Dracule Mihawk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dracule Mihawk (ジュラキュール・ミホーク Jurakyūru Mihōku) ose ndryshe i njohur si Syri i Shqiponjës, është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece. Ai është anëtar i Shichibukai dhe mbajtësi i tanishëm i titullit “Shpatari më i Fuqishëm në Botë”.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mihawk është një person shumë serioz dhe rradhë buzëqesh. Ai është parë vetëm dy herë duke qeshur. Ai tregon një ndjenjë nderi pasi ai njeh dhe respekton kodin e shpatarëve dhe madje i lejoi Roronoa Zoro luksin e trajnimit në dorë për përkushtimin dhe mungesën e tij.

Edhe pse ai qëndron vetëm, ai është i mirë në shoqëri me njerëzit, sikur me Shanksin dhe Peronën. Ai duket gjithashtu të ketë një ndjenjë mikpritjeje, duke pasur (disi) tolerimin e pranisë së Peronës dhe Zoros pas kthimit të tij në ishullin Kuraigana menjëherë pas Luftës së Marinefordit; ai madje shkoi aq larg sa t'i tregonte Zoro-s ngjarjet që ndodhën në lidhje me kapitenin e tij, Luffy. Përveç kësaj, ai ofroi një varkë për të ndihmuar që shpatari i Kapelës prej Kashte të largohej nga ishulli.

Mihawk gjithashtu tregon kuriozitet për njerëzit që ai vendos për të sulmuar. Ai u përpoq të godasë Mjekërrbardhin vetëm për të parë se çfarë distanca të fuqisë ishte mes tij dhe Mjekërrbardhit. Ai gjithashtu sulmoi Luffy vetëm për të parë nëse fati është në anën e Luffy apo jo. Si rezultat, Mihawk është shumë analitik për aftësitë e të tjerëve dhe mund të njohë pikat e forta që mund të mos i bëjnë të tjerët, siç ishte kur e kuptoi fuqinë e vërtet të Luffy dhe mbledhja e shpejtë e shokëve është atributi i tij më i rrezikshëm.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mihawk është një nga piratët më të fuqishëm, duke poseduar një sasi të madhe të aftësive. Ai shkatërroi anijen e Don Krieg e cila ishte më e madhja në East Blue. Ai ishte rival i një nga piratët më të fuqishëm në botë, Shanks.

Epiteti i tij “Syri i Shqiponjës”, Mihawk ka një shikim të jashtëzakonshëm, i cili mund të gjurmojë lehtë lëvizjet e Marshit të Dytë të Luffy me shpejtësi të lartë dhe të godasë me saktësi ekstreme, duke lëshuar një goditje me distancë të gjatë, ndërkohë që kishte një betejë kaotike të piratëve të Botës së Re dhe oficerëve të Marinës mes tyre.

Përveç kësaj, ai është gjithashtu një mësues i talentuar: pas trajnimit të Zoro për dy vjet, ai realizoi më shumë se dojo kishte arritur në shumë vite Zoro kishte trajnuar atje (edhe pse ai ndihmoi që aftësitë e Zoro-s tashmë ishin zhvilluar shumë në kohën kur u bë nxënës i Mihawkit). Vetë Zoro madje pranoi se edhe pas trajnimit me Mihawk gjatë gjithë kohës, ai (Zoro) ende nuk është pranë nivelit të aftësisë së Mihawk me shpatë.

Fuqia e Mihawkit e bëri Don Krieg duke menduar se ai kishte aftësi të një fruti të detit. Deri më tani, Mihawk është një nga piratët me aftësi njerëzore.

Ai është jashtëzakonisht shpatar i fuqishëm, i cili mundi ta ndaloj Zoron, një shpatar tejet i rrezikshëm, vetëm me një kamë që mbante në dorë.

Shpatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kogatana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kogatana është një armët e Mihawk që mban si kryq në qafën e tij. Mihawk thotë se ai e përdorë këtë kamë për t'i mundur kundërshtarët e dobët. Me këtë ai mundi Zoron duke shpuar në zemrën e tij. Ai poashtu e përdorë këtë për të ngrënë. Përndryshe Kogatana është një thikë e zakonshme që Mihawk pëlqen të demonstroj aftësi me këtë.

Yoru[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yoru është nga armët e Mihawkit dhe konsiderohet si një nga shpatat më të fuqishëm në botë. Yoru është një shpatë e madhe që Mihawk mban në shpinën e tij dhe është 2 metra. Forma e saj është e ngjajshme me shpatën gjermane Großes Messer.

Yoru ka një fuqi të tmerrshëm, siç shihet kur Mihawk shkatërroi anijen e Don Krieg një goditje të vetme. Ai gjithashtu mund të nisë një sulm masiv të ngadaltë të ajrit të kompresuar ose të energjisë që mund të arrijë në një distancë jashtëzakonisht të gjatë, duke dërguar valë spirale në kundërshtarin me pikpëri të saktë dhe të aftë për të prerë një mal të akullit nga një distancë të largët.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mihawk mund të përdorë dy lloje të Ambicies (Haki): Ambicie të Armatimit, kur e mësoi Zoron se si ta mbroj shpatën e tij nga çdo dëmtim, dhe Ambicien e Vëzhgimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mihawk u bë i famshëm edhe para se të filloj Epoka e Madhe e Piratëve. Ai sfidoi shumë kundështarë deri askush nuk mundi ta sfidoj atë dhe morri titullin “Shpatari më i Fuqishëm në Botë”. Ai morri pjesë në ekzekutimin e Roger dhe pas vdekjes së tij ai u bashkua me Shichibukai.

Mihawk dikur pa një rival të fortë në Shanks. Betejat e tyre u thanë të tronditin të gjithë Grand Line dhe Mihawk shpesh kërkoi Shanks për duele. Ai humbi interes në të pasi Shanks humbi krahun e tij.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, ai u dublua nga Takeshi Aono dhe Hirohiko Kakegawa (Epizodi 461+). Në Odex, ai dublohet nga Chuck Powers. Në Funimation, ai dublohet nga Wayne Grayson. Në 4Kids Entertainment, ai dublohet nga John Gremillion.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mihawk është i vetmi anëtar i Shichibukai ku shpërblimi në kokën e tij është i panjohur.[1]
  • Ai, Jinbe dhe Edward Weevil janë aktualisht të vetmit në Shichibukai të cilët nuk kan kompetenca të Frutave të Detit.
  • Ai dhe Edward Weevil janë të vetmit Shichibukai që nuk i përkasin ose i përkisnin një ekuipazhi apo organizate piratësh.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vivre Card - One Piece Dictionary, zbulohet shpërblimi i Mihaek, por nuk dihet sa.