Jump to content

Lewis Carroll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lewis Carroll
Caroll në vitin 1855
Caroll në vitin 1855
U lind më27 janar 1832
Daresbury, Cheshire, Angli
Vdiq më14 janar 1898 (65 vjet)
Guildford, Surrey, Angli
Emri i letraveLewis Carroll
KombësiaBritanikë
EdukimiRugby School, Universiteti i Oksfordit
Gjinitë letrareLetërsi për fëmijë, fantazi, poezi
Punët e shquaraAventurat e Lizës në Botën e Çudirave
Through the Looking-Glass
Gjuetia e Snark
Jabberwocky

Charles Lutwidge Dodgson ( /ˈlʌtwɪ ˈdɒsən/; 27 janar 1832 – 14 janar 1898), i njohur me pseudonimin e tij Lewis Carroll, ishte një shkrimtar anglez për fëmijë, veçanërisht Aventurat e Lizës në Botën e Çudirave dhe vazhdimi i saj Through the Looking-Glass. Ai u vu në dukje për objektin e tij në lojëra fjalësh, logjikë dhe fantazi. Poemat Jabberwocky dhe Gjuetia e Snark klasifikohen në zhanrin e letërsisë së pakuptimtë. Ai ishte gjithashtu një matematikan, fotograf, dhe dhjak anglikan.

Dodgson vdiq nga pneumonia në shtëpinë e motrës së tij dy javë para se të mbushte 66 vjet.