Jump to content

Jeni japonez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeni japonez
Demografia

Jeni japonez (japonisht: 円 ose 圓) (shenja: ¥; kodi: JPY) është paraja që përdoret në Japoni. Ajo është e shkruar zakonisht me simbolin ¥, por në japonisht është shkruar me kanji 円. Monedha janë shumë të lehta dhe shkojnë nga 1 ¥ deri në 500 ¥, vlera më e lartë e jenit është 10.000 ¥. Monedha japoneze është e treta më e tregtuara në botë pas Euros dhe Dollarit të Shteteve të Bashkuara.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Aung, Htin Lynn (30 janar 2019). "CBM permits border trades in yen and yuan denominations". The Myanmar Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 30 janar 2021.
  2. ^ "Statistics Bureau Home Page/Consumer Price Index" (në anglisht). Stat.go.jp. Marrë më 2020-02-20.
  3. ^ P. Sean Bramble (2004). Culture Shock!: Japan (në anglisht). Graphic Arts Center Publishing Company. fq. 107. ISBN 9781558688520.
  4. ^ Akiko Kondo (6 shtator 2006). "Unwanted and unloved, 2,000 yen bills find few fans" (në anglisht). The Japan Times. Marrë më 19 shkurt 2020.
  5. ^ "Foreign exchange turnover in April 2013: preliminary global results" (PDF) (në anglisht). Bank for International Settlements. Marrë më 7 shkurt 2015.