Motorola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Motorola është një kompani e madhe elektronike Amerikane. Motorola prodhon mikroprocesor telefona celular, si dhe shumë komponentë të tjerë të cilët përdoren në shumë fusha të elektronikës, si dioda qarqe të integruar etj.

Qendra është në Çikago.

Motorola është themeluar në vitin 1928 ku mbante një emër tjetër.

Galvin Manufacturing Corporation. E cila u ndërrua në vitin 1947 me emrin Motorola që mban dhe sot.

Motorola zhvilloi dhe sistemin e identifikimit biometrik AFIS.

Një nga mikroprocesorët e parë që prodhoi Motorola (68000) ishte në bazat e kompjuterëve të parë nder të cilët Apple Macintosh.

Në vitin 2004[1] Motorola doli në treg me telefonat modeli Razr V3 që pati një sukses të jashtëzakonshëm.

Karakteristika e veçantë e këtij modeli ishte spesori i tij vetëm 14 mm cka bëri që në vitin 2004 të qëndronte në elitën e merkatos si një nga prodhimet më të shitur.

Dhe në ditët e sotme Motorola mbetet një nga kompanitë elektronike më të fuqishme dhe më të suksesshme në të gjithë botën.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ "Motorola ships 50 millionth RAZR V3". phonedog.com (në anglisht). 2006-07-17. Marrë më 2023-01-20.