Jump to content

Enel (One Piece)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enel (One Piece)
Personazh nga One Piece
Paraqitja e parëOne Piece kapitulli 254: "Aubade" (2002)
Krijuar ngaEiichiro Oda
Dubluar ngaJaponisht
Toshiyuki Morikawa
Anglisht
Wayne Grayson (4Kids)
J. Michael Tatum (Funimation)
Informacione
ProfesioniPerëndi i Skypiea (ka qenë)
Frutat e DetitGoro Goro no mi (fruti i vetëtimës)

Enel (エネル Eneru) është një personazh i trilluar nga anime dhe manga One Piece. Ai ishte "Perëndi" i Skypiea dhe antagonisti kryesor i Skypiea Saga, ai u përpoq të shkatërronte të gjithë ishullin e Skypiea me stuhitë elektrike të krijuara prej tij, por u mund nga Luffy, megjithatë Eneli arriti të mbijetojë dhe tani ai është në Hënë dhe u bë sundimtari i ri i saj.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enel mendon për veten e tij si një zot i pathyeshëm. Ai beson se ai është një qenie hyjnore dhe i pavdekshëm, me autoritetin për të bërë, marrë, ose shkatërruar gjithçka që dëshiron dhe është i aftë të bëjë gjithçka. Si rezultat, ai shfaqet i patrembur, fëminor, arrogant dhe pa një kujdes në botë. Enel nuk merr parasysh asnjë jetë përveç jetës së tij dhe nuk ka asnjë shqetësim moral për të vrarë mijëra - përkundrazi, ai e sheh atë si detyrën e tij të perëndishme dhe qeshi maniakisht ndërsa u përpoq të dërgonte Skypiea në dënimin e saj. Me pak fjalë, ai është një narcisist amoral me një kompleks Zoti, i cili u bë edhe më i dukshëm kur u nis për në Hënë, të cilën ai beson se është shtëpia e Zotit.

Stili i tij i jetesës është i relaksuar dhe hedonist, dhe kur nuk po ndjek "detyrat e tij të perëndishme" për të goditur vendasit e Skypiea për të folur kundër tij, ai e kalon kohën e tij duke fjetur ose duke ngrënë në rezidencën e tij, duke u pritur në duar dhe këmbë nga gra të bukura. Ky qëndrim vazhdon në betejat e tij, ku ai nuk është serioz dhe mezi mërzitet - përkundrazi ai është i relaksuar dhe kënaqet duke thithur sulmet pa mundim dhe duke poshtëruar kundërshtarët e tij. Në luftën e tij kundër Kamakirit, ai madje shkoi të flinte në mes të luftës në mënyrë që të provonte pavdekësinë dhe epërsinë e tij.[1] Ndonjëherë, kundër një kundërshtari të bezdisshëm si Usopp duke përdorur "Usopp Spell" e tij, ai thjesht ua hedh me mend stafin e tij sesa t'i shokojë.

Për shkak të vetëbesimit të tepërt të Enel në aftësitë e tij në luftime, skenarët e papritur e hedhin atë plotësisht jashtë rojes, duke prishur Mantrën e tij dhe për këtë arsye, duke ndikuar në aftësinë e tij luftarake. Kjo u tregua kur ai dëshpërimisht u përpoq të bindte Wyper të mos përdorte numrin e refuzimit dhe kur vuri re se Luffy është imun ndaj rrufesë, ai ishte plotësisht i humbur dhe i tmerruar dukshëm.

Sidoqoftë, ai gjithashtu jep një farë njohjeje. Ai ishte i impresionuar me njohuritë e Robin për qytetin e artë dhe ai i tha Luffy se ishte shumë i guximshëm kur e takoi në arkë.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enel është jashtëzakonisht i fuqishëm, megjithëse u duk se ishte më i dobët se shumë personazhe aq të fuqishëm sa ai për shkak të faktit se Luffy kishte imunitet të plotë ndaj shumicës së sulmeve të bazuara në rrufe të Enel, dhe madje ishte në gjendje të godiste Enel, në sajë të fuqive të tij prej gome. Fuqia e Enelit u demonstrua për herë të parë kur ai mundi pa mundim Kamakirin dhe menjëherë pasi mundi një tjetër Shandia, Raki.

