Jump to content

Oden Kozuki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Oden Kozuki (光月おでん. Kōzuki Oden) ishte daimyo e Kuri në Vendin Wano dhe djali i ish-shogunit Sukiyaki Kozuki, duke qenë anëtar i Familjes Kozuki. Ai ishte burri i Toki Kozukit dhe babai i Momonosuke dhe Hiyori. Për më tepër, ai ishte udhëheqësi i një grupi samurai legjendar dhe të fuqishëm të njohur si Nëntë Këllëfët e Kuq, me të gjithë ata që shërbejnë si mbajtësit e tij dhe aleatët më të besuar.[1]

Për 5 vjet të jetës së tij, Oden u nis në det dhe u bë një pirat, duke shërbyer si komandant i divizionit të 2-të të Piratëve të Mjekërrbardhit[2] dhe më vonë duke u bërë anëtar i Piratëve të Roger. Pasi gjeti thesarin e Joy Boy në Laugh Tale, Oden udhëtoi për në shtëpi dhe e vuri qëllimin e tij për të hapur kufijtë e Wano ndaj botës duke marrë më në fund vendin e babait të tij si Shogun. Sidoqoftë, ai hasi kundërshtim nga uzurpatori i tij Kurozumi Orochi dhe pirati Kaido, të cilët e ekzekutuan atë 20 vjet më parë.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oden ishte një njeri jashtëzakonisht i guximshëm, i sigurt dhe vetë-vullnetar. Kjo e motivoi atë të bënte veprime të egër dhe të dhunshme për përfitimet e tij gjatë rinisë dhe adoleshencës së tij, të tilla si djegia e kazinos së yakuza pasi u ndalua nga ajo dhe rrëmbimi i grave natën për të formuar një harem në male. Në përgjithësi, Oden ishte i njohur për marrjen në një numër të konsiderueshëm të luftimeve të dhunshme, dhe ai u kujdes pak për pasojat e veprimeve të tij, pasi ai me kënaqësi qëndroi në këmbë kundër yakuza dhe të dashurit e grave kur shpërtheu luftimet si rezultat i dy incidentet e lartpërmendura. Edhe pse shumica e burrave ishin të tmerruar nga veprimet e tij, qëndrimi i tij e bëri atë shumë tërheqës për gratë, duke përfshirë ato që ai rrëmbeu për haremin e tij ndërsa ata qëndruan me të me dëshirë.

Pasi u dënua për punë në gurore, Oden u bë më pak egoist dhe filloi të veprojë për të përmirësuar jetën e qytetarëve të Kryeqytetit të Luleve përreth tij. Sidoqoftë, këto veprime ishin po aq të egër dhe të pamenduar mirë sa ato që Oden bëri për të përfituar vetë. Shembulli më i dukshëm është kur ai u përpoq të ndihmonte qytetarët gjatë një thatësire duke devijuar një lumë në qytet, gjë që bëri që qyteti të përmbytej. Për më tepër, kur Perëndia e Malit sulmoi Kryeqytetin e Luleve, Oden shpejt shkoi në aksion për t'u përpjekur ta trajtojë atë dhe madje mori përgjegjësinë për shkaktimin e krizës në mënyrë që të hiqte fajin nga Kin'emon, i cili shkaktoi incidentin aksidentalisht. Oden dukej se shpesh donte të thoshte mirë, por veproi në mënyra që ishin të pamatur dhe potencialisht të huaj për ata që ishin përreth tij. Për shembull, për të nderuar një njeri të ndjerë që njihte dikur, Oden gatoi një tenxhere me supë oden mbi mbetjet e djegura dhe "ndau një pije të fundit" me ish-mikun e tij, për të tmerruar anëtarët e familjes së tij që ishin në zi. Pasi u internua nga Sukiyaki, ai dukej se kishte gjetur një rrugëdalje për përpjekjet e tij të pazakonta për heroizëm, pasi ai ishte në gjendje të sillte paqe në Kuri dhe të rindërtonte infrastrukturën e tij në vetëm dy vjet.

Oden ishte gjithashtu jashtëzakonisht aventuresk dhe donte të largohej në mënyrë të paligjshme nga Vendi Wano, duke e parë atë si shumë të ngushtë. Në rininë e tij, ai e shihte këtë ëndërr si më të rëndësishme sesa përgatitja për të pasuar babanë e tij si shogun. Në fakt, vendosmëria e Oden për të lundruar ishte aq e madhe sa ai vazhdoi të përpiqej ta bënte këtë 38 herë para se të bëhej daimyo. Kur Mjekërrbardhi refuzoi vazhdimisht dhe u përpoq të lundronte fshehurazi pa e njoftuar atë, Oden u hodh drejt në det duke mbajtur Moby Dick nga një zinxhir, duke tronditur Piratët e Mjekërrbardhit. Kështu, Mjekërrbardhi i imponoi atij një sfidë jashtëzakonisht të vështirë të cilën Oden pranoi me gatishmëri ta pranonte pasi Oden mund të kalonte nëpër motet dhe pengesat më të vështira pa u dridhur. Pasi ai u bashkua zyrtarisht me Piratët e Mjekërrbardhit, Oden u entuziazmua jashtëzakonisht shumë dhe kurioz kur arritën në çdo ishull të ri, duke mësuar zbulime të reja të cilat ishin të panjohura për Wano, deri në pikën që ai përfundoi duke u hedhur pa mend në rrezik. Pasi lundroi me Piratët e Roger, Oden vendosi që ai donte të pasonte babanë e tij si shogun dhe të hapte kufijtë e Wano, duke dashur të ndryshonte të gjithë botën.

