Samsung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Samsung
LlojiPublike, Ndërkombëtare
IndustriaConglomerate(grumbullimin e pjesëve të ndryshme)
Themeluar nëKore
ThemeluesiLee Byung-chull
Zyrat qendroreSeoul, Korea Jugore
Zona e shërbimit
Ndërkombëtare
Njerëzit kyç
Lee Kun-hee
Chairman
CEO
Lee Soo-bin
ProdhimiElectronike
Substanca kimike
Flesh memorie
Aviacioni
Telefona mobil
Smartphones
FitimetUS$ 172.5 miliard (2009)
US$ 13.8 miliard (2009)
Total assetsUS$ 294.5 miliard(2009)
Numri i punëtorëve
276,000 (2009)
Faqja e internetitSamsung.com

Samsung është kompani koreano-jugore që merret me prodhimin e produkteve elektronike. Samsung është e njohur me kualitetin e produkteve të saj të larta.

Historia e telefonave mobil Samsung[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për dallim nga kompanitë tjera elektronike origjina e Samsung-ut nuk ka përfshirë produkte elektronike, por produkte të tjera. Në vitin 1938 themeluesi i Samsung Byung-Chull Lee formoi në Kore një kompani të eksportit të tregtisë, shitjen e peshkut, perime dhe fruta në Kinë. Brenda një dekade Samsung kishte fabrika mielli dhe makina të ëmbëlsirave. Nga 1958 e tutje Samsung filloi të zgjerohet në industri të tjera të tilla si financiare, media dhe ndërtimin e anijeve në vitet e 1970-ta. Në 1969, Samsung filloi të prodhojë atë për të cilën Samsung është famshëm, televizorë, Telefona mobil (gjatë 90-të), radio, komponentet kompjuterike dhe pajisje të tjera elektronike. Në vitet e 1990 Samsung filloi të zgjerohet globalisht me ndërtimin e fabrikave në SHBA, Britania, Gjermania, Tailanda, Meksika, Spanja dhe Kina deri në vitin 1997. Në vitin 1997 gati të gjitha bizneset Koreane u zvogëluan në madhësi e edhe Samsung-u nuk kishte përjashtim. Ata shitën bizneset për lehtësimin e borxhit dhe zvogluan numrin e punonjësve per 50.000. Por në sajë të industrisë elektronike ata arritën të frenojne kete. Historia e Samsung-ut dhe telefonave celular shtrihet në mbi 10 vjet. Në vitin 1993 Samsung-u zhvilloi telefonat celular me te lehtit të epokës së tij. Më pastaj ata zhvilluan telefonat e mençur dhe një telefon i kombinuar me mp3 player gjatë viteve të shekullit 20. Në këtë kohë Samsungu u fokusua në industrinë 3G. Duke bërë video, telefona me kamera të një shpejtësie të përshtatshme për përdoruesit.

Pikë kthese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1993, Samsung Mobile ka lëshuar në treg serinë SH-700, i cili mburrej me dizajn dhe kualitet të muzikës. Me një produkt të mirë dhe një fushatë më agresive të marketingut, Samsung do të kërkojnë më shumë se gjysma e telefonisë celulare në tregun e aksioneve në Kore nga Motorola.

Tregu global[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telefonat celularë Samsung kanë gjetur rrugën për në duart e amerikanëve ku për herë të parë në vitin 1996, kur ata ishin partner me Sprint në një linjë të telefonave. Disa vjet më vonë, Amerika e Jugut dhe Japonia ishin duke shijuar dizajn të lartë të telefonave celularë Samsung .

Mobilat Samsung Sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tremujorin e 3 të vitit 2008, për herë të parë në historinë e saj, Samsung Mobile ka dërguar më shumë se 50 milionë aparate në një drejtim pavarësisht nga një rënie globale.

Telefonat e mençur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Samsung garon për të mirë në çdo treg, si shembull me mega megapixellers si Pixon M8800 .

Ndarjet grupore:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Industria Elektronike
 • Shërbimet Financiare
 • Indusitria Kimike
 • Industria e Makinerise
 • Inxhinieria
 • Konstrukcioni
 • Shitje me pakicë
 • Veshmbathje
 • Edukimi & Sherbimet mjekesore
 • Zhvillimin e burimeve dhe tregtise

Konsumatorët e dukshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Royal Dutch Shell

Samsung Heavy Industries do të jetë ofruesi i vetëm i gazit të lëngshëm natyror (LNG) objektet e magazinimit me vlerë deri në US $ 50 miliardë dollarësh për në Mbretërine Hollandeze Shell për 15 vitet e ardhshme.

Një konsorcium i firmave të Koresë së Jugut - duke përfshirë Samsung, Korea Electric Power Corp dhe Hyundai - kane fituar një marrëveshje ne vlerë 40 miliardë dollarë për të ndërtuar centrale bërthamore në Emirateve te Bashkuara Arabe.

Qendra Mjekësore Samsung[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Samsung Medical Center, një organizatë jofitimprurëse mjekësore. Grupi i Samsung dhuron rreth $ 100 milion për çdo vit Medical Center. Medical Center Samsung është i përbërë nga Samsung Seul Spitalit, Spitali Kangbook Samsung, Alcatel Changwon Spitali, Samsung Cancer Center. Samsung Cancer Center në Seul, qendra më e madhe e kancerit në Azi edhe më të mëdhe sesa Qendra Kombëtare e Koresë së kancerit dhe Qendra kombetare e kancerit ne Japoni.

Produktet e Samsung:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Samsung SGH-G800
 • Samsung Omnia Series
 • Semiconductor
 • Hard disk drive
 • Display device
 • Consumer electronics
 • Pleomax
 • Samsung Telecommunications
 • Samsung Life Insurance
 • Computer monitor

Referimet dhe linqet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]