Tofu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tofu, i njohur edhe si gjizë fasule, është një ushqim i përgatitur duke mpiksur qumështin e sojës dhe pastaj duke shtypur gjizat që rezultojnë në blloqe të ngurta të bardha me butësi të ndryshme; mund të jetë e fortë, e butë. Përtej këtyre kategorive të gjera, ekzistojnë shumë lloje tofu. Ka një aromë delikate, kështu që mund të përdoret në pjata të këndshme dhe të ëmbla. Shpesh është i stinës ose i marinuar që i përshtatet pjatës dhe aromave të saj, dhe për shkak të strukturës së saj sfungjer ajo thith aromat mirë.[1] Më së shpeshti trajtohet si një zëvendësues i mishit.Eshtë një komponent tradicional i kuzhinave të Azisë Lindore dhe Juglindore, dhe është konsumuar në Kinë për më shumë se 2000 vjet.[2]

Në mënyrë ushqyese, tofu është i ulët në kalori, ndërsa përmban një sasi relativisht të madhe të proteinave. Eshtë i lartë në hekur, dhe mund të ketë një përmbajtje të lartë të kalciumit ose magnezit në varësi të koagulantëve (p.sh. klorur kalciumi, sulfat kalciumi, sulfate magnezi) që përdoret në prodhim.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Advanced Tofu Techniques: Textures & Flavours - Blog". Cauldron Foods. Marrë më 2019-02-18.
  2. ^ "History of tofu". Soya.be. 2015-11-29. Marrë më 2016-10-11.
  3. ^ "豆腐一聲天下白! 豆腐簡單吃-世界日报" (në kinezisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2020. Marrë më 22 prill 2020.