Sanji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cosplay i Sanji Vinsmoke

Sanji Vinsmoke (ヴィンスモーク・サンジ Vinsumōku Sanji) ose i njohur si Këmba e Zezë (黒足 Kuro Ashi) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është kuzhinier në Ekuipazhin e Kapelës prej Kashte. Para se të bashkohet me ekuipazhin, Sanji ishte kuzhinier i dytë në komandë i Restaurantit Baratie. Ai është poashtu fëmija e katërt dhe djali i tretë i Familjes Vinsmoke,[1] që kjo e bën atë princ të Mbretërisë Germa deri kur ai refuzoi këtë titull dy herë.

Ëndërra e tj është të gjej All Blue, ku thuhet se është i vetmi vend ku detet e North, East, South dhe West Blue takohen. Për shkak veprimeve të ishullin Whole Cake, shpërblimi i tij u rrit nga 177,000,000 në 330,000,000 beli, i cili i jep atij shpërblimin e tretë më të lartë në ekuipazh, pas Luffy dhe Jinbe.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanji është një njeri i hollë, muskulor, me këmbë të gjata me flokë të verdha, të cilat ai mban krehur mbi një anë të fytyrës së tij. Para dy viteve, kjo ishte pjesa e majtë. Pas dy vitesh, ai ndërroi stilin e tij të flokëve në mënyrë që ajo të mbulojë anën e djathtë. Duket gjithashtu se flokët e Sanjit janë më pak të drejta dhe më të çoroditura pas dy viteve. Ndër tiparet fizike të Sanjit janë vetullat e tij të dallueshme. Të dyja formojnë një spirale, por në skajet e ndryshme. Vetulla e tij e drejtë formon një spirale në fundin e jashtëm, ndërsa vetullat e majtë formojnë një spirale në fundin e brendshëm. Kjo do të thotë që fytyra e tij është asimetrike me pozicionin e spiraleve të vetullave. Kjo, megjithatë, nuk shihet plotësisht për shkak të stilit tij të flokëve.

Sanji ka sy të zi, por në anime sytë e Sanji janë shfaqur dy herë me ngjyrë të gri-kaltërt.

Si një fëmijë, Sanji kishte veshur një këmishë të verdhë me numrin "3" mbi të, pantallona të bardha, çizme ngjyrë kafe dhe një shami të verdhë rreth qafës së tij. Flokët e tij u krijuan në mënyrën e kundërt siç është në të tashmen.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga karakteristikat më të dukshme të Sanji është se ai duket i qetë, i ftohtë dhe i mbledhur në të cilin ai mbart veten. Ai tenton të flasë në një mënyrë shumë të përbërë, madje edhe në situata të tmerrshme, dhe rrallë vepron pa menduar. Sjellja e tij në shumë mënyra mund të krahasohet me atë të një agjenti të fshehtë. Kjo përforcohet nga fakti se ai ka tendencë të veshin një kostum, shumë shpesh mban një cigare, dhe në anime, ata kanë tendencë për të luajtur muzikë të qetë me jazzy undertones kur ai flet. Ai shpesh bën përjashtime komike për këtë, si kur ndodhet në prani të femrave të bukura, ose kur zemërohet nga një anëtar i ekuipazhit.

Sanji duket se relaksohet me një filxhan çaj (pija e tij e preferuar) siç shihet kur hyri në shtëpinë e dylli të Mr. 3. Kjo shihet përsëri kur ai u përball me Kalifën, një nga anëtarët e CP9.

Ai ka një zakon të ndahet nga të gjithë të tjerët dhe më pas ndihmon ekuipazhin të mbijetojë, siç janë:

 • Kur Luffy, Usopp dhe Karoo luftuan Mr. 3, Miss Golden Week, Mr.5 dhe Miss Valentine, Sanji u kthye në Going Merry dhe gjeti Mr.3 të fshehur në një vend, duke mashtruar Krokodilin për të menduar se ai ishte Mr.3.
 • Kur Mr. 2 Bon Kurei erdhi në bordin e Going Merry, Sanji nuk ishte i pranishëm, duke e bërë atë të vetmin anëtar të ekuipazhit, identiteti i të cilit nuk ishte i njohur për Krokodilin.
 • Kur ai dhe Usopp do të shpëtonin Namin nga Eneli, ai bëri një zhurmë të parë për të shkatërruar brenda Arkën e Enelit.
 • Në Water 7, ai u largua nga grupi pasi gjeti [Nico Robin]] dhe nuk u pa deri në largimin e Tom Puffing.
 • Kur të gjithë të tjerët luftonin dy qindra kapitenë në Enies Lobby, ai shkoi për të mbyllur Portat e Drejtësisë në vend.
 • Në Punk Hazard, ai u largua nga grupi, për të shpëtuar Tashigin nga Vergo.
 • Më i rëndësishmi do të ishte që të linte Zou për të kursyer ekuipazhin e tij nga ekuipazhi i Capone Bege, ndërsa ai ka për t'u përballur me familjen e tij.

