Nezumi Kozō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nakamura Jirokichi (Japonisht 仲村次郎吉 1797 - 1831) i njohur me nofkën e tij Nezumi Kozō (鼠小僧) ishte hajdut dhe hero i popullit i cili ka jetuar gjatë periudhës Edo.[1]

Sipas legjendës popullore ai u dha paratë të varfërve, ngjashëm me heroin e floklorit anglezë Robin Hood. Fakti që ai vdiq i vetëm, duke u shërbyer grave të tij me dokumente të divorcit vetëm para se të arrestohej për t'i mbrojtur ata nga ndarja në dënim siç dekretoi ligji, e shtoi më tej gjendjen e tij.

Kapja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1822, Nezumi Kozō u kap dhe u dëbua nga Edo. Më 8 gusht 1831, ai u kap përsëri dhe rrëfeu për vjedhjen e më shumë se 100 pronave samurai dhe vjedhjen mbresëlënëse të mbi 30,000 ryō gjatë karrierës së tij 15-vjeçare. Ai ishte i lidhur me një kalë dhe u paradigua në publik para se të ekzekutohet me prerje të kokës. Koka e tij ishte shfaqur publikisht në një kunj. Ai u varros në Ekō-in, që gjendet në pjesën RyōgokuTokjos. Pra, shumë pelegrinë i heqin copat e gurtave të tij për mrekullitë që gurët zëvendësues duhet të ndërtohen që menjëherë pas vdekjes së tij.[1]

Nofka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nezumi është fjalë japoneze për "miun"; një kozō ishte një djalosh i ri që punonte në një dyqan në periudhën Edo. Prandaj, pseudonimi mund të përkthehet përafërsisht si "djali miush". Hajdutët e xhepave shpesh u quajtën me termin kozō, të cilët shpesh ishin djem dhe vajza të rinj që nga profesioni kërkonin gishta të shkathët, është sugjeruar që Jirokichi ishte i njohur për vjedhje xhepash kur ishte më i ri.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Personazhi Yasuie nga manga One Piece, veprimet e tij si hajduti Ushimitsu Kozo është bazuar në Nezumi Kozō. Ushimitsu vjedh para nga njerëzit e pasur gjatë natës dhe i'u ndihmon të varfërve. Emri Ushimitsu do të thotë “djali me orë magjepëse”,[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Goodman, David G. (1986). Pg 256-257. "After Apocalypse: Four Japanese Plays of Hiroshima and Nagasaki", New York: Columbia University Press.
  2. ^ "Ushimitsu Kozo's trivia". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)