Enel ka një njohuri dhe vetëdije të madhe për objektet që shumë banorë të ishujve të reve zakonisht nuk do të kishin, të tilla si një kuptim i asaj që është ari, pjesërisht për shkak të studimit të rrënojave të Oborrit të Sipërm dhe ruajtjes së kësaj njohurie me xhelozi, duke e mbajtur atë nga banorët e tjerë të ishull. Sidoqoftë, para se të takohej me Luffy, ai nuk ishte në dijeni të ekzistencës së gomës. Ai është gjithashtu shumë i zgjuar dhe ka një aftësi të mahnitshme deduktive, duke parë me të shpejtë përmes mashtrimit të Robin dhe duke arritur në përfundimin se Zilja e Artë e Kambanarisë Shandorian nuk ishte në Oborrin e Epërm, por përtej tij. Pavarësisht zhurmës së tij, parashikimi i Enel se loja e mbijetesës do të mbaronte me veten dhe katër të tjerët doli të ishte e rreme, pasi ai nuk mund të parashikonte mbijetesën e Luffy brenda stomakut të Nola-s.

Ai demonstron aftësi mjaft të mira manipuluese, duke përdorur tensionin Skypiean-Shandia nga 400 vitet e mëparshme të gjakderdhjes (të ndaluara vetëm kohët e fundit nga përparimet e paqes nga Zoti i mëparshëm, Gan Fall) për të nxitur kaos dhe luftë, duke shkatërruar të dy fraksionet në proces dhe duke lënë pak konkurrenca në ekspeditat e tij në Oborrin e Epërm dhe zbulimi i tij përfundimtar i Kambanores së Artë. Si rezultat i studimit të tij të gjerë të rrënojave të Oborrit të Sipërm, Enel gjithashtu ka një kuptim të thellë të historisë prapa origjinës dhe politikës pas konfliktit 400 vjeçar dhe është plotësisht i gatshëm të përdorë njohuritë dhe informacionet e përmendura për qëllime personale. Ai gjithashtu arrin të mashtrojë Nico Robin, i cili është anëtarja më inteligjent i Ekuipazhit të Kapelës prej Kashte dhe një manipuluesr shumë e aftë në të drejtën e saj.

Enel ka një forcë të jashtëzakonshme fizike, pasi ka kapur lehtësisht një pajisje të vendosur prej ari gjigande të arkës Maxim dhe e ka vendosur përsëri me njërën dorë. Ai zakonisht portretizohet si shumë akrobatik, shpesh duke bërë kthime prapa me një dorë dhe ka një qëndresë mbi mesataren, duke hequr dorë nga shumica e sulmeve të Luffy. Enel gjithashtu e kishte goditur Zoron me këmbë në tokë, dhe si rezultat toka u tund. Zoro më vonë do të komentonte se forca e tij ishte monstruoze.

Enel duket se posedon një njohuri të gjerë të mekanikës dhe teknologjisë. Ai personalisht e projektoi arkën e tij fluturuese, Maksimin, dhe e di punën e saj brenda dhe jashtë. Nëse ndonjë dëm i bëhet pjesës së brendshme, ai është në gjendje ta riparojë atë. Ai madje ishte në gjendje të projektonte një sistem të prodhimit të reve të stuhisë, një sistem të energjisë elektrike dhe një Jet Dial të sigurt për arkën, në rast se motorët kryesorë dëmtoheshin.

Përveç kësaj, ai ka njëfarë vetëdije për aspektet meteorologjike të qiellit. Gjithashtu ai ka njohuri të gjera mbi morinë e numrave të shpërndarë nëpër Ishujt e reve.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enel hëngri frutin e vetëtimës, një frut i llojit Logia,[2] i cili e lejon atë të shndërrohet, të krijojë dhe të kontrollojë vetëtimë. Kjo e lejon atë të përdorë një shumëllojshmëri sulmesh të bazuara në vetëtimë ose duke kanalizuar vetëtima nëpër trupin e tij ose duke goditur daullet në shpinë, të cilat pothuajse të gjithë janë emëruar pas perëndive të vetëtimave nga kultura të ndryshme. Kur u amplifikuan nga anija e tij, ata u treguan se shkatërronin me lehtësi një ishull. Kjo gjithashtu i jep atij aftësinë për të rifilluar zemrën e tij pasi është afër vdekjes, për sa kohë që ai nuk ka ndonjë plagë fatale që mund të anashkalojë fuqitë e tij Logia, si dhe të rrisë mantrën e tij në nivele të gjithëdijshme. Për shkak të këtyre aftësive, fruti i tij është një nga frutat e detit që konsiderohet si "i pathyeshëm" (megjithëse në realitet, frutat e detit të llojit Logia janë larg nga të qenit me të vërtetë të pathyeshëm).

Ai është gjithashtu i aftë të përdorë në mënyrë kreative frutin e tij për të ngritur temperaturën e arit duke përdorur energjinë elektrike, dhe më pas ta manipulojë dhe formësojë atë duke përdorur elektromagnetizëm, duke ndërtuar plotësisht tridencën e tij dhe arkën personale fluturuese me fuqinë e tij.

