Jump to content

Columbia Pictures

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Columbia Pictures
Emri në gjuhën vendase
Columbia Pictures
IndustriaFilmstudio
Themeluar në10 janar 1924
ThemeluesiHarry dhe Jack Cohnn
Zyrat qendrore
SHBA , Culver City, California
Zona e shërbimit
Botërore
ProdhimiMotion Pictures
Production output
SHBA
PrindiSony Pictures Entertaiment
Faqja e internetit[1]

Columbia Pictures Industries, Inc. është një kompani prodhimit të filmit dhe televizionit, dhe pjesë të Columbia TriStar Motion Picture Group , e cila takon te Sony Pictures Entertainment.[1]

Studio, e themeluar në vitin 1918 si Cohn-Brandt-Cohn Shitje Filmit nga vëllezërit Jack dhe Harry Cohn dhe Joe Brandt, lëshuar filmin e saj të parë me metrazh të në gusht 1922. Ajo miratuar emrin Columbia Pictures[2][3] në vitin 1924 dhe doli në publik dy vjet më vonë. Emri rrjedh nga "Columbia", një personifikim kombëtare të Shteteve të Bashkuara, e cila përdoret si logo të kompanisë.

Në vitet e para një lojtar i vogël në Hollywood, Columbia filloi të rritet në fund të 1920, nxitur nga një shoqatë të suksesshëm me regjisorin Frank Capra.

Me Capra dhe të tjerët, Columbia u bë një nga shtëpitë kryesore të komedi krisur. Në vitin 1930, yjet e mëdha Columbia kontratës ishin Jean Arthur dhe Cary Grant (i cili u nda me RKO Pictures). Në vitet 1940, Rita Hayworth u bë Kryeministri yll studio dhe reaksion fatin e tyre në fund të viteve 1950. Rosalind Russell, Glenn Ford, dhe William Holden gjithashtu u bë yje të mëdha në studio.

Në vitin 1982, studio u ble nga Coca-Cola; të njëjtin vit ajo filloi tristar Pictures si një ndërmarrje të përbashkët me HBO dhe CBS. Pesë vjet më vonë, Coca-Cola pe jashtë Columbia, e cila ishte shitur në Tri-Star si ky i fundit u bë Columbia Pictures Entertainment. Pas një periudhe të shkurtër të pavarësisë me Coca-Cola mbajtjen e një interes financiar, studio kombinuar ishte fituar nga kompania japoneze Sony në vitin 1989.

Paraardhësi i Columbia Pictures, CBC Film Sales Corporation, u themelua në vitin 1918 nga Harry Cohn, vëllait të tij Jack Cohn, dhe Joe Brandt.

Brandt ishte president i CBC Sales Filmit, trajtimin e shitjes, të marketingut dhe të shpërndarjes nga New York së bashku me Jack Cohn, ndërsa Harry Cohn u zhvillua prodhimit në Hollywood. Prodhimet e para në studio ishin me buxhet të ulët subjekte të shkurtra:. "Screen Snapshots", e "Hall Room Boys" (duo koncert variete e Edward Flanagan dhe Neely Edwards), dhe imitues Chaplin Billy West start-up CBC kishte dhënë me qira hapësirë ​​në një studio Row. Varfëria në shkëlqyeshëm të ulët me qira Gower Rruga e Hollivudit. Në mesin e elitës Hollivudit, me kohë të vogël reputacionin e studios së ngritur disa shaka se "CBC" qëndroi për "mish i kripur dhe lakër".[4]

