Jump to content

Kizaru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Borsalino (ボルサリーノ Borusarīno) i njohur me nofkën e tij Kizaru (黄猿, që do të thotë "Majmuni i Verdhë") është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece, krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është një admiralMarinsat. Në japonisht, zëri i tij u bë nga Unshō Ishizuka (398-751) deri në vitin 2016. Në Funianimation, zëri i tij bëhet nga Ray Hurd.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është pothuajse gjithmonë i qetë, madje edhe gjatë betejës, me shumë pak që është në gjendje ta shkelë atë. Kur ai u qëllua nga një pirat i rastësishëm, ai nuk i kushtoi vëmendje dhe vazhdoi përpara me biznesin e tij, megjithëse ende sulmoi piratin. Ndonjëherë vërehet se diçka është "e frikshme" kur ai ballafaqohet me një kundërshtar të fuqishëm ose dikush lëshon një lëvizje të habitshme, por duke pasur parasysh tonin e tij të zërit dhe veprimet e tij më pas, këto deklarata shpesh mund të tingëllojnë të zymtë. Ai ka treguar një qëndrim të patrembur rreth piratëve jashtëzakonisht të fortë, duke përfshirë Silvers Rayleigh, Benn Beckman, dhe madje edhe Edward Newgate. Megjithëse Kizaru e njeh fuqinë e tij, ai ende ka tendencë të përpiqet të shkojë rreth tyre në mënyrë që të vazhdojë biznesin e tij, dhe në rastin e Mjekërrbardhit, ai tregoi asnjë hezitim në sulm ndaj perandorit. Edhe dekreti i Shanks për të dhënë fund Betejës së Marineford nuk e ndaloi Kizarun që të vazhdonte të kryente një sulm përfundimtar për të përfunduar Luffy. Ai gjithashtu mund të jetë shumë mospërfillës ndaj kundërshtarëve të dobët dhe atyre që lidhen me to, pasi ai tallet me Mjekërrbardhin për të mbledhur pas Luffy të dobët, të cilin ai dhe admiralët e tjerë kishin mundur me lehtësi.

Ndërsa ai kurrë nuk ka shprehur ndonjë simpati për ose kundër filozofisë së Drejtësisë Absolute, Kizaru shpesh shfaq një mungesë mëshire ndaj armiqve të tij, sidomos piratëve të cilëve u ka vënë në shënjestër. Kizaru madje vendosi të kapte Silvers Rayleigh, i cili kishte dalë në pension nga pirateria më shumë se njëzet vjet më parë, thjesht sepse, si një anëtar i Piratëve Rogers, krimet e tij nuk mund të faleshin. Pas ngjarjeve në Arkipelagun Sabaody, Kizaru arrestoi 500 piratë. Gjithashtu, ai sheh Shichibukai si asgjë më shumë se piratët, edhe nëse ata janë në anën e Qeverisë Botërore. Edhe kur Little Oars Jr ishte i përgjakshëm dhe vdes pasi kishte humbur një këmbë, Kizaru nuk tregoi mëshirë. Ndryshe nga ish-admirali i tij Sakazuki, megjithatë, Kizaru nuk shfaq investime të konsiderueshme në arritjen e drejtësisë, me gjëra që e pengojnë atë që të arrijë qëllimet e tij vetëm duke e bezdisshëm atë në më të keqen. Motoja e tij është "Drejtësia e Paqartë" (ど っ っ ち つ か ず の 正 正 正 Dotchitsukazu no Seigi).

Ndërsa ai bën punë të zellshme si një admiral, natyra e lehtë e Kizarut ndonjëherë mund të rezultojë në atë që të jetë dembel dhe i pakujdesshëm. Ai u bë vullnetar për t'u kujdesur për gjendjen e Fisnikut Botëror në Sabaody, sepse mendonte se do të ishte i shpejtë dhe relaksues dhe do të mërzitej kur Rayleigh do të paraqitej për t'u përballur me të. Ai gjithashtu nuk bëri asgjë, por qëndroi përreth kur Scratchmen Apoo sulmoi atë me "Combat Music" dhe u plagos rëndë si rezultat, edhe pse dëmtimet e tij u mohuan nga fuqia e tij e elementit (Logia). Ai mund të jetë mjaft absurd dhe i papërgjegjshëm, duke gjykuar nga fakti se ai sulmoi dy piratë të arratisur me një rreze kaq të fuqishme saqë rrëzoi një pemë të tërë Yarukiman Mangrove dhe se ai u përpoq të thërriste Sentomarun me një Den den Mushi të zi, që është përdoret vetëm për të kapur komunikimet. Sidoqoftë, Borsalino mund t'i marrë gjërat seriozisht siq shihet kur marinarët dëgjuan se Big Mom dhe Kaido po planifikonin të takoheshin, ai pyeti nëse duhet të merret me këtë situatë.

Ai gjithashtu duket se preferon të thirret me emrin e tij, Borsalino, dhe jo pseudonimin e tij.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një admiral, Kizaru ka komandën mbi mijëra ushtarë të rangut më të ulët se ai, statusi i tij është i dyti më i lartë brenda gjithë organizatës detare, pikërisht nën Admiralin e Flotës Sakazuki. Ai gjithashtu ka fuqinë për të nisur një Buster Call në çdo ishull që ai e konsideron të kërcënuar, si dhe të japë agjentë të rangut më të ulët të Qeverisë Botërore një privilegj të tillë. Si një admiral, ai ka autoritetin për të revokuar një titull Shichibukai.