Sanji është gjithashtu në gjendje të mendojë një hap përpara në shumicën e situatave, duke e bërë atë jashtëzakonisht të mençur në krahasim me shokët e tjerë të ekuipazhit. Shembulli i parë është kur merret me Baroque Works, ai mashtroi Krokodilin duke menduar se ishte Mr. 3 dhe duke gënjyer se ai vrau kapelet e kashtës që lejuan që ekuipazhi të mos pengoheshin nga organizata kriminale derisa arritën në Alabasta. Më vonë, kur pjesa tjetër e ekuipazhit u kap nga Shichibukai, Sanji (me ndihmën e Chopper) e mashtroi atë duke përdorur një Den Den Mushi. Kjo ishte shumë mbresëlënëse pasi Krokodili ishte i njohur për natyrën e tij intriguese. Një shembull tjetër është se kur Nico Robin u kap nga CP9, ai disi e dinte (ose ishte në gjendje të konkludonte) se CP9 do të merrte Robinin në stacion. Ai u pa në stacionin që fshihej përpara se CP9 të arrinte atje. Kur këto ngjarje të shkojnë siç ka planifikuar, ai ka një zakon të thotë 'Bingo!'.

Ai është jashtëzakonisht dashamirës, vazhdimisht flirtim me ndonjë femër tërheqëse që sheh. Edhe si fëmijë, ndërsa punonte në Baratie, Sanji do të bie në dashuri me klientët tërheqëse dhe do të përfundonte duke bërë gabime në proces shumë për acarim të Zeff. Në fakt, ai pretendoi se Nami ishte 98.72% e arsyes që ai u bashkua me ekuipazhin e Luffy.

Për shkak të leksioneve kalorifike që ai mori nga Zeff, Sanji është betuar që kurrë nuk do të godasë asnjë femër, ndërsa ai ende mund të qëndrojë, pavarësisht sa tërheqëse ato janë, edhe në situata të jetës ose vdekjes.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanji është një nga katër luftëtarët më të mirë të ekuipazhit, që ka shpërblimin e tretë më të lartë, pas Luffy dhe Jinbe. Ndërsa Luffy zakonisht lufton armiqtë më të fortë, Sanji dhe Zoro zakonisht përfundojnë duke luftuar me armiqtë që konsiderohen të dyta me kërcënimin kryesor. Herë pas here, Sanji do të marrë një kundërshtar në mënyrë eksplicite më të dobët se Zoro. Një shembull i kësaj është kur Sanji luftonte Jabra, një anëtar i CP9, i cili kishte një nivel pak më të ulët të pushtetit se Kaku, i cili u mposht nga Zoro. Futja e Douriki (niveli i fuqisë gjatë CP9 arc është një nga kohët e vetme në serinë që forcat e kundërshtarëve janë matur në mënyrë numerike. Sidoqoftë, kundërshtarët e Sanji dhe Zoro shpesh mund të karakterizohen si përputhja e stileve të tyre luftarake të veçanta, si p.sh. se si Sanji luftonte me Mr.2, një përdorues i stilit të këmbëve, ndërsa Zoro luftonte me Mr.1, një shpatar duke përdorur frutin e tij të detit.

Së bashku me Jinbe, Sanji është një nga dy anëtarë të ekuipazhit që luftojnë duke u mbështetur vetëm në fuqi dhe aftësi të pastra pa asnjë armë ose fruti i detit në luftime.

Thuhet se Sanji dhe Zoro do të ishin gati të pamposhtur nëse i bashkojnë forcat siq shihet kur ata luftuan kundër përbindëshave Groggy.[2]

Sanji është jashtëzakonisht i fortë në taktika, përveç mashtrimit ndaj Krokodilit dhe shkatërrimit të Arkës së Enelit, ai gjithashtu ka treguar taktika tjera si p.sh kur ai i liroi Nami, Brook dhe Chopper nga trupi i Capone Bege dhe mundi ta ndjej Nekomamushin nga një distancë e largët. Ai gjithashtu siguroi që Piratët Tanket e Zjarrit nuk do të ndjekin shokët e tij duke mbajtur peng Caesar Clown me armë dhe garantoi që Piratët Tanket e Zjarrit nuk do të rrezikojnë duke e dëmtuar atë në mënyrë që të çlirohej nga Cezari, duke e tejkaluar në mënyrë të efektshme strategin jashtëzakonisht të fortë Capone Bege.[3]

Stili i Këmbës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i Këmbës së Zezë është teknikë e përdorurn nga Sanji bazuar në stilin luftarak unik të Zeff me një theks të plotë në shkelma, ripërdorimin e përdorimit të duarve në akrobaci si p.sh. doreza për të shtuar forcën dhe gamën e goditjeve dhe për të parandaluar dëme të dëmtuara gjatë një beteje, diçka që është katastrofale për një kuzhinier si Sanji. Kështu, ai krenohet me një koleksion të gjerë dhe mbresëlënës të teknikave të shkelmimit të shoqëruara me aftësi superiore akrobatike, duke e bërë atë një art ushtarak jashtëzakonisht të gjithanshëm, të aftë për të endur sulme të vazhdueshme dhe të fuqishme kundër kundërshtarëve dhe për të kapërcyer armiqtë e shumtë në të njëjtën kohë me efikasitet të pabesueshëm.

