Shanks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shanks “Flokëkuqi” (赤髪のシャンクス Akagami no Shankusu) është personazh në anime dhe manga One Piece. Ai është kapiten i Piratëve të Flokëkuqit dhe një nga katër perandorët që sundon në Botën e Re. Ai është gjithashtu ish-anëtar në ekuipazhin e legjendarit Piratët e Roger, i vetmi grup i cili arriti me sukses të sundoj Grand Line.

Ai është piratë që inspiroi Luffy të bëhej piratë, dhe shoku i tij i ekuipazhit Lucky Roo e gjeti frutin e gomës që Luffy e ngrëni rastësisht.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shanks është një burrë jashtëzakonisht i qetë, duke preferuar të marrë kohën e tij kur ai dhe ekuipazhi i tij udhëtuan nëpër botë në krahasim me nxitimin nga një vend në tjetrin. Shanks është një njeri i dhembshur që udhëheq anëtarët e ekuipazhit të tij me dashamirësi dhe kryesisht shihet me respekt nga kapitenët e tjerë. Vetëmohimi i tij është kështu që ai as nuk e mendoi dy herë kur humbi krahun duke mbrojtur një djalosh të ri nga Mbreti i Detit.

Ai zakonisht shmang veprimet që do të sjellin dhunë dhe madje është në gjendje të heqë dorë nga vendosmëria e figurave të shquara, siç është Dracule Mihawk për t'u bashkuar në argëtimin e tij. Sidoqoftë, pavarësisht nga thjeshtësia e tij e jashtme, Shanks mbart një kod moral mjaft të ndërlikuar. Shmangia e tij ndaj konfliktit ka bërë që ai të besojë se nëse mendimet personale bien ndesh, pavarësisht sa afër mund të jenë individët, është më mirë të ndaheni.

Shanks dhe ekuipazhi i tij janë parë pothuajse gjithmonë duke festuar dhe duke pirë pije alkoolike sa herë që bëjnë një paraqitje, pasi kalimet e preferuara të kapitenit po marrin pjesë dhe organizojnë festa dhe bankete.[1][2]

Siç është cekur nga Pesë Pleqtë, Shanks është një natyrë pacifist që nuk kërkon në mënyrë aktive të shkaktojë kaos dhe çrregullim. Ai është gjithashtu kundër idesë së gjakderdhjes së panevojshme, edhe nëse përfshihet nderi, dhe deri më tani duket se do të përfshihet në luftë vetëm kur një mik është në rrezik. Ai gjithashtu duket se i admiron ata që kanë guxim, pasi e mbrojtën dhe e lavdëruan Koby për mbledhjen e guximit të tij për të ndaluar luftën pasi Marina e re besonte se ishte e kotë të vazhdohej.

Shanks gjithashtu ka aftësi në diplomaci, siç tregohet kur ai ndërmjetësoi një armëpushim midis Piratëve të Mjekërrbardhit dhe Qeverisë Botërore. Aftësitë e tij në diplomaci janë aq të mëdha sa ai arriti ta bindë Sengokum të pajtohej me propozimin e tij, edhe pse Sengoku ka një urrejtje të fortë për piratët.

Ai gjithashtu duket se mbart diçka personale në lidhje me Marshall D. Teach thellë brenda tij, pasi kur foli për 3 gërvishtjet e tij te Mjekërrbardhit, ai u bë serioz për situatën që rrethon Teach.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shanks është i njohur si një nga katër piratët më të fuqishëm në botë. Megjithatë, nuk dihet shumë për fuqitë dhe aftësitë e Shanks në detaje. Pesë Pleqtë gjithashtu deklaruan se ai është një nga disa njerëz të aftë për të ndaluar Teach.

Në Betejën e Marinefordit, admirali Akainu luftoi shumë piratë, por ndaloi së luftuari kur Shanks u shfaq. Teach la Marinefordin pasi ishte shumë herët për të dhe ekuipazhin e tij të luftoj Shanksin. Tre nga Gjenerata më e Keqeë, Eustass Kidd, Scratchmen Apoo dhe Basil Hawkins duhet të bënin aleatë për ta mposhtur Shanksin.