Mini-seriali i tij sugjeron që ai nuk ka nevojë të marrë frymë dhe mund të mbijetojë jashtë atmosferës.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enel ka aftësinë e njohur si Ambicia e Vëzhgimit, i njohur si "Mantra" në Skypiea. Haki i tij përmirësohet më tej nga fuqitë e tij të frutit të detit, duke e bërë atë praktikisht të gjithëdijshëm për mendimet dhe veprimet e Skypiea.[3]

Me aftësi të mjaftueshme, ai mund ta përdorë këtë Haki për të parashikuar lëvizjet e një kundërshtari pak para se t'i bëjë ato, duke e bërë kështu sulmin shumë më të lehtë për t'u shmangur. Ky parashikim i shfaqet përdoruesit si një imazh ose "parandjenjë" e shkurtër e asaj që kundërshtari do të bëjë në mendjen e përdoruesit dhe dëmi që përdoruesi do të shkaktojë nëse sulmi në të vërtetë "godet". Megjithëse fuqia i lejon përdoruesit të parashikojë shumicën e sulmeve, mund të anashkalohet me mjete të ndryshme.

Me frutin e tij të vetëtimës, Enel mund të marrë valë elektromagnetike nga ajri, duke e lejuar atë të dëgjojë bisedat dhe gjithçka rreth tij me një diapazon të jashtëzakonshëm: kjo e ka zgjatur gamën e Mantrës së tij për të mbuluar afërsisht të gjithë Skypiea. Për krahasim, shumica e priftërinjve të tjerë mund të mbanin shënim vetëm njerëzit afër.

Ai nuk mund të parashikojë sulme të natyrshme të rastësishme, pasi Luffy arriti të anashkalonte Mantra të Enel duke kërcitur grushtat e tij nga një mur afër, për të parandaluar veten e tij dhe kështu Enel të dinte se ku do të uleshin. Enel nuk arriti të dallojë praninë e Luffy brenda gjarprit gjigand Nola, duke e zbuluar vetëm pasi u arratis. Gjithashtu nuk e bën përdoruesin më të shpejtë se normalisht, kështu që aftësia e përdoruesit për të shmangur sulmet varet nga shpejtësia e tyre fizike; Enel nuk ishte në gjendje të shmangte lëvizjen përfundimtare të Luffy sepse po lëvizte shumë shpejt. Edhe vetë Enel e pranon që Mantra nuk është perfekte.

Arma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enel zotëron një shkop të artë dhe është i aftë ta përdorë atë, duke u dhënë goditje të fuqishme kundërshtarëve të tij me të. Enel në thelb e përdor atë për të hedhur poshtë kundërshtarët e tij që ai nuk i konsideron të denjë të vdesë nga duart e fuqive të tij elektrike. Ai gjithashtu e përdori atë gjerësisht kundër Luffy me trup gome, kur të gjitha sulmet me bazë elektrike dështuan. Ai e shndërroi atë në një sfurk tredhëmbësh me fuqitë e tij të formimit të metaleve në mënyrë që të shpoj piratin e ri, si dhe duke përdorur energjinë elektrike për të mbinxehur armën në mënyrë që të rrisë dëmin e shkaktuar.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Oda konfirmoi se po të ishte Eneli një pirat, shpërblimi i tij do të ishte 500,000,000 beli.
  • Si nga aftësitë, ashtu edhe nga modeli (veçanërisht daullet tomoe të vendosura në shpinë), karakteri i Enel evokon fuqishëm imagjinatën e hyjnisë klasike japoneze Raijin. Llullat e veshëve të tij të zgjatura gjithashtu ngjajnë me ato të shumicës së përshkrimeve të Budës.
  • Për më tepër, emri i Enelit mund të jetë një referencë për hyjninë e lashtë mesopotamike Enlil dhe / ose hyjninë semite El (nga e cila vijnë shumë emra të destinuar për të nderuar Zotin Biblik, të tilla si Mikaeli dhe Rafaeli).
  • Emri i Enel është i njëjtë me atë të ofruesit më të madh të energjisë elektrike në Itali.
  • Eneli është kundërshtari i parë (dhe deri më tani i vetmi) i Luffy që nuk është pirat as marinarë ose anëtarë i Qeverisë Botërore.
  • Enel përballet me Gokun gjatë një Dragon Ball x One Piece crossover gjatë së cilës Enel po sulmon Tokion dhe Goku arrin ta luftojë atë. Gjatë luftës dhe për shkak të vështirësive që Goku ka në goditjen e Enel, Luffy vjen për të ndihmuar Gokun dhe së bashku ata kryejnë një teknikë të quajtur gomu gomu no kamehameha me të cilën e mposhtin atë.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 264 dhe Epizodi 173
  2. ^ One Piece Kapitulli 272 dhe Epizodi 179
  3. ^ One Piece Kapitulli 278 dhe Epizodi 182
  4. ^ Mugiwara and Goku vs Enel