One Piece: Princesha e Shkretëtirës dhe Piratët: Aventurat në Alabasta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
One Piece: Princesha e Shkretëtirës dhe Piratët: Aventurat në Alabasta
Regjia ngaTakahiro Imamura
Shkruar ngaHirohiko Kamisaka
Bazuar nëOne Piece nga Eiichiro Oda
LuajnëMayumi Tanaka
Kazuya Nakai
Akemi Okamura
Kappei Yamaguchi
Hiroaki Hirata
Ikue Otani
Misa Watanabe
Yuriko Yamaguchi
KinematografiaNorimichi Kasamatsu
MontazhiMasahiro Goto
MuzikaKōhei Tanaka
Shirō Hamaguchi
Yasunori Iwasaki
Kazuhiko Sawaguchi
Minoru Maruo

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaToei Company
Data e publikimit
3 mars 2007
Kohëzgjatja
90 min.
ShtetiJaponi
GjuhaJaponishtja
Fitimi$7,090,891[1]

One Piece: Princesha e Shkretëtirës dhe Piratët: Aventurat në Alabasta (Japonisht: 劇場版ワンピース エピソードオブアラバスタ 砂漠の王女と海賊たち, Hepburn: Gekijōban Wan Pīsu: Episōdo Obu Arabasuta: Sabaku no Ōjo to Kaizokutachi) është anime japoneze drejtuar nga Takahiro Imamura. Filmi bazohet në historinë e animes dhe mangës origjinsle One Piece ku ekuipazhi i kapelës prej kashte udhëhequr nga Luffy udhëtojnë në Mbretërinë e Alabastës për ta shpëtuar vendin nga lufta dhe thatësira prej Krokodilit dhe organizatës së tij kriminele Baroque Works.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillon me Nefeltari Vivi duke fluturuar me Pell në një ngjarje të shkurtër. Kthimi në të tashmen, Vivi dhe kapelet e kashtës takojnë vartësin e Krokodilit z. 2 Bon Clay. Z. 2 tregon kapelet e kashtës aftësinë e frutit të tij prej detit, e cila i lejon atij të marrë formën dhe zërin e kujtdo fytyrës e të cilit ai ka prekur. Vivi përshkruan një histori të shkurtër në lidhje me atë se si kreu i Baroque Works, Krokodili ka përdorur Dance Powder duke paraqitur si hero të vendit. Ai gjithashtu ka mashtruar ushtritë rebele dhe mbretërore që të luftojnë kundër njëri-tjetrit. Pasi në Alabasta dhe pas kalimit të shkretëtirës, ​​Kapelet e kashtës zbulojnë bazën e rebelëve të braktisur, ndërsa ushtria rebele, e udhëhequr nga shoku i fëmijërisë së Vivit, Koza, dëshmon qytetin port Nanohana duke u djegur nga pjesëtarët e Baroque Works maskuar si ushtarë të ushtrisë mbretërore. Rebelët vendosin të sulmojnë Alubarna, ku në të njëjtën kohë zotëri 2 bëhet si mbreti Nefeltari Kobra dhe urdhëron ushtrinë mbretërore që të angazhohet. Ndërkohë në shkretëtirë, Kapelet e kashtës janë përgjuar nga Krokodili dhe partnerja e tij, Znj. All Sunday. Krokodili synon Vivi, por Luffy qëndron prapa dhe e distrahon atë, ndërsa kapelet e tjera të kashtës ikin. Në luftën që pasoi, Krokodili mposht Luffy duke ngulur atë përmes gjoksit me goditje e tij dhe varrosur gjallë.