Oden ishte gjithashtu një njeri mjaft naiv pasi ai u përdor lehtësisht nga Orochi, gjë që bëri që Kaido ta quante një zot të pamend. Sa herë që Orochi vinte tek ai duke kërkuar para, Oden gjithmonë i jepte kërkesat e tij dhe i jepte hua, diçka për të cilën Denjiro e qortonte vazhdimisht. Oden gjithashtu besoi se Orochi do të respektonte një marrëveshje që Orochi dhe Kaido të largoheshin nga Wano nëse ai poshtëronte veten për pesë vjet. Në fund të fundit, naiviteti i Oden indirekt do të lejonte që Orochi të ngrihej në pushtet dhe ta kthente Wano në një djerrinë.

Pasi nënshtroi kriminelët dhe të paligjshmit e Kuri, Oden zgjodhi t'i reformonte ata në vend që t'i ekzekutonte si kriminelë. Oden nuk e toleroi diskriminimin, duke e konsideruar atë një simbol të injorancës.

Ushqimi i preferuar i Oden ishte supa me oden, të cilën ai e gatoi për të ushqyer mbajtësit e tij gjatë udhëtimit të tij rreth Wano dhe gjithashtu pasi u bë daimyo e Kuri. Oden madje ishte krenar që u emërua pas ushqimit të tij të preferuar, duke deklaruar se kishte lindur të zihej si supë me oden ndërsa vdiq në një tenxhere me vaj të vluar. Oden gjithashtu i pëlqente të pinte sake, pasi kishte filluar të pinte alkool kur ishte vetëm 8 vjeç.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si daimyo i Kuri, Oden kishte një sasi të madhe të fuqisë dhe ndikimit në rajon para vdekjes së tij. Është nënkuptuar se ai kishte aftësinë për të dëgjuar "Zërin e Gjithë Gjërave", të cilin djali i tij gjithashtu trashëgoi. Duke qenë një ish-anëtar i të dy ekuipazheve legjendare, Oden konsiderohej si një pirat jashtëzakonisht i fuqishëm me një nivel të madh të ndikimit në të dy ekipet. Për disa vjet pas vdekjes së Oden, Mjekërrbardhi e mbajti vakant vendin e Oden si Komandant i Divizionit të 2-të dhe i vuri në dukje [[Portgas D. Ace], Komandantit të ri të Divizionit të 2-të, për rëndësinë dhe domethënien e paraardhësit të tij dhe se Ace ishte arrogant për të menduar se ai mund të përpiqej të sfidoni Kaido, një njeri që as Oden nuk mund ta mposhtte. Ndikimi i tij madje shtrihet drejt anëtarëve të fisit Mink në Zou, me udhëheqësit Inuarashi dhe Nekomamushi që ishin anëtarë të Nëntë Këllëfëve të Kuq.

Oden zotëronte një kombinim të jashtëzakonshëm të aftësive luftarake dhe karizmës. Shkathtësia e tij luftarake u pa në moshë të hershme, kur ai hyri në beteja masive dhe grindje me samurai dhe yakuza të fuqishme dhe mbijetoi, duke shkaktuar një numër të nënkuptuar të lartë të viktimave gjatë viteve. Pavarësisht se ndiqej shpesh nga autoritetet në rininë e tij, ai u kap vetëm një herë dhe iu shmang kapjes shumë herë më pas. Kombinimi i tij luftarak dhe karizma u pa më së miri në rivendosjen e tij të paqes në Kuri, ku ai mundi Ashura Doji të fuqishëm dhe pastaj vazhdoi të mblidhte kriminelët e tjerë të rrezikshëm dhe t'i bënte ata të punonin nën të, përfshirë Ashura. Para kësaj, ai gjithashtu demonstroi karizmën e tij duke u bërë shpejt një figurë me reputacion të lartë si një punëtor në gurore.

Si pasardhës i familjes Kozuki, Oden trashëgoi nga paraardhësit e tij njohurinë dhe aftësinë për të lexuar Poneglyphs dhe për të shkruar gjuhën e saj antike. Ai ishte një filolog i aftë, i aftë të shkruante mesazhin e Roger në Këmbanën e Artë të Kambanores në të njëjtën gjuhë antike, si dhe të deshifronte të gjithë Poneglyphs që Piratët e Roger kishin gjetur, veçanërisht Road Poneglyphs, e cila u tregua jetësore në suksesin e Piratëve të Roger. në gjetjen dhe lundrimin në Laugh Tale.

