Scratchmen Apoo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scratchmen Apoo
Personazh nga One Piece
Paraqitja e parëOne Piece kapitulli 498: "Njëmbëdhjetë Supernovas"
Krijuar ngaEiichiro Oda
Dubluar ngaMatsuaki Madono
Informacione
NofkatUlërima e detit
LidhjetPiratët On Air (kapiten)

Scratchmen Apoo (Japonisht: スクラッチメン・アプー Sukuratchimen Apū) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda.

Ai është kapiten i Piratëve On Air dhe një nga dymbëdhjetë piratët që referohen Gjenerata më e Keqe. Shpërblimi në kokën e tij u rrit nga 198,000,000 beli në 350,000,000 beli.[1] Dikur mes dy viteve, ai u bë vartës i perandorit Kaido.[2]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apoo është një pirat i çuditshëm, i zhurmshëm me një prirje për muzikën dhe festat. Një disk kalorës nga natyra, Apoo përdor vallëzim dhe muzikë duke luajtur në shumë prej sjelljeve të tij, duke vepruar si një personalitet stereotipik radiofonik. Një arsye që ai duket se kënaqet duke qenë pjesë e Pirateëve të Bishave është për shkak të festës së "Kagura e Artë" që ata mbajnë çdo vit gjatë çdo Festivali të Zjarrit, duke u siguruar që ai të mos humbasë më të fundit. Ai gjithashtu ndodh të jetë një fotograf dhe gazetar entuziast, duke qenë i emocionuar nga perspektiva e një lajmi nga i cili mund të përfitojë masivisht.

Apoo është piratë që nuk dëshiron t'i dëmtoj tjerët pa asnjë arsye. Si rezultat, ai zakonisht është mbrojtës gjatë konfrontimeve siç shihet në grindjen e tij të shtyrë me Eustass Kidd në një bar të Arkipelagut Sabaody. Pavarësisht nga kjo, Apoo mund të jetë shumë ambival në kohë, që do të thotë se ai nuk mund ta mohojë vetveten si audiencë për një grindje të mirë, nëse kjo mundësi paraqitet. Kur përballet me një kundërshtar që është shumë i fortë për të, ai preferon të largohet. Megjithatë, ai kënaqet duke provokuar dhe tallur me armiqtë e tij para se të largohet.

Apoo është shumë oportunist, duke preferuar të godasë nga një distancë e sigurt dhe përmes elementit të befasisë. Mashtrues dhe tradhtar, Apoo është më i zgjuar se sa e lejon. Pavarësisht se kishte një marrëdhënie të keqe me Eustass Kid, Apoo ishte ende në gjendje të shtirte bashkëpunimin dhe të luante bindshëm rolin e aleatit të tij, vetëm për të vendosur më vonë aleatët e tij të supozuar kundër një prej Katër Perandorëve, për të cilin Apoo punoi gjatë gjithë kohës. Apoo ka një opinion të ulët për Aleancat e Piratëve në përgjithësi, duke besuar se ato çojnë vetëm në tradhti eventuale. I treguar si shumë dinak, Apoo është i gatshëm të ndryshojë anë në një trill pa besnikëri ndaj askujt tjetër përveç tij, duke i lënë objektivat e tij të luftojnë kundër njëri-tjetrit dhe të dalin jashtë, në mënyrë që ai të mund të hyjë në fund dhe të përfundojë si njeriu i fundit që qëndronte në këmbë.

Përkundër karakterit të tij zakonisht të largët dhe të pamatur, Apoo mund të jetë mjaft i kujdesshëm dhe mosbesues ndaj njerëzve të tjerë. Në fund të Luftës së Samitit të Marineford, Apoo nuk mund ta kuptonte pse një pirat si Trafalgar Law do ta vinte veten në rrezik të mundshëm për të shpëtuar dikë, pasi ishte i vetëdijshëm për thashethemet e këqija që rrethonin "Kirurgun e Vdekjes". Kjo mendësi nuk ka ndryshuar shumë pas kalimit të kohës, veçanërisht kur e gjen veten në një territor që e percepton si armiqësor. Apoo bëri kërdi në strehën e Kidd nën dyshimin se një snajper mund ta kishte synuar atë. Ai është gjithashtu mjaft perceptues për të ndjerë qëllimin e vrasjes që buron nga të tjerët.

Apoo është një pirat i guximshëm që e di rëndësinë e luftës. Ai kurrë nuk fillon një luftë vetëm për rrahje më vonë. Kur ai bëri foto të agjentëve të CP0 të gatshëm t'i shisnin ato te Morgans, gjë që rezultoi në sulmin e një prej agjentëve, ai u ngrit me krenari nga sulmi dhe vazhdoi atë që filloi.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scratchmen Apoo është një anëtar i Gjeneratës më të Keqe, një grup piratësh që i mbijetuan rreziqeve të Grand Line. Si pjesa tjetër e Gjeneratës më të Keqe, ai vlerësohet si një nga kandidatët që mund të bëhet Mbreti i ardhshëm i Piratëve dhe ka dëshmuar të jetë një pirat i fuqishëm në të drejtën e tij. Duke përdorur aftësitë e tij, ai arriti të sulmojë dhe të dëmtojë një admiral detar dhe më vonë u dëshmua mjaft i fuqishëm për të plagosur shpejt Monkey D. Luffy dhe Roronoa Zoro, duke i lënë përkohësisht pa vetëdije.