Kapelet e kashtës mbërrijnë në kryeqytetin e Alabastës, Alubarna, ku agjentët e Baroque Works janë tashmë në pritje të tyre. Kapelet e kashtës i joshin ata në qytet, duke i lejuar Vivit që të përpiqet dhe të ndalojë rebelët që po afrohen. Përpjekja e Vivit dështon dhe ajo nxiton në pallat. Ndërkohë, Usopp dhe Chopper mposhtin agjentët e zyrtarit z. 4 dhe Znj. Merry Christmas, ndërsa Sanji arrin të mposht z. 2. Vivi më në fund arrin në pallat dhe bind ushtarin veprues të ushtrisë mbretërore Çaka për të hedhur në erë pallatin që luftëtarë të dëgjojnë. Megjithatë, Krokodili dhe Znj. All Sunday mbërrijnë dhe ndërhyjnë në planin e saj. Ndërkohë, Nami mposht Znj. Doublefinger dhe Zoro mëson të prerë çelikun duke mposhtur z. 1 që ka trupin prek çelikut. Në pallat, Koza dëshmon Krokodilin duke e pyetur babain e Vivit, i cili qëndron i gozhduar në mur, rreth armës së lashtë Pluton. Ai dhe Çaka sulmojnë Krokodilin, por shpejt mposhten nga Krokodili. Me udhëheqësit e dy ushtrive në kontrollin e tij, Krokodili e ngërthen sheshin e pallatit në një stuhi rëre, duke e bërë edhe më të vështirë të ndalojë luftimet. Pas kësaj, ai e ndjek partneren e tij dhe mbretin në mauzolen mbretërore. Luffy arrin dhe ndjek Krokodilin. Në rrugë, Vivi dhe kapelet e mbetura të kashtës përpiqen të gjejnë një bombë të vendosur nga Baroque Works për të zhdukur të dy ushtritë. Luffy dhe Krokodili luftojnë në mauzole. Krokodili godet Luffy me çengelin e tij helmues, por Luffy nuk ndalet. Kapelet e kashtës gjejnë bombën, si dhe Z. 7 dhe Miss Father's Day në kullën e orës së qytetit. Vivi nxjerr agjentët dhe ndalon bombardimin; megjithatë, Vivi zbulon se bomba është me orë. Pell mbërrin dhe me sa duket sakrifikon veten për të shpëtuar Alabastën. Ndërkohë në mauzoleun, Luffy thyen çengelin helmues të Krokodilit dhe e mposht atë.

Në shesh, fillon të bjerë shi, duke paraqitur Krokodilin të mposhtur dhe luftimet ndalen. Shiu bie tri ditë. Pas kësaj, Luffy zgjohet dhe jepet një festë për piratët. Lajmet arrijnë që një flotë detare është në rrugën e tyre drejt Alabastës. Kapelet e kashtës vendosin të largohen sa më shpejtë që të jetë e mundur, duke e lënë Vivi me një zgjedhje. Ditën tjetër, ajo shfaqet në bregdet, për të thënë lamtumirë për ekuipazhin. Nga atje, ajo përdor një kërmill transponder për të transmetuar një fjalim nëpër vend. Filmi mbaron me Vivi duke pyetur nëse ajo ishte ende mik i tyre, por kapelet e kashtës tregojnë shenjën e miqësisë së tyre në krahët e tyre. Në fund të filmit, Vivi gjen Pell gjallë dhe paqja përfundimisht kthehet në Alabasta.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet Dublues në japonisht Dublues në anglisht
Monkey D. Luffy Mayumi Tanaka Colleen Clinkenbeard
Roronoa Zoro Kazuya Nakai Christopher Sabat
Nami Akemi Okamura Luci Christian
Usopp Kappei Yamaguchi Sonny Strait
Sanji Hiroaki Hirata Eric Vale
Tony Tony Chopper Ikue Ōtani Brina Palencia
Nefertari Vivi Misa Watanabe Caitlin Glass
Krokodili/Zotëri 0 Ryūzaburō Ōtomo John Swasey
Nico Robin/Zonjusha All Sunday Yuriko Yamaguchi Stephanie Young
Nefertari Kobra Iemasa Kayumi Kyle Hebert
Koza Takeshi Kusao Todd Haberkorn
Pell Kenji Nojima Kevin M. Connolly
Çaka Kihachirō Uemura Robert McCollum
Bon Clay/Zotëri 2 Kazuki Yao Barry Handell
Daz Bones/Zotëri 1 Tetsu Inada Brett Weaver
Miss Doublefinger Yuko Tachibana Leah Clark
Zotëri 4 Masaya Takatsuka Scott Hinze
Zonjusha Merry Christmas Mami Kingetsu Wendy Powell
Zotëri 7 Keisuke Anthony Bowling
Miss Father's Day Tomoko Naka Cynthia Cranz
Terracotta Keiichi Sonobe Antimere Robinson
Jaguar D. Saul Takeshi Kusao Mark Stoddard
Lasso Takeshi Aono Christopher Bevins

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "One Piece Movie: The Desert Princess and the Pirates Adventures in Alabasta (2008)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 27 prill 2009.