Madje Linlin e pranoi fuqinë e Shanksit, pasi pohonte se vetëm me forcën ushtarake të kombinuar me ekuipazhin e saj dhe ushtrisë së gjigantëve Elbaf, e cila është e njohur si më e forta në botë, do të kishte një shans për të vrarë Shanks.

Ai dikur ishte një kundërshtar ndaj Mihawk, një shpatar me fuqi të jashtëzakonshme që mundi Zoron në drejtim të forcës brutale me lehtësi të madhe.

Edhe me vetëm një krah, Shanks mund të përdorë një fuqi të jashtëzakonshme në shpatullat e tij, të aftë për të arritur lehtësisht Mjekërrbardhin, një njeri gjigant, i cili mund të mbizotërojë plotësisht gjigandët dhe një ushtri të tërë të oficerëve të fuqishëm marinare. Me fuqinë e tij fizike të kombinuar me Ambicien e Armatimit (Busoshoku Haki), Shanks mund të mbrojë kundër grushtit prej magme të Akainut, i cili ka fuqi jashtëzakonisht shkatërruese sulmuese që mund të djegë armiq të fuqishëm si Jinbei, Ace dhe madje edhe Mjekërrbardhin. Me sa duket, Shanks favorizonte më shumë dorën e majtë pasi shihet në të kaluarën duke mbajtur shpatën në dorën e tij të majtë.

Sipas Brannew, një nga atributet më të mëdha të Shanks është udhëheqja dhe karizma e tij, pasi ka arritur të fitojë besimin dhe besnikërinë absolute të individëve më të talentuar dhe të aftë nga të katër detet dhe Grand Line të gjitha të shënuara për të patur shpërblime veçanërisht të larta dhe të rekrutuar ato në ekuipazhi i tij. Më të spikatur janë oficerët e tij: Benn Beckman i North Blue, Yasopp i East Blue dhe Lucky Roo i South Blue. Kjo e bëri ekuipazhin e Shanks jashtëzakonisht të ekuilibruar dhe të padepërtueshëm, në gjendje të luftonte në mënyrë të barabartë me fuqinë e madhe ushtarake të ekuipazheve të të katër perandorëve.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shanks është një nga disa persona që mund të përdorë tre lloje të Hakit.

Haoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi e shpëtoi Luffy nga një Mbret i Detit, Shanks e frikësoi atë me një shikim të vetëm të zemëruar duke përdorur këtë aftësi. Më vonë, ndërsa Shanks po hipte në anijen e Mjekërrbardhit për takimin e tyre, një numër i madh i ekuipazhit të Mjekërrbardhit (burra me përvojë që kanë mbijetuar në Botën e Re) ra në pavetëdije dhe vetë anija filloi të marrë dëme fizike nga prania e thjeshtë e Shanks.

Oda përmendi në një SBS (pyetje dhe përgjigjje) që Shanks mund të kishte rrëzuar nga të gjithë 100,000 piratët dhe fishmen në Ishullin Njerëz-Peshq me Ambicien e tij të Pushtimit (Luffy arriti të rrëzoj 50,000).

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Marinefordit, Shanks pengoi me lehtësi grushtin e Akainus të transformuar në magma me shpatën e tij.

Kenbunshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë bisedës së tij me Mjekërrbardhin, Shanks shmangu me Ambicien e tij të Vëzhgimit ibrikun që Mjekërrbardhi hodhi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shanks, anëtar i ekuipazhit legjendar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

30 vjet më parë, kur Shanks ishte nëntë vjeçar, ai shihet mesin e Piratëve të Rogerit së bashku me Buggy. Ata dy shihen duke lexuar gazetë duke treguar fytyrë të pakëndëshme pasi gazetat ishin të fokusuar në veprimet e Piratët e Mjekërrbardhit. Ai poashtu shihet me kapelën prej kashte, e cila më parë ishte e Roger.

