Krokodili (One Piece)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sir Crocodile (サー・クロコダイル, Sā Kurokodairu) është personazh fiktiv në One Piece. Ai është ish-president i sindikatës kriminele Baroque Works. Ai është një nga dy personazhet që ka mposhtur Luffy më shumë se një herë. Ai dublohet nga Ryūzaburō Ōtomo në japonisht. Në anglisht, ai dublohet nga Brian Zimmerman në 4Kids Entertainment, David BrimmerOdex dhe John SwaseyFunianimation.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të gjitha paraqitjet e tij, Krokodili mban një vathë të vetëm ari në veshin e tij të djathtë dhe zakonisht ka disa unaza ari me gurë të çmuar me gurë të ndryshëm përveç në gishtin e unazës për arsye të panjohura. Në fytyrën e tij nga ana e majtë deri në të djathtë ka një plagë të qepur dhe një çengel të madh me ngjyrë ari në dorën e majtë. Ai gjithmonë shfaqet duke tymosur e prodhuar nga kompania e tij. Veshja e tij ngjan me veshjet e nje bosi të mafias italiane. Krokodili mbante një buton të ndritshëm me ngjyrë të zezë me shirita deri në një këmishë të gjatë me mëngë të portokalltë (të bardhë në manga), së bashku me një shall të kaltër, pantallona ngjyrë kafe të errët dhe këpucë të zeza të lëmuara me kopsat e arit. Ai mbante gjithashtu një pallto të gjatë, të trashë, (të gjelbër në manga, gri të errët me një lustër gri të rregullt në anime dhe një jeshile të errët me një dritë jeshile në filmin 8) mbi shpatullat e tij.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krokodili është i vetë-siguruar, i sigurt në vetvete dhe në aftësitë e tij. Fuqia e tij e madhe është shfaqur kur ai mundi Luffy dy herë, pothuajse duke e vrarë atë dy herë. Ai gëzon duke luajtur me kundërshtarë të dobët, shpesh duke qeshur me kënaqësi gjatë betejës. Megjithatë, për shkak të mbingarkesës së tij, ai e nënvlerësoi seriozisht vullnetin e Luffy, dhe kjo çoi përfundimisht në humbjen e tij.

Ai është gjithashtu shumë i shpejtë që të zemërohet nëse dikush e fyen apo tallet në ndonjë mënyrë; Krokodili i tha Nico Robinit se kishte vrarë të gjithë ata që e kishin fyer atë. Megjithë tolerancën e tij të ulët për marrjen e fyerjeve, ai ka një zakon të fyer të tjerëve dhe shpesh e përdori fjalën "i pavlefshëm" për t'iu referuar përpjekjeve të dëshpëruara të armiqve të tij, megjithëse ai duket se e ka ndryshuar pak këtë zakon që nga beteja me Luffy.

Nëse Krokodili është jashtëzakonisht i zemëruar ose i mërzitur me viktimën e tij, ai rrallë i vretë ata, por ai i lë ata të vuajnë ndërsa ngadalë vdesin. Kjo provoi të ishte një zakon i keq dhe përfundimisht çoi në humbjen e tij. Në luftën e tij të parë dhe të dytë me Luffy, në vend që ta vrisnin menjëherë, Krokodili e la Luffy të vuante. Kjo lejoi që Luffy të kthehej dhe më në fund ta mundte atë. Ky zakon, së bashku me fat të plotë, janë arsyet e vetme që Luffy jetonte në ndonjë prej luftimeve të tij me krokodil. Kjo gjithashtu lejoi Mr.3 të mbijetojë përpjekjen e Krokodilit për ta ushqyer atë me Bananawani (një krokodil që u mbajt në kafaz nga Krokodili).

Pas humbjes kundër Luffy, ai humbi interesin ndaj botës së jashtme dhe i vetmi gjë që deshi ta bënte ishte të hakmerrej ndaj Mjekërrbardhit.[1] Gjithashtu pas humbjes, ai deshi ta ndihmonte Luffy, por shkoi aq larg që ndihmoi edhe më shumë; ai ndihmoi Ace duke vrarë ekzekutuesit, mbrojti Luffy dhe Mr.1 nga Dracule Mihawk[2] dhe mbrojti Luffy dhe Jinbe nga Akainu.[3] Pas Betejës së Marinefordit, ai shihet të jetë jo i frikshëm duke u përgatitur me Mr.1 për Botën e Re.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krokodili është jashtëzakonisht inteligjent dhe dinak, i cili është i dukshëm nga aftësia e tij për të udhëhequr Baroque Works duke e mbajtur Qeveria Botërore krejtësisht në errësirë për atë që ai po bënte dhe duke e bërë veten jashtë si hero në sytë e njerëzve. Ai është gjithashtu i aftë në hartimin e planeve afër përsosmërisë dhe vërejtjen e gjërave që shumica e njerëzve nuk do ta bënin.

