Jump to content

Ishikawa Goemon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Goemon siç luhet nga aktori kabuki Arashi Hinasuke II (një pikturë e vitit 1863 nga Toyokuni III)

Ishikawa Goemon (石川 五右衛門; 4 gusht 1558 - 8 tetor 1594) ishte një hero kaçak dhe gjysmë-legjendar japonez, i cili vidhte ar dhe sende të çmuara nga të pasurit dhe ua shpërndante të varfërve.[1] Pas një atentati të pasuksesshëm ndaj Toyotomi Hideyoshi në luftën civile, Goemon, së bashku me të birin e tij, u zien të gjallë publikisht. Legjenda e tij vazhdon të jetojë në kohën e sotme në kulturën popullore japoneze, shpesh duke i ekzagjeruar aftësitë e të tij në artet luftarake dhe zotërimet a aftësive ninja.

Goemon Ishikawa është quajtur edhe Robin Hoodi japonez.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Boye Lafayette De Mente, Everything Japanese, McGraw-Hill, 1989 (p. 140)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]