Charlotte Linlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Charlotte Linlin (シャーロット・リンリン, Shārotto Rinrin) e njohur si Big Mom (Nëna e Madhe) është pirate dhe një nga perandorët. Ajo sundon mbi vendin e saj Totto si mbretëreshë, ku qëllimi i saj është të mbledh të gjithë racat e botës dhe të jetojnë në paqe së bashku pa përjetuar diskriminim apo segregacion.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fëmijë, ajo ishte person e zemërgjerë. Në moshën pesë vjeçare, ajo u përpoq t'i ndihmonte njerëzve, por edhe kafshëve. Megjithatë, qëllimet e saj dashamirëse përfunduan me rezultate të rrezikshme për shkak të forcës së saj tmerruese dhe thjeshtësisë së pafajshme, pasi ajo goditi një arush që ishte duke gëlltitur një ujk, duke e vrarë atë aksidentalisht në proces.

Në festën e saj të çajit, fotoja e Nënës Carmel u thye dhe kjo bëri Linlinin të qaj si një foshnje dhe kujtoi të kaluarën e saj kur Nëna Carmel u zhduk, duke pyetur përse Carmel e la atë.

Ajo është jashtëzakonisht e pangopur ku ëmbëlsirat janë të preferuarat e saj. Ajo i pëlqen ëmbëlsirat deri në atë shkallë ku mund ta shkatërroj një ishull nëse nuk i shpërndajnë, siç ndodhi me Ishullin e Fishman pasi nuk mundën të paguajnë 10 ton të ëmbëlsirave çdo muaj.[1]

Big Mom është gjithashtu jashtëzakonisht egoiste dhe e fiksuar për pushtet; martesa e saj e Puding me Sanji ishte vetëm për hir të përfitimit të teknologjisë së përparuar luftarake të Germa 66, një proces që ajo është e gatshme të përsërisë me të gjithë fëmijët e saj në mënyrë që të forcojë ekuipazhin e saj.

Aftësitë dhe fuqitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Big Mom është një nga katër piratët më të fuqishëm në botë. Edhe ekuipazhi i Kapelës prej Kashtes duke njohur fuqinë e saj se ata do të mposhten lehtë nëse luftojnë nga pakujdesia. Të gjithë piratët përfshirë edhe fëmijët e saj kanë frikë nga ajo kur ajo zemërohet. Ajo u konsiderua një kërcënim që nga fëmijëria kur kishte shpëblimin prej 50,000,000 beli.

Ajo ka forcë fizike mbinjerëzore të jashtëzakonshme, të demonstruar nga aftësia e saj për të ngjitur ndërtesa të larta, pavarësisht nga madhësia e saj masive, duke hedhur grushta me fuqi të jashtëzakonshme shkatërruese dhe duke hedhur Prometheus me forcë ekstreme duke përdorur vetëm me një krah.

Big Mom gjithashtu posedon qëndrueshmëri të jashtëzakonshme mbinjerëzore për shkak të lëkurës së saj jashtëzakonisht të ashpër, duke u krahasuar nga Sanji dhe Capone Bege në një tullumbace hekuri. Ajo është në gjendje të shkatërrojë qytete, të zhytë anije dhe t'i rezistojë topat e zjarrit dhe armë pa marrë një lëndim të vetëm. Thuhet se asnjë armë nuk mund të shpojë lëkurën e saj. Megjithatë, ajo humb fortësinë e saj krejtësisht kur ajo është në një krizë psikologjike, si kur fotografia e Nënës Carmel u shkatërrua deri në atë pikë që vetëm duke rënë në gjunjë e saj mund të bëjë që ajo të rrjedh gjak.[2]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Anime - Kapitulli 651 dhe Epizodi 571
  2. ^ One Piece Anime - Kapitulli 859