Prania e tij në Arkipelagun Sabaody ishte e mjaftueshme për të shkaktuar panik në ishull në mesin e piratëve dhe bëri që të gjithë popullsisë iknin nga ishulli, duke përfshirë Njëmbëdhjetë Supernovas. Ai ishte në gjendje për të mposhtur katër nga Supernovas në Arkipelagun Sabaody me lehtësi të madhe, edhe pse ndoshta, një Pacifista ndihmoi atë disi në atë kohë. Ai ishte edhe në gjendje për të luftuar Mjekërrbardhin, i cili ishte një nga katër piratët më të fuqishëm të njohur ndonjëherë, me një dorë.

Përshtatja e titullit të admiralit, Kizaru është një nga luftëtarët më të fuqishëm brenda Qeverisë Botërore dhe Marinës. Edhe si një zëvendës admiral, Kizaru ishte jashtëzakonisht i fortë, duke mposhtur Arlong shpejt dhe pa mundim.

Ai posedon qëndrueshmëri të pabesueshme fizike, siç tregohet kur ai u godit nga Marco pa marrë edhe një gërvishtje. Aspekti më i madh i aftësive fizike të Kizarut është shpejtësia e tij e jashtëzakonshme dhe reflekset e jashtëzakonshme, të cilat rriten më tej me fuqitë e bazuara në dritë. Kjo e bën atë jashtëzakonisht të rrezikshëm në luftimin me shpejtësi. Siç tregohet në Marineford, ai lehtësoi dhe kapërceu me shpejtësi marshin e dytë të Luffy, i cili lehtë mundi dy mjeshtër të Rokushiki, Blueno dhe Lucci, të cilët janë shumë të kualifikuar në Soru. Në filmin One Piece Film: Z, Kizaru mund të përputhet lehtë me ish-mësuesin e tij Zephyr në aspektin e shpejtësisë dhe mund të kundërsultojë me shpejtësi dhe t'i shmangë sulmet e Zephyr ndërsa të parandalojë veten nga përmbajtja e Smash Buster të mbuluar nga Seastone.

Kizaru është gjithashtu jashtëzakonisht i aftë në goditje, e cila rritet nga fuqitë e tij Logia, duke i lejuar atij që të godasë armiqtë e tillë si Hawkins dhe Luffy me fuqi shkatërruese. Ai mund të dërgonte Urouge duke u rrëzuar nëpër ndërtesa me një goditje të vetme të dritës.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kizaru ka ngrënë frutin e dritës, një lloj i Logia, që i jep atij aftësi të dritës përfshirë shpejtësinë. Me këtë frut, Kizaru mund të lëviz dhe sulmoj me shpejtësinë e dritës. Ai sulmon laser nga gishti i tij tregues ose nga këmbët e tij, të cilët janë treguar mjaft shkatërruese. Për shkak të këtij fruti, Kizaru mund të jetë personi më i shpejtë në One Piece.

Ai poashtu mund të krijoj një shpatë prej drite të quajtur Ama no Murakumo i cili mund të qëndroj kundër shpatës së Rayleigh, një përdorues jashtëzakonisht i fuqishëm i Ambicies së Armatimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 26 vjet, Kizaru u bashkua me Marinarët së bashku me 23 vjeçarin Sakazuki dhe ishin student të Zephyr. Gjatë kësaj kohe, ata ishin të njohur si “përbindësha”.

Asgjë nuk dihet për të kaluarën e Borsalinos. 27 vjetë më parë, ai duket së bashku me Garp dhe Sengoku që ishin duke diskutuar se si të merren me Luftën Edd mes Gol D. Roger dhe Shiki.

Ndërsa Piratët e Diellit po bënin kërdi në det, Strawberry raportoi tek Zëvendës Admirali Borsalino se anija e Admiralit Kadar ishte zhytur. Borsalino komentoi se sa shqetësuese dhe të frikshme ishin Piratët e Diellit duke vepruar si i qetë si zakonisht.

Pasi mësoi se njerëzit e ishullit Foolshout shitën Fisher Tiger, Arlong shkoi në atë ishull për tu hakmarrë. Borsalino, i cili ndodhi të jetë atje, e mundi lehtë. Ai pastaj tallet me Arlong dhe ishte i habitur kur dëgjoi se Fisher Tiger ishte i vdekur, para se të thoshte se ai do ta merrte diku. Ai pastaj solli Arlong në G-2 për marrjen në pyetje.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Modeli i fytyrës së Kizaru është bazuar në aktorin japonez, Kunie Tanaka. Së bashku me këtë, rrobat e Kizaru, emri i vërtetë, Borsalino dhe ditëlindja, duket se janë bazuar në një film që Kunie Tanaka luajti në rininë e tij. Karakteri Borsalino nga filmi japonez "Truck Yarō", i veshur me një kostum dhe syze dielli të ngjashme me dizajnin e Kizaru.
  • Kur përmendet për herë të parë nga Nico Robin, silueta e Kizarus u pa duke veshur një kapelë të pazakontë, të cilën ai e veshi gjatë kohës së tij si zëvendës admiral. Kjo është e ngjajshme me atë të kompanisë italiane Borsalino, nga e cila rrjedh emri i vërtetë i Kizarus.
  • Sjellja e dembelës dhe e lehtë e Kizarut është diçka që i referohet qasjes së personazheve kryesorë ndaj krimit nga filmi francez Borsalino i viteve 1970.
  • Epiteti i tij, së bashku me admiralët e tjerë (Aokiji, Akainu, dhe Kizaru), janë marrë nga legjendat Momotarō (Momotaro takoi fazanin, qenin dhe majmunin si miq për të shoqëruar atë në udhëtimin e tij).
  • Teknikat e Kizarus, Yata no Kagami (Pasqyrë drite), Ama no Murakumo (Shpatë prej drite) dhe Yasakani no Magatama (Vorbull drite) merren nga Tre Thesaret e Shenjta të Japonisë.