Toyotomi Hideyoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toyotomi Hideyoshi

Toyotomi Hideyoshi (豊臣 秀吉, 17 mars 1537 – 18 shtator 1598) ishte një samurai dhe daimyo (lord feudal) i periudhës së vonë të Sengokut që konsiderohej si "Bashkuesi i Madh" i dytë i Japonisë.[1]

Hideyoshi u rrit nga një prejardhje fshatare si mbajtës i zotit të shquar Oda Nobunaga për t'u bërë një nga njerëzit më të fuqishëm në Japoni. Hideyoshi pasoi Nobunaga pas incidentit Honnō-ji në vitin 1582 dhe vazhdoi fushatën e Nobunaga për të bashkuar Japoninë që çoi në mbylljen e periudhës Sengoku. Hideyoshi u bë udhëheqësi de facto i Japonisë dhe fitoi pozitat prestigjioze të Kancelarit të Mbretërisë dhe Regjentit Perandorak nga mesi i viteve 1580. Hideyoshi nisi pushtimet japoneze të Koresë në vitin 1592 për suksesin fillestar, por bllokimi përfundimtar ushtarak dëmtoi prestigjin e tij para vdekjes së tij në vitin 1598. Djali i ri i Hideyoshi dhe pasardhësi Toyotomi Hideyori u zhvendos nga Tokugawa IeyasuBetejën e Sekigaharës në vitin 1600 e cila do të çonte në themelimi i Shogunatit Tokugawa.

Rregulli i Hideyoshi përfshin pjesën më të madhe të periudhës Azuchi–Momoyama të Japonisë, pjesërisht i quajtur pas kalasë së tij, Kështjella Momoyama. Hideyoshi la një trashëgimi me ndikim dhe të qëndrueshëm në Japoni, duke përfshirë Kështjellën e Osakës, sistemin e klasës Tokugawa, kufizimin e posedimit të armëve në samurai dhe ndërtimin dhe restaurimin e shumë tempujve disa prej të cilëve janë ende të dukshëm në Kioto.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dihet shumë pak për të kaluarë e Hideyoshi. Sipas traditës, Hideyoshi lindi më 17 mars 1537 në Nakamura, Provinca Owari (sot lagja Nakamura, Nagoya), në mes të periudhës kaotike të Sengoku nën Shogunatin Ashikaga. Hideyoshi nuk kishte asnjë prejardhje të gjurmueshme samurai, dhe babai i tij Kinoshita Yaemon ishte një ashigaru - një fshatar i punësuar nga samurai si një ushtar këmbësor. Nëna e tij është e panjohur por dihet që ai kishte një motër më të madhe. Hideyoshi nuk kishte mbiemër, dhe emri i tij i fëmijërisë ishte Hiyoshi-maru, megjithëse ekzistojnë variacione. Babai i tij vdiq kur Hideyoshi ishte 7 vjeç.

Shumë legjenda përshkruajnë Hideyoshi që ishte dërguar për të studiuar në një tempull si i ri, por ai refuzoi jetën e tempullit dhe shkoi në kërkim të aventurave. Nën emrin Kinoshita Tōkichirō (木下 藤吉郎), ai së pari u bashkua me klanin Imagawa si shërbëtor i një sundimtari lokal me emrin Matsushita Yukitsuna (松下之綱)). Hideyoshi udhëtoi deri në tokat e Imagawa Yoshimoto, daimyō me qendër në Provincën Suruga dhe shërbeu atje për një kohë, vetëm për të ikur me një shumë parash që i ishte besuar nga Matsushita Yukitsuna.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric. (2005). "Ōmi" in Japan Encyclopedia, pp. 993–994, f. 993, në Google Books