28 vjetë më parë, Roger iu shfaq një sëmundje e pashërueshëm dhe takuan një doktor me emrin Crocus dhe e bënë pjesë të ekuipazhit.

Pavarësisht se Shanks kishte mendime të ndryshme me Buggy, të dy shihen shpesh së bashku, edhe Mjekërrbardhi kujton se ai shihte Shanks me "hundën e madhe" kur ai luftonte me Gol D. Roger.[3]

26 vjet më parë, Piratët Roger luftuan kundër një grupi marinsash dhe mësuan se Piratët e Mjekërrbardhit u futën në anën tjetër të ishullit. Të dy ekuipazhët luftuan për tre ditë dhe tre netë para se përleshja përfundimisht të bëhej një shkëmbim dhuratash. Shanks dhe Buggy folën për pamundësinë e Teach për të fjetur. Piratët e Roger u bashkuan më pas nga Oden Kozuki dhe familja e tij, si dhe Inuarashi dhe Nekomamushi. Në një pikë, ekuipazhi vizitoi Skypiea.

Pas Skypiea, ekuipazhi vizituan Tequila Wolf, Water 7, Arkipelagun Sabaody dhe ishullin Fishman. Ata lanë më vonë familjen e Oden, Nekomamushin dhe Inuarashin në Vendin Wano. Pas vizitës në Zou, Buggy u sëmurë dhe Shanks vendosi të qëndroj me të dhe nuk mundën të shkonin në Raftel me të tjerët.

Pasi Roger u bë Mbret i Piratëve, ekuipazhi filloi të shpërbëhet fshetazi duke u larguar anëtarët një nga një.[4]

24 vjet më parë, Shanks ishte midis shoqëruesve gjatë ekzekutimit të Roger në Loguetown. Ai u pa duke qarë pasi ish kapiteni i tij ndërroi jetë. Më vonë, në të njëjtin vend, ai filloi të bënte plane për karrierën e tij pirat. Ai i ofroi Buggy të bashkohej me ekuipazhin e tij por ky i fundit nuk pranoi të punonte për të dhe të dy shkuan rrugën e tyre.

Pas vdekjes së Roger[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

24 vjet përpara kohës së tanishme, Shanks dëgjoi për një snajper të aftë që quhej Yasopp dhe shkoi për ta rekrutuar atë. Në një moment në jetën e tij, Shanks u takua me Marshall D. Teach. Çfarë ndodhi saktësisht është e panjohur, por Mjekërrziu la Shanks 3 shenja në syrin e tij të majtë.[5]. Data e saktë e ngjarjes është e paspecifikuar. Megjithatë, ka shenja që tregojnë se ato plagë janë bërë afër kohës së ekzekutimit të Roger.

Shanks gjithashtu luftoi shpesh me Dracule Mihawk, dhe betejat e tyre u thanë të bënin jehonë përgjatë tërë Grand Line.

Vite më vonë, pasi u bë kapiteni i anijes së tij pirate, Shanks arriti në një ishull, ku takoi një djalë të ri të çuditshëm me emrin Monkey D. Luffy. Të intriguar nga djali dhe duke shijuar atmosferën e fshatit të Luffy, ai vendosi të bënte ishullin bazën e ekuipazhit të tij për një periudhë të shkurtër kohe, e cila u kthye në një vit. Luffy deshi që t'i bashkohet ekuipazhit të Shanksit aq shumë, por Shanks refuzoi ta lejonte djalin në ekuipazhin e tij në bazë të faktit se ishte shumë i ri.

Vite më vonë, Shanks së bashku me ekuipazhin e tij duke qëndruar në një ishull, Mihawk arrin dhe i tregon posterin e parë të Luffy që kërkohet për 30.000.000 beli.[6]

Takimi me Mjekërrbardhin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më vonë zbulohet se arsyeja për të cilën Shanks donte të fliste me Mjekërrbardhin. Ai i luti Mjekërrbardhit ta ndaloj Ace, komandantin e dytë të flotës në ekuipazhin e Mjekërrbardhit. Gjatë këtij takimi është zbuluar gjithashtu se shenja e trefishtë e Shanksit përmes syrit të tij të majtë është shkaktuar nga Mjekërrziu dhe paralajmëroi Mjekërrbardhin se Mjekërrziu do të vinte për pozitën e tij tani që ai kishte fituar forcën.