Ai dihet se nxjerr një përfundim të saktë bazuar në shumë pak informacione; për shembull, pasi kishte parë mbështjelljet e bardha në krahët e Kapelave prej Kashte, ai pothuajse menjëherë kuptoi se ishte një mbrojtje kundër infiltrimit të Mr.2. Ai arriti të sabotonte reputacionin e mbretit në mesin e qytetarëve duke importuar fshehurazi pluhurin e prodhimit të shiut në kryeqytet gjatë një periudhe të thatësirës së madhe rajonale, pastaj duke e "zbuluar aksidentalisht" rrugën duke nxitur kërcënimin e luftës civile dhe duke tërhequr vëmendjen nga makinacionet e tij të dyshimta.

Përveçse duke qenë shumë i njohur nga vitet e tij si pirat, ai duket se ka një kuptim më të mirë të Frutave të Detit sesa shumica e njerëzve, siç dëshmohet nga zotërimi i tij për fuqitë e tij të tipit Logia. Ai gjithashtu zbuloi se rojtarët e burgut ishin në të vërtetë "përbindësha të zgjuara" në një kohë kur askush rreth tij nuk e kishte kuptuar se ata ishin edhe përdoruesit e Frutit të Detit.

Ai mundi Luffy jo më pak se dy herë para mposhtjes së tij eventuale. Në fakt, nëse jo për fat të mirë dhe për ndihmën e marrë nga disa njerëz, Luffy do të ishte vrarë në të gjitha tri betejat: ai u imponua (dhe pastaj u shpëtoi nga Nico Robin), i dehidratuar (dhe më pas u ringjall nga teknika e tij Water Water Pistol) dhe pastaj u helmua, por u shpëtua nga antihelmi e dhënë nga Nico Robin. Për më tepër, nëse gjaku i Luffy nuk kishte shërbyer si një mënyrë për të anuluar fuqitë e elementit të Krokodilit, dhe nëse Robin nuk e kishte furnizuar Luffyn me antidotin e helmit, ai do ta kishte humbur edhe betejën e tretë.

Ai, Jinbe dhe Ace janë të njohur për durimin e tyre të ujit të vluar në Impel Down.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krokodili ka ngrënë frutin e rërës, një frut i llojit Logia, që e lejon atë të bëhet dhe të manipuloj rërë.

Në një zonë të shkretë, fuqitë e tij e bëjnë gati të pamposhtur. Krokodili ka aftësinë për të krijuar stuhi të mëdha të rërës, për të bërë armë të shumëfishta nga rëra dhe për të krijuar rrëshqitëse të rërës.

Ai gjithashtu mund të thith çdo lagështi nga çdo objekt, që jeton ose jo, duke e prekur me dorën e djathtë. Kjo aftësi i lejon atij të shkatërrojë tërësisht rrethinën e tij, duke vrarë dhe maceruar çdo substancë biologjike nëpërmjet dehidrimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të kaluarën, ëndrra e Krokodilit ishte që të bëhej Mbreti i Piratëve. Gjatë kohës së tij si rookie, ai u takua me Emporio Ivankov, i cili përfundoi me dijeninë e diçkaje që Krocodile nuk dëshiron të zbulohet.

Ai dikur shkoi në Botën e Re dhe u përshtat me mjedisin e saj të çrregullt. Me kalimin e kohës, megjithatë, ai u rrit në fuqi dhe përvojë dhe humbi shikimin për rëndësinë e ëndrrave dhe besimin tek njerëzit e tjerë. Megjithatë, menjëherë pasi u ngjit në rangun e Shichibukai në mes të të njëzetatave, ai pësoi një humbje duke sfiduar perandorin Mjekërrbardhin, i cili solli një fund të papritur të ëndrrës së tij për të qenë Mbreti i Piratëve. Gjashtëmbëdhjetë vjet më parë, Krokodili u zhvendos në Alabasta dhe u bë i njohur si një hero piraterish.

Krijimi i Baroque Works[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krokodili në fshehtësi filloi një sindikatë krimi të quajtur Baroque Works. Duke qenë i kujdesshëm për të mos tërhequr shumë vëmendje për veten e tij, ai mblodhi disa nga gjuetarët më të mirë të mirat në botë dhe u dha emra kodesh të bazuara në pushtet. Plani i tij gjatë gjithë kohës ishte për të pushtuar Alabasta dhe për të përdorur Poneglyph atje për të gjetur një armë të lashtë të quajtur Pluton, e cila do t'i japë atij fuqi të madhe ushtarake.

Ai e gjeti Nico Robinin kur ishte 24 vjeçe, në atë moment ai bëri një marrëveshje me të. Ai do ta mbronte atë dhe do t'i jepte shenjtëroren e saj nga autoritetet dhe, në këmbim, do të ishte partneri i tij i biznesit, do të deshifron Poneglyph dhe do të gjejë vendin e Plutonit.[4]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Thuhet se nëse Qeveria Botërore do të kishte dijeni që Krokodili ishte kreu i Baroque Works, ai do të kishte shpërblimin prej 162,000,000 beli.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 540 dhe Epizodi 442
  2. ^ One Piece Kapitulli 570 dhe Epizodi 479
  3. ^ One Piece Kapitulli 578 dhe Epizodi 487
  4. ^ One Piece Kapitulli 398 dhe Epizodi 278