Eustass Kidd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eustass “Kapiten” Kidd (ユースタス・キッド, Yūsutasu Kiddo) është piratë fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është nga South Blue dhe kapiten i Piratëve Kidd. Ai është një nga dymbëdhjetë piratëve që i referohet Gjenerata më e Keqe (më parë e njohur si “Njëmbëdhjetë Supernovas”).

Kur ai u përmend nga Shakki se kishte shpërblimi në kokën e tij ishte më e lartë se Monkey D. Luffy dhe arsyeja ishte rezultat i tij dhe i ekuipazhit të tij duke lënduar një numër të madh të viktimave civile gjatë aktiviteteve të tyre, nganjëhere edhe duke i vrarë.[1] Pas dy viteve, shpërblimi i Kidd u ngrit nga 315,000,000 në 470,000,000 beli.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eustass Kidd është famëkeq për shkaktimin e sasive të mëdha të viktimave civile. Ai në përgjithësi është i zemëruar ose bën shaka sarcastike. Kur e ndjen se po fyehet, ai është i shpejtë që të përdorë dhunën, siç tregohet kur sulmon Scratchmen Apoo. Ai është mjaft i ndjeshëm ndaj talljes, fyerjes apo shikimit. Ai gjithashtu duket se është i egër edhe kur nuk provokohet, pasi ai kryqëzoi një tjetër ekuipazh të mposhtur vetëm sepse ai i konsideronte të dobët për të bredhur në Botën e Re.

Kidd është i patrembur dhe ka një dëshirë për dhunë. Sipas Baron Tamago, pas kohës kur Kidd ishte duke lundruar në Botën e Re, ai shkatërroi dy anije që i përkisnin aleatëve perandoreshës Big Mom. Kjo tregon se sa i patrembur ai është dhe nuk heziton të sfidojë një perandor i cili është në të njëjtin nivel me Mjekërrbardhin. Pavarësisht nga natyra e tij e dhunshme, ai e di se si ta frenojë veten kur ndodhet në një situatë të pasigurt.

Kidd ka njëjtën ëndërr si Luffy për ta gjetur thesarin legjendar One Piece dhe për t'u bërë Mbret i Piratëve. Për shkak të kësaj, dhe pakënaqësisë së Luffy, ai duket se ka shumë respekt për të. Megjithatë, përderisa ata shpesh hasin të njëjtat probleme, Kid merret me ta në mënyrën e vet, me sa duket ai therr çdonjërin dhe të gjithë ata që qeshin me ambicjet e tij, në disa mënyra duke qenë një antitezë ndaj Luffy.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kidd është një piratë i patrembur dhe ishte i njohur për torturimin dhe ndoshta edhe vrasjen e civilëve gjatë rrugëtimit e tij nëpërmjet Grand Line dhe drejt Botës së Re. Pas dy viteve, ai u bë më guximtar, ashtu si shkatërroi dy anije që i'u përkisnin aleatëve të Big Mom. Sipas Kaidos, Kid mund të përdorë Ambicien e Pushtimit.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kid ngrënë një frut të panjohur që e lejon atë të ketë aftësi me magnetizëm. Kjo manifestohet në dy aftësi të ndryshme, të cilat përshkruajnë shtytjen dhe tërheqjen e metaleve në afërsi të tij për t'u përdorur si armë. I pari lejon që ai të largojë objektet metalike larg prej vetes, të tilla si reflektimi i një kanuni të detit në drejtim të revoleit të saj. Aftësia e dytë i lejon atij që të tërheqë objekte metalike drejt tij dhe t'i formojë ato në objekte, përdorimi i tij më i shpeshtë i kësaj qenieje për të formuar një krah gjigant të bërë nga qindra armë dhe objekte metalike dhe lidhjen e tij me dorën e djathtë.

Dobësia kryesore e frutave duket të jetë varësia e saj nga mjedisi rrethues, i cili duhet të përmbajë metale në mënyrë që të përdoren fuqitë e frutave (megjithëse kjo dobësi ende duhet të zbulohet).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kid formoi ekuipazhin e tij në South Blue dhe janë përgjegjës për çdo lëndim dhe vrasje civile që kanë bërë gjatë udhëtimit të tyre.