Ai mund ta bëj këmbën flakërues në një temperaturë mjaft për ta djegur kundërshtarin.[4] Ai mund ta përdorë në njërën këmbë ose të dyja. Kjo teknikë quhet Diamble Jambe (që do të thotë “Këmba e Djallit”).

Para dy viteve, Sanji e aktivizonte Diable Jambe duke tjerr me shpejtësi të lartë, duke ngrohur këmbën për shkak të fërkimit. Kjo teknikë është treguar të ketë efekte negative, nëse Sanji e përdor atë për një kohë të gjatë ose shumë shpesh ai mund të shkaktojë dëmtime serioze në trupin e tij. Pas dy viteve, ai tregon një zotërim shumë më të mirë të Diable Jambe, duke e përdorur atë shpesh pa ndonjë efekt të dëmshëm.

Sanji tani është në gjendje të ndez spontanisht këmbën e tij për të kryer Diable Jambe dhe kështu nuk është më i varur nga tjerrja për ta bërë këtë, madje është i aftë të ndezë këmbën e tij nën ujë. Kjo aftësi e re është disi e lidhur me traumën që Sanji ka përjetuar gjatë dy viteve të fundit, kujtimi i së cilës me sa duket shkakton që ai të shpërthejë në flakë nëpërmjet zemërimit të hapur. Diamble Jambe i ri është madje mjaft i fortë për t'u përplasur me teknologjinë e përparuar të babait. Më vonë u tregua mjaft e fortë për të hedhur shkurtimisht Monkey D. Luffy, pavarësisht nga trupi i gomës së këtij të fundit.

Versioni i përmirësuar i Diable Jambe, në krahasim me versionin e tij paraprak, ndryshon gjithashtu nga fakti se kur aktivizohet, duket më i shndritshëm, me një dritë (të ngjashme me kur Kizaru ose Pacifistas ngarkojnë rrezet e tyre lazer) në kep . Siç tregohet në luftën e tij kundër Doflamingo, Sanji tani mund të aktivizojë Diable Jambe në të dyja këmbët njëkohësisht. Duket gjithashtu se Sanji tani mund të përdorë më shumë sulme të reja të fuqishme me Diable Jambe të tij.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanji posedon dy lloje të Ambicies (Haki). Ai ka trajnuar Ambicien e Vëzhgimit në një nivel goxha të lartë. Autori i mangës, Oda ka thënë se kjo Ambicie është specialiteti i Sanjit. Sanji mundi të shmang një karamele e gjuajtur nga Charlotte Katakuri me një shpejtësi të madhe, ku ky i fundi mbeti i befasuar kur pa shmangjen e Sanjit. Sanji poashtu mundi të shmang plumba të gjuajtur nga Pudding me një distancë të shkurtër.

Sanji përdori për herë të parë Ambicien e Armatimit kur bllokoi sulmin e babait të tij me shtizë. Përdorimi i Sanji për të ngurtësuar këmbën mund të shihet si disi i përshtatshëm, ashtu siç shkon mirë me epitetin e tij, "Këmba e Zezë".

Raid Suit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanji mund të përdorë Raid Suit, një kostum teknologjike krijuar nga Germa 66. Ky kostum i jep aftësi Sanjit të bëhet i padukshëm. Ky padukshmëri i jep atij një avantazh të madh në betejë, duke qenë në gjendje të sulmojë sulme të papritura ndaj kundërshtarëve pa e parë atë që po vjen.[5]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Sanji dublohet nga Hiroaki Hirata dhe Ikue Ōtani (si fëmijë). Në anglisht ai dublohet nga Joseph Murray (Epizodat 20–67) dhe Paul Pistore (Episodat 68+) në Odex, David Moo dhe Veronica Taylor (si fëmijë) në 4Kids Entertainment dhe nga Eric Vale dhe Christine AutenFunianimation.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emri origjinal i Sanji do të ishte 'Naruto'. Megjithatë, meqë manga Naruto ishte gati të fillonte serializimin në Shonen Jump, Oda ndryshoi emrin për të parandaluar konfuzionin.[6]
 • Kur Sanji ishte i vogël, ai kishte një maskë të hekurt. Kjo është e ngjajshme me historinë Njeriu në Maskën e Hekurt.
 • Sipas Odës, shumë njerëz mendojnë se Sanji është bazuar nga Leonardo DiCaprio, por në fakt ai është i bazuar nga Steve Buscemi prej filmit Reservoir Dogs.
 • Stili i tij i këmbës është i kombinuar me stilin brazilian Capoeira, stilin francezë Savate dhe stilin korean Taekwondo. Kur ai përdorë Diamble Jambe, stili i tij është i ngjajshëm me Muay Thai.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Kapitulli 812 dhe Epizodi 763
 2. ^ One Piece Kapitulli 312
 3. ^ One Piece Kapitulli 813
 4. ^ One Piece Kapitulli 415 dhe Epizodi 298
 5. ^ One Piece Kapitulli 931
 6. ^ One Piece Green: Secret Places (faqe 347)