Final Fantasy I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Final Fantasy
Zhvillues Square
Micro Cabin (MSX2)
TOSE (WSC, PS, GBA, PSP)
Botues) NES
Stampa:VgreleaseMSX2
Stampa:VgreleaseGame Boy Advance
Stampa:Vgrelease
PlayStation Portable
Square Enix
Virtual Console
Square Enix
Dizenjator Hironobu Sakaguchi
Artist Yoshitaka Amano
Skenarist Akitoshi Kawazu
Kenji Terada
Kompozitor Nobuo Uematsu
Seritë Final Fantasy
Platforma Nintendo Entertainment System, MSX2, WonderSwan Color, PlayStation, Game Boy Advance, telefonat mobil, PlayStation Portable, Virtual Console
Data e publikimit
18 dhjetor 1987
Zhanri Loje role ne konzole
Lojtarët Nje lojtar
Vlerësimi Game Boy Advance
Stampa:Vgratings
Mediumi 2 megabit kartele
3.5" Floppy Disk
32 megabit kartele]]
CD-ROM
128 megabit kartele]]
NTT DoCoMo
FOMA
CDMA 1X WIN
UMD
shkarkimKutia i Final Fantasy i lëshuar nga Squaresoft për konsolën Nes. Posteri i përket versionit të lëshuar në Sh.B.A.

Final Fantasy I (Fantazia e Fundit 1 - ファイナルファンタジー Fainaru Fantajī) është një lojë RPG (lojë me role) e krijuar dhe zhvilluar nga Squaresoft (Square Co., Ltd. Square All Rights Reserved) për konzolën NES në 1987. Final Fantasy I shënon fillimin e lojrave seri Final Fantasy. Loja ka pasur një sukses të pazakontë për kohën dhe sot dita është riprodhuar për konzolat moderne me ndryshimet përkatëse në grafikë dhe në audio (zëri).

Historia bën fjalë për një grup të rinjsh. Ata janë katër heronj dhe secili prej tyre ka një element të botës imagjinare ku zhvillohen ngjarjet. Elementët janë të mbyllur në kristale, që kanë filluar të humbin shkëlqimin e tyre për shkak të Garlandit dhe katër Elementëve Shpirtëror (të njohur në seritë FF si Fiends) që ai posedon. Grupi i heronjve ose ‘Luftëtarët e Dritës’ siç emërohen në lojë, do të ndërmarrin një fushatë të lodhshme dhe të gjatë për të mposhtur Garlandin dhe t’i kthejnë dritën kristaleve duke i rikthyer botës së tyre qetësinë dhe paqen.

Final Fantasy I ndiqet nga Final Fantasy II dhe zakonisht shiten bashkë. Pako jo rradhë herë shoqërohet dhe shitet nën titujt e mëposhtëm: Final Fantasy I dhe II, Final Fantasy Origins dhe Final Fantasy I and II: Dawn of Souls. Më 3 mars 2006, revista japoneze Fumitsu, zgjodhi Final Fantasy I si lojën e 63-të ndër lojrat më të mira në botë. Kjo ishte loja më e arrirë RPG që ishte krijuar ndonjëherë dhe i dha famë gjithashtu edhe konzolës NES. Megjithatë, 'Saga e Fantazisë' sapo kishte filluar. Tituj të tjerë do të ndiqnin këtë lojë edhe pse historitë dhe pse jo mënyra e lufimit të serive në vazhdim, nuk do të kishin shumë lidhje me këtë të fundit (bën përjashtim këtu Final Fantasy IX).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]