Arkipelagu Sabaody[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kid dhe ekuipazhi i tij arritën në arkipelagun Sabaody për t'u përgatitur për Botën e Re. Ndërsa atje, ai kishte një grindje të vogël me Scratchmen Apoo në Grove 24. Para se beteja e tyre mund të përshkallëzohej më tej, Apoo kërkoi Kid ta shtynte atë derisa ata shkuan në Botën e Re. Duke ditur se çfarë do të ndodhte nëse do të ndodhte një incident, Kid pranoi kushtet e Apus.

Në Shtëpinë e Ankandid, Kid dhe ekuipazhi i tij ishin duke shikuar kur Keimi ishte duke u shitur pasi ishte sirenë. Kid vëren se Trafalgar Law ishte këtu së bashku me ekuipazhin e tij dhe poashtu disa anëtar të Kapelës prej Kashte, para se Luffy të ndërhynte.

Pasi Luffy goditi Charloss, një nga Dragonjtë Hyjnor, marinarët e rrethuan Shtëpinë e Ankandit. Kid vendosi të mos qëndronte për të luftuar një admiral detar. Duke parë se si marinsat po trajtonin ekuipazhin e Kid dhe Law sikur të ishin bashkëpunëtorë të Kapelës prej Kashte, Kid i tha Luffy dhe Law se ai do të shkonte përpara dhe do të hapte një rrugë për ta, kështu që ata nuk do të duhej të shqetësoheshin. Megjithatë, Luffy dhe Law u fyen nga vërejtjet e Kid, dhe në vend të kësaj vendosi të shkojë përballë Marinsat së bashku me të. Së bashku, të tre kapitenët filluan të luftonin marinsat jashtë shtëpisë së ankandit me kompetencat e tyre të Frutave të Detit.

Pas mpshtjes së valës së parë të sulmeve të marinarëve, Kid vuri në dukje se plani i tyre i sulmit u rrënua krejtësisht. Ai i dha Luffy lamtumirë dhe deklaroi se ishte mirë të takohesh me të, por premtoi se herën tjetër që do të takoheshin, ai nuk do të ishte aq i mëshirshëm. Luffy i paarsyeshëm u përgjigj se ai do të jetë personi që do ta gjej One Piece, ndërsa Kid dhe Law e shikuan Luffy. Kid i tha vartësitë e tij Killer se ai do vret çdonjërin i cili qesh me ambiciet e tij. Ai i ftoi Luffy dhe Law që të takohen në Botën e Re.

Pas mposhtjes së Marinës, Piratët Kid ishin në rrugën e tyre për të lënë ishullin kur disa momente më vonë, Kid dhe ekuipazhi i tij u përballën me atë që ata besonin të jetë Shichibukai Bartholomew Kuma (më vonë u zbulua të jetë një Pacifista). Ekuipazhi i Zemrës ishin duke e lënë ishullin, por u ndeshën me Piratët Kid dhe kështu të dy ekuipazhe filluan të luftojnë me Pacifistën.

Beteja e Marinefordit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piratët Kidd ishin duke shikuar transmetimin e drejtpërdrejtë të ekzekutimit të Portgas D. Ace deri sa u ndërpre nga Marinsat. Pas kësaj, Kid u tha njerëzve të tij se po iknin.

Piratët Kid pastaj u afruan Marinefordit dhe shikuan dëmtimet e luftës nga një distancë të sigurt në bordin e anijes së tyre.

Pas betejës, Kid diku në Botën e Re ishte duke lexuar një artikull për Luffy pasi shkoi në Marineford për herë të dytë. Kid mendoi se shkuarja e Luffy ishte fillimi i epokës së tij. Ai pastaj komentoi se nuk do ta lë Kapelën prej Kashte të bëj si ai dëshiron.