Qëndrimi i tij luftarak në përgjithësi konsiston në atë që tundur duart para tij si DJ. Jo tani dihet shumë për aftësitë e tij, pasi ai nuk ka demonstruar ndonjë aftësi luftimi në masën e Supernovave të tjera, përveçse për përleshjen e tij të shkurtër me Eustass Kid, ku të dy shkaktuan që të shembet një ndërtesë dhe sulmi i tij ndaj admiralit Kizaru. Apoo shfaqi shkathtësi të jashtëzakonshme dhe aftësi akrobatike të kërcimit në të dyja rastet.

Aftësi muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apoo ka treguar një aftësi jashtëzakonisht të lartë të muzikës. Ai mund të luante instrumente të tilla si një piano, saksofon, daulle ose çapare me shkathtësi të madhe. Ai i përdori këto aftësi në lidhje me fuqitë e tij muzikore, të bazuara në frutat e detit, për të luftuar.

Ai gjthashtu është një DJ i aftë.[3]

Fruti i detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apoo ka ngrënë frutin e zërit, një frut i llojit Paramecia që e lejon atë të shndërrojë pjesë të trupit të tij në instrumente të ndryshme muzikore që ai mund t'i luajë, dhe ai i referohet kësaj si Muzikë luftarake (戦う音楽ミュージック Tatakau Myūjikku). Duke luajtur shënime dhe melodi specifike, ai mund të lëshojë muzikë që shkakton efekte të dëmshme për kundërshtarët e tij, llojin e dëmit që përcaktohet nga ato që ai luan, dhe duket se ka efekte hipnotike. Apoo mund të shndërrohet në instrumente brenda sekondave.

Siç vërehet nga Killer, sulmet e Apoo-së janë kudo në diapazonin e dëgjimit dhe, për sa kohë që muzika e tij dëgjohet nga objektivi i tij i zgjedhur, efektet e saj janë pothuajse të menjëhershme dhe të pashmangshme; meqenëse pjesa e vetme "udhëtuese" e sulmeve të Apoo është vetë tingulli, ato janë të vështira për t'u parashikuar, me shpejtësinë e efektit të mjaftueshëm sa kundërshtarët jashtëzakonisht të shpejtë nuk janë në gjendje të reagojnë.[4]

Dobësia vendimtare e aftësisë së Apoo është se nëse veshët e objektivit bllokohen (edhe nëse mbulohen vetëm me duart e tyre) përpara se zëri të godasë, objektivi i përmendur bëhet imun ndaj teknikave të tij (diçka e lehtësuar dukshëm nga aftësia për të parë të ardhmen), megjithëse përpjekjet e tilla për të bllokuar tingullin priren të pengojnë kundërshtarët e Apoo që të jenë në gjendje të luftojnë siç duhet. Për më tepër, nëse dikush është jashtë gamës së tingullit në dukje të paracaktuar (d.m.th., diapazoni i dëgjimit) në radhë të parë, ai gjithashtu do të jetë i sigurt, dhe meqenëse Apoo i synon sulmet e tij me shikimin e tij, mund të parashikohet se ku do të sulmet tokës bazuar në atë ku Apoo duket dhe në këtë mënyrë shmangej. Për shkak të dobësive të përmendura, fuqitë e Apoo janë më të përshtatshmet për t'u përdorur kundër kundërshtarëve për herë të parë ose në sulme të befasishme.[5]

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apoo zotëron aftësinë për të përdorur Ambicien e Armatimit. Ai duket mjaft i aftë me të, pasi ka përdorur forcimin për t'u mbrojtur nga një sulm Shigan i përdorur nga një agjent CP0 për të shpuar qafën e tij, duke e parandaluar kështu që të jetë një goditje vdekjeprurëse.[6]

Armët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apoo përdor një palë tonfa në betejë, me mjaft mjeshtëri për t'u përplasur me mbajtësit e aftë të shpatës (dhe sëpatës).

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i Apoos, Scratchmen rrjedh nga Scratching, një teknikë DJ dhe pllakave diskografike për të lëvizur një rekord vinyl mbrapa dhe me radhë në një gramafon për të prodhuar tingujt percuksivë ose ritmikë.
  • Emri i Apoos rrjedh nga emri i piratit kinezë Chui A-poo.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 677 dhe Epizodi 603
  2. ^ One Piece Kapitulli 821 dhe Epizodi 774
  3. ^ One Piece Kapitulli 978
  4. ^ One Piece Kapitulli 509 dhe Epizodi 402
  5. ^ One Piece Kapitulli 981 dhe Epizodi 987
  6. ^ One Piece Kapitulli 1032
  7. ^ "Source of Supernovas' names" (në anglisht). SBS Volume 52.