Riorganizimi dhe Emri i ri

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brandt në fund të lodhur e që kanë të bëjnë me vëllezërit Cohn, dhe shiti pjesën e tij prej një e treta për Harry Cohn, i cili mori si president. Në një përpjekje për të përmirësuar imazhin e saj, vëllezërit Cohn u quajt kompani Columbia Pictures Corporation më 10 janar, 1924. [7] Cohn mbeti në krye të prodhimit, si dhe, duke u koncentruar fuqi të madhe në duart e tij. Ai do të kandidojë Columbia për 34 vitet e ardhshme, qëndrimit të dytë-më i gjatë e çdo shef në studio, pas vetëm Warner Bros ' Jack Warner. Në një industri plot me nepotizëm, Columbia-të ishte veçanërisht i njohur. Humoristi Robert Benchley quajti Studio Pine Tree, "sepse ka kaq shumë Cohns". [8]

Linja Columbia produkt i përbërë kryesisht e karakteristika të buxhetuara të moderuar dhe subjektet e shkurtër duke përfshirë komedi, filma sportive, seriale të ndryshme, dhe karikaturat. Columbia gradualisht u zhvendos në prodhimin e fare më e lartë-buxhetit, përfundimisht u bashkuar me grupin e dytë të studiove të Hollywood së bashku me Shtetet e Artistëve dhe Universal. Ashtu si Shtetet e Artistëve dhe Universal, Columbia ishte një kompani e integruar horizontalisht se vetëm kontrolluar prodhimit dhe shpërndarjes.

Ndihma rritet Columbia ishte ardhja e një drejtor ambicioz, Frank Capra. Midis 1927 dhe 1939, Capra vazhdimisht shtyrë Cohn për materiale më të mirë dhe buxhetet më të mëdha. Një varg nga hitet e ai e drejtoi në fillim të viteve 1930 e forcoi statusin COLUMBIA si një studio të madhe. Në veçanti, It Happened One Night, të cilat gati përfshiu 1934 çmime Oscar, vënë Columbia në hartë. Deri atëherë, shumë i ekzistenca Columbia kishte varej nga pronarët e teatrit të gatshëm për të marrë filmat e saj, pasi që nuk ka vetë asnjë teatro vetë. Suksese të tjera Capra-drejtuar e ndjekur, duke përfshirë edhe versionin origjinal të Lost Horizon (1937), me Ronald Colman, dhe Z. Smith Goes to Washington (1939), i cili bëri James Stewart një yll i madh.

Në vitin 1938 shtimi i BB Kahane si Vice President, do të prodhojnë ato mure të Lartë Charles Vidor së Gray (1939), dhe Zonja në pyetjen (1940), filmi i parë i përbashkët i Rita Hayworth dhe Glenn Ford. Kahane do të bëhet vonë President i Akademisë së Filmit Arteve dhe Shkencave në vitin 1959, deri në vdekjen e tij një vit më vonë.

Columbia nuk mund të përballojë për të mbajtur një regjistër të madh të mundshëm të kontratës, në mënyrë që ata zakonisht huazuar ato nga studiot e tjera. Në MGM, Columbia ishte mbiquajtur "Siberi", si Louis B. Mayer do të përdorni transferim në Columbia si një mënyrë për të ndëshkuar signings e tij më pak të bindur. Në vitin 1930 ato nënshkruan Jean Arthur me një kontratë afat-gjatë, dhe pas diskutimeve të gjithë qytetin-së (1935), Arthur u bë një yll i madh komedi. Karriera shndritshëm Ann Sothern u nisur kur Columbia nënshkruar atë në një kontratë në vitin 1936. Cary Grant nënshkruar një kontratë në vitin 1937 dhe së shpejti pasi u ndryshuar në një kontratë jo-ekskluzive të përbashkët me RKO.  1. ^ "DIVISIONS | Sony Pictures Entertainment". www.sonypictures.com. Marrë më 2023-02-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rozen, Leah (1999-11-14). "HOLIDAY FILMS: SCREEN GEMS; It Happened With One Movie: A Studio Transformed". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-02-27.
  3. ^ "Studio Tour | The Studio | Sony Pictures Museum". www.sonypicturesmuseum.com. Marrë më 2023-02-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Rozen, Leah (1999-11-14). "HOLIDAY FILMS: SCREEN GEMS; It Happened With One Movie: A Studio Transformed". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-02-27.