Punk Hazard[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kid ishte një nga njerëzit që shikuan ngjarjet e Punk Hazard për armën e re të [[Ceasar Clown] të shkatërrimit, edhe pse nuk ishte i interesuar për këtë, por vetëm deshi të kishte dijeni për këtë.

Kidd dhe Killer ishin të befasuar për planin e Law duke menduar se ai u bë pjesëtar i qeverisë. Ata pritën mysafirët e tyre, por jo ashtu siç menduan. Mysafirët u zbuluan të jenë Scratchmen Apoo dhe Basil Hawkins.

Apoo, duke qëndruar në mes të një dhome të shkatërruar dhe mbi një vartës të keq të rrahur të Kid, duke i thënë Kidd se ndjehej nostalgjik për të që të shihte fytyrën e tij të shëmtuar. Kid u bë menjëherë i tërbuar, duke pyetur se çfarë i dha atij të drejtën për të fshehur skualifikimin e dikujt. Apoo u përgjigj se kur mori një ftesë nga një armik, ai erdhi duke pritur një luftë dhe se ai kishte dyshuar se mund të kishte një snajper diku. Ndërsa të dy e sfiduan njëri-tjetrin, Hawkins deklaroi sa e pamend ishte takimi dhe se po largohej. Killer i kërkoi atij të prishte ndërkohë që ai ndaloi mes Kid dhe Apoo, duke u kujtuar atyre se të tre ekipe u bashkuan për të provuar të formonin një aleancë dhe kërkuan që të paktën të përpiqeshin ta diskutonin atë.

Një gazetë më vonë zbuloi se tre kapitenët arritën një marrëveshje dhe formuan një aleancë.

Dressrosa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre kapitenët duke lexuar gazetën zbuluan se Luffy dhe Law kanë formuar një aleancë dhe duke pyetur se cili perandor ishte objektivi i tyre.

Pas mposhtjes së Doflamingos, ata zbuluan se Luffy dhe Law ishin pas perandorit Kaido dhe ishin me fat që nuk objektivi nuk ishte i njëjti perandor, ku ata zbuluan se ishin pas perandorit Shanks.

Më vonë, ata menduan se ndodhi një tërmet, por në fakt ishte Kaido, pasi ai deshi të vetëvritej por dështoi.

Vendi Wano[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleanca e tri kapitenëve u mpoasht nga Kaido, por disi Hawkins dhe Apoo u bashkuan me Kaidon duke tradhëtuar Kidd.

Kidd u shfaq brenda në një burg ku ishte edhe Luffy dhe të dy u betuan se do ta bëjnë Kaido që të paguaj. Disa ditë më vonë, ai dhe Luffy konkurruan se cili prej tyre punon më shumë në minierën e burgut. Doboni, zv.kujdestar i burgut, më pas u përball me të dy për sasinë e kibi dango të fituar. Ai përgatitej t'i disiplinonte ata. Megjithatë, Kid dhe Luffy shpejt rrëzuan Dobonin.

Më vonë, Kid dëgjoi Caribou duke u thënë Luffy se si e humbi krahun i tij[2] dhe ai ndërhyri për të korrigjuar historinë. Kid dhe Luffy pastaj argumentuan se cili një prej tyre do të mposhte Kaidon.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Eustass Kid dublohet nga Daisuke Namikawa, ndërsa në anglisht ai dublohet nga Justin Cook.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i tij u mendua të jetë Kidd, por më vonë autori i mangës Oda konfirmoi se emri i tij është “Kid”.
  • Mbiemri dhe emri i Kid është marrë nga dy piratë të jetës së vërtetë. Mbiemri Eustass u mor nga pirati francez i shekullit të 13-të, Eustace Prifti, dhe emri Kid nga pirati skocezë i shekullit 17-të, William Kidd, i cili gjithashtu u quajt "Kapiten".
  • Torturat me ujë që Kid dhe Killer iu nënshtruan në Vendin Wano është një version i metodës së vjetër të torturës dhe ekzekutimit japonez e njohur si tsurushi ose "i varur në të kundërt".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 498 dhe Episodi 392
  2. ^ One Piece Kapitulli 928