Jump to content

Final Fantasy VII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kapaku i lojës FF VII, versioni PlayStation i lëshuar në Sh.B.A. Në figurë dallohet personazhi kryesor Cloud (Klaud).

Final Fantasy VII (Fantazia e Fundit 7 - ファイナルファンタジーVII Fainaru Fantajī Sebun) është një lojë vizuale RPG, e krijuar dhe e zhvilluar nga Squaresoft (më vonë do të njihej si Square Enix). Për të herë të parë u nxorr në shitje në 1997 dhe ishte loja e parë e serive Final Fantasy që përfshinte një sistem loje tre dimensional. Paraardhëset e FF, ishin lëshuar në shitje gjithmonë për konsolat Nes dhe Snes që i përkisnin firmës nintendo. Final Fantsy VII do të ishte seria e parë që do të lëshohej për PlayStation dhe akoma më pas do të kishte edhe një version për kompiuterat Windows.

Historia përfshin një grup të rinjsh që ndeshen me një shoqatë (mund të thuhet edhe firmë në rastin e FF VII) shumë të fuqishme, “Shinra Company”. Shinra përdor energjinë e planetit për të prodhuar energji. Edhe pse kjo i dha banorve mirësi dhe mirqënie për kohën, shfrytëzimi i energjisë së planetit që emërohet “mako” në lojë, bëri që planeti të dorzohej pak e nga pak. Ashtu siç ndodh gjithmonë në historitë e serive të Final Fantasy, personazhet përfshihen në konflikte që më pas rezultojnë me përmasa botrore ku edhe një herë, siguria e botës bëhet tema kryesore.

Loja ka pasur një sukses të pa parë dhe akoma sot mbetet një nga lojrat më popullore ndërmjet adhuruesve të lojrave vizuale. Duke parë këtë sukses, Squre Enix vendosi të prodhonte një seri sekuencash dhe figurash të tjera që u mblodhën nën titullin “Përmbledhja e Final Fantasy VII”. Fundi i lojës lë pak dyshime në mëndjen e lojtarit. Për të përfunduar komplet lojën dhe për të qartësuar lojtarët, Square Enix prodhoi edhe filmin “Final Fantasy VII Advent Children”. Filmi u nxorr në shitje për konzolën PSP.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë


Libra

  • Maiden who Travels the Planet (mund të gjehet edhe në faqen zyrtare të Square Enix)
  • On the Way to a Smile (mund të gjehet edhe në faqen zyrtare të Square Enix)

Shiko gjithashtu

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]