Oden është një ekspert në gatimin e ushqimit të tij të preferuar, duke e gatuar atë shpesh për të ushqyer mbajtësit e tij gjatë udhëtimit të tij rreth Wano dhe gjithashtu gjatë udhëtimit të tij me Piratët e Roger.

Oden ishte një shpatar jashtëzakonisht i aftë dhe i fuqishëm, pasi kishte zhvilluar variantin e tij të stilit të dy shpatave, të cilin vetë Oden e quante Oden Nitoryu (おでん二刀流 që do të thotë fjalë për fjalë "Stili i Dy Shpatave të Odenit").[3] Kin'emon deklaroi se Oden ishte në gjendje të luftonte kundër të gjithë të paligjshëmve, ronin, dhe rajonit krimineli më i rrezikshëm, Ashura Doji (dikush vuri në dukje se vlen 100 burra në betejë) pas një nate të tërë beteje. Gjatë aventurave të tij me Piratët e Mjekërrbardhit, Oden ishte në gjendje të fundoste lehtësisht një anije të madhe piratësh duke e prerë atë në gjysmë. Për shkak të aventurave të tij me Mjekërrbardhin dhe Piratët e Roger, ai u deklarua të ishte rritur më i fortë se më parë, ku ai ishte i vetmi person që plagosi Kaido afër-paprekshëm në formën e tij të dragoit duke e bërë atë të bjerë në tokë dhe të jetë përgjithmonë i plagosur, por nuk mundi të godiste një goditje tjetër për shkak të mashtrimit nga Higurashi Kurozumi i cili u maskua si një Momonosuke i rrëmbyer. Edhe Kaido e pranoi Oden si samurain më të fortë dhe deklaroi besimin e tij se kurrë nuk do të ketë një samurai tjetër që mund të përputhet me Oden.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oden zotëronte aftësinë për të përdorur Ambicien e Pushtimit. Në takimin e tij me Edward Newgate 30 vjet më parë, përplasja e papritur midis të dyve krijoi një efekt të dukshëm të ngjashëm me rrufetë, si dhe lëshoi një valë tronditëse, kjo tregohet edhe gjatë përplasjes së tij kundër Kaidos. Ndërsa nuk tregohet në manga, Oden përdor efektin më të zakonshëm të Haoshokut të paktën një herë, duke i bërë të fikët një bandë të rojeve të Kaidos.

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oden ishte një mjeshtër jashtëzakonisht i fuqishëm i Ambicien e Armatimit, i cili njihet si "Ryuo" në Wano.

Në moshën 18-vjeçare, Oden ishte mjeshtër në përdorimin e Ryuo, pasi i zbarkoi të dyja shpatat e tij duke i forcuar, duke e prerë Perëndinë e Malit në një prerje të vetme. Në moshën 29 vjeç, Oden ngurtësoi shpatat e tij dhe pastaj u përplas me një nga 12 Saijo O Wazamono, Murakumogiri, i cili i përkiste Edward Newgate, një mjeshtër jashtëzakonisht i fuqishëm Ambicies së Armatimit. Një dëshmi e vërtetë e zotësisë së tij, në moshën 39 vjeç, Oden ishte në gjendje të plagosë Kaido afër-pathyeshëm ndërsa ishte në formën e tij të dragoit, duke i dhënë atij një mbresë të përhershme.

Në anime kur Oden përdor Ambicien e Armatinit të avancuar, ajo tregohet si një aura që rrjedh me ngjyrë të kuqe.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oden Kozuki dublohet nga Hiroya Ishimaru në japonisht.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Oden u emërua pas ushqimit të tij të preferuar, një pjatë tradicionale japoneze e dimrit. Përveç se është ushqimi i tij i preferuar, fraza e tij "Unë jam Oden, dhe unë kam lindur për të zier" i referohet zierjes së nevojshme për të gatuar Oden, ashtu si ekzekutimi i tij duke u zier gjallë. Marrëveshja e tij me Kaidon për të zier për një orë i referohet kohës që duhet për të gatuar plotësisht oden.
  • Ekzekutimi i Oden është i ngjashëm me ekzekutimin e Ishikawa Goemon, një hero gjysmë legjendar japonez i jashtëligjshëm që jetoi në shekullin e 16-të. Një version i ekzekutimit të Goemon është kur Goemon u përpoq të vriste Hideyoshi për të marrë hak për vdekjen e gruas së tij Otaki dhe kapjen e djalit të tij, Gobei. Ai u fut fshehurazi në Kalanë e Fushimit dhe hyri në dhomën e Hideyoshi por u kap. Ai u dënua me vdekje duke u zier i gjallë në një kazan të hekurt së bashku me djalin e tij shumë të vogël, por ishte në gjendje të shpëtojë djalin e tij duke e mbajtur mbi kokën e tij, e ngjashme me atë se si Oden shpëtoi mbajtësit e tij.
  • Oden është i ngjashëm me Miyamoto Musashi, i cili konsiderohej "Samurai më i Madh i Japonisë", në stilin e dy shpatave.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 817 dhe Epizodi 768
  2. ^ One Piece Kapitulli 957 dhe Epizodi 958
  3. ^ One Piece Kapitulli 961 dhe Epizodi 961