandparents?". Contrary Investor.com. shkurt 2004. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2009. Marrë më 2009-02-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)