Mjekërrbardhi fyen Shanksin dhe thotë se ai ishte 100 vjet më herët për t'i thënë atij se çfarë të bëjë. Shanks, në përgjigje, heq shpatën e tij dhe Mjekërrbardhi e bën të njëjtën gjë. Përplasja e dy armëve ishte e tillë që retë që ishin mbi ta ndaheshin në dy. Disa anëtarë të ekuipazhit Shanks dhe Mjekërrbardhit u habitën nga kjo që ndodhi.

Lufta e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Ace dhe Mjekërrbardhit, Shanks papritmas arriti në Marineford, vetëm në kohë për të shpëtuar Koby nga vrasja e Admiralit Akainu. Duke i uruar të rinjve për vendosmërinë e tij, Shanks i tha atij se kishte siguruar "sekondat e guximit" për të ndryshuar fatin e botës me fjalët e tij të guximshme përpara se të shpallte se ai kishte ardhur këtu për t'i dhënë fund luftës. Marinarët vunë në dukje praninë e piratëve të tjera të Flokë Kuqit kur u pyetën se si Shanks ishte në gjendje të arrinte në Marineford kaq shpejt, kur ai ishte duke u përballur me Kaidon një ditë më parë.

Pasi urdhëroi Marco të tërhiqej në mënyrë që të mos nxiste betejën, Shanks u tha piratëve të mbetur të Mjekërbardhin dhe Marinarëve se ai dhe ekuipazhi i tij do të luftonin kundër të gjithë atyre që dëshironin të vazhdonin luftën. Shanks i kërkoi Mjekërrziutt nëse ai dëshironte ta bënte këtë, por Mjekërrziu vendosi të largohej, duke thënë se nuk është ende koha për t'u përballur me Shanks. Shanks u tha marinarëve se ai donte për të dhënë Mjekërrbardhit dhe Ace varrime që meritonin. Kur Admirali i Flotës Sengoku deklaroi se do t'ia dorëzonte kufomat e tyre piratëve dhe se do të merrte përgjegjësinë për veprimet e marinarëve, Shanks e falënderoi atë për ta bërë këtë.

Shanks mori Ace dhe Mjekërrbardhin dhe i varrosën diku në Botën e Re. Ekuipazhi i tij, së bashku me piratët e Mjekërrbardhit, ndoqën ceremoninë e varrimit për të paguar respektin e tyre. Marco falënderoi Shanks për këtë.

Reagimet e veprimeve të Luffy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lajmi për veprimet e Luffy në territorin e Big Mom u përhap në të gjithë botën. Shanks lexoi gazetën dhe duke thënë se koha për t'u takuar përsëri erdhi.

Shanks më vonë shkoi në Mary Geoise për të folur me Pesë Pleqtë personalisht për një pirat.[7]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën japoneze, zëri i tij bëhet nga Shūichi Ikeda. Në Odex Entertainment, zërin e tij e bën Christian J. Lee. Në 4Kids Entertainment, zërin e tij e bën Tom Souhrada. Në Funimation Entertainment, zëri i tij bëhet nga Brandon Potter.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 1 dhe Epizdoi 4, Piratët e Flokëkuqit duke festuar në lokalin e Makinos.
  2. ^ One Piece Kapitulli 96 dhe Epizodi 45, Shanks fton Mihawk të bashkangjitet në festën e tij.
  3. ^ One Piece Kapitulli 434 dhe Epizodi 316
  4. ^ One Piece Kapitulli 506 dhe Epizodi 400
  5. ^ One Piece Kapitulli 434 dhe Epizodi 316, Shanks duke folur me Mjekërrbardhin për Mjekërrziun.
  6. ^ One Piece Anime - Epizodi 45 dhe Kapitulli 96, Mihawk i tregon Shanks për Luffy.
  7. ^ One Piece Manga 907