Oden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oden
Oden të ndryshme duke u zier në broth.

Oden (Japonisht: おでん, 御田) është një lloj nabemono (pjata japoneze me një tenxhere), i përbërë nga disa përbërës të tillë si vezë të ziera, daikon, konjac dhe kulaç peshku të përpunuar të zier në një supë të lehtë, me shije soje dashi.

Oden ishte fillimisht ajo që tani quhet zakonisht misodengaku ose thjesht dengaku; konjac (konnyaku) ose tofu zihej dhe hahej me miso. Më vonë, në vend që të përdornin miso, përbërësit gatuheshin në dashi, dhe oden u bë popullor. Përbërësit ndryshojnë sipas rajonit dhe midis secilës familje. Karashi përdoret shpesh si erëza.

Oden është shitur shpesh nga karrocat e ushqimit, megjithëse disa izakaya dhe disa zinxhirë të dyqaneve komoditet gjithashtu e shërbejnë atë, dhe ekzistojnë restorante të dedikuara për oden. Shiten shumë varietete të ndryshme, me pjata me përbërës të vetëm nganjëherë më të lira se 100 jen. Ndërsa zakonisht konsiderohet si një ushqim dimëror,[1] disa karroca dhe restorante ofrojnë oden gjatë gjithë vitit. Shumë prej këtyre restoranteve mbajnë lëngun e tyre si një stok kryesor, duke e rimbushur atë ndërsa ziejnë për të lënë aromën të thellohet dhe të zhvillohet për shumë muaj dhe vite.[2]

Variete rajonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Japoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagoya, mund të quhet Kantō-ni (関東煮) dhe salca e sojës përdoret si një salcë zhytjeje. Miso oden është zier në supë Hatchomiso, e cila ka shije pak të ëmbël. Konjac dhe tofu janë përbërës të zakonshëm.

Në zonën e Kansai, kjo pjatë nganjëherë quhet Kanto-daki (関東炊き) dhe ka tendencë të aromatizohet më fort se versioni më i lehtë i Kantō.[3]

Oden në Shizuoka përdor një supë me ngjyrë të errët, e aromatizuar me lëng mishi viçi dhe salcë soje të errët, dhe të gjithë përbërësit janë të skuqur. Peshku i thatë dhe i bluar (sardele, skumbri, ose katsuobushi) dhe pluhur aonori spërkaten sipër para se të hahet.

Restorantet e UdonPrefekturën KagawaShikoku pothuajse gjithmonë ofrojnë oden si një pjatë dytësore, për t'u ngrënë me miso të ëmbël ndërsa presin udon.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Itoh, Makiko (20 janar 2017), "'Oden': Japan's traditional winter fast food", The Japan Times (në anglisht)
  2. ^ Mishan, Ligaya (7 qershor 2018). "At Davelle, a Son of Hokkaido Puts Luxury in Reach". New York Times (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2018.
  3. ^ "関西ではなぜおでんを「関東煮」と呼ぶのか?" [Pse Oden quhet "Kanto-ni" në Kansai?] (në japonisht). Nikkei Inc. 2 shkurt 2013.