Gol D. Roger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gol D. Roger (ゴール・D・ロジャー, Gōru dī Rojā) i njohur si Gold Roger (ゴールド・ロジャー, Gōrudo Rojā) ishte një piratë legjendar i njohur si Mbreti i Piratëve. Ai ishte kapiten i ekuipazhit Roger dhe posedues i thesarit të njohur One Piece. Ai ishte babai biologjik i Ace.

Roger ishte i famshëm si njeriu që bënte atë që askush nuk mundi të mendonte - duke pushtuar Grand Line dhe grumbulloi një pasuri të madhe, por e dinte që së shpejti do të vdiste nga një sëmundje e pashërueshme. Ai e shpërbëi ekuipazhin e tij para se të kthehej në ekzekutimin e tij. Qeveria Botërore synonte që Roger të ekzekutohej publikisht për të shkurajuar piraterinë, por fjalët e tij të fundit kishin ndikim të kundërt. Ai deklaroi se kushdo që mund të gjejë thesarin e tij mund ta marrë atë.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thuhet se Roger ishe i patrembur, dhe ata që dëshmuan ekzekutimin e tij madje pretendojnë se ai buzëqeshi pak para vdekjes së tij.

Personaliteti i tij shpesh vërehet nga njerëz që e njihnin atë të ishin të ngjashme me atë të Monkey D. Luffy. Kjo shfaqet më së miri kur ai takohet me Rayleigh dhe i kërkon atij të bashkohet me të, pavarësisht se nuk kishte asnjë ide se sa i fortë ishte ai apo madje çfarë roli do të kishte në anijen e tij. Edhe pse personaliteti i djalit të tij Ace ishte ndryshe me personalitetin e babait të tij,[1] Ace dhe Roger kishin ngjajshmëri se kur përballen me dikë asnjëhere nuk do të largoheshin.

Roger ishte shumë i shpejtë në zemërim dhe ai do të hakmerrej për diçka aq të thjeshtë sa një fyerje për ekuipazhin e tij, pavarësisht sa e vogël mund të ishte. Monkey D. Garp deklaroi se një Roger i zemëruar mund të ishte një njeri i dhunshëm, egoist dhe i zbutur, por veprimet e tij ishin të pastra dhe të drejta, dhe se ai ishte me fat për të mbijetuar dhe për t'u bërë Mbreti i Piratëve pavarësisht nga natyra jashtëzakonisht e pamatur.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roger ishte i njohur si njeriu më i fuqishëm gjatë gjithë kohërave. Fuqia e tij ishte e pandalshme.

Vetëm dy njerëz janë të njohur që ishin të fuqishëm për të luftuar Roger: Zv.admirali Garp i cili ka fuqi jashtëzakonshme edhe gjatë moshës së tij të vjetër dhe u bë i njohur si Hero i Marinarëve[2] dhe rivali i tij Edward Newgate i njohur ndryshe si Mjekërrbardhi i cili u quajt “Njeriu më i Fuqishëm në Botë” pas vdekjes së Roger.

Roger kishte aftësi të kuptoj shkronjat e pllakave misterioze Poneglyphs. Megjithatë, ai nuk ishte si dijetarët e Oharës që përdorën intelektin e tyre për të studiuar Poneglyphs, kështu që ai nuk mund të "lexonte" ato saktësisht. Sipas Rayleigh, Roger mund të interpretojë Poneglyphs, sepse ai kishte aftësinë për të "dëgjuar zërin e të gjitha gjërave".

Roger ishte një nga dy personat që kishte aftësi të kuptoj Mbretërit e Detit, tjetri i cili ka këtë aftësi është Luffy. Ai poashtu ishte një nga katër persona që kishte aftësi të kuptonte Zunishën, një elefantë gjigantë që mbante një ishull në shpinën e tij, tre persona tjerë janë Luffy, Kozuki Oden dhe Kozuki Momonosuke.

Trashëgëmia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjalët e fundit të Roger ndezi emocionet e botës, dhe kështu filloi "Epoka e Madhe e Piratëve", e quajtur nga disa si "Mosha e Ëndrrave".

Njëzet e dy vjet pas ekzekutimit të tij, kur Mjekërrbardho ishte gati të vdiste, ai zbuloi botës se thesari i Roger One Piece është i vërtetë dhe nxjerr në pah pasojat e asaj që do të ndodhte pasi të zbulohej. Kjo shkaktoi fillimin e epokës së re të pirateëve që u krijua nga thesari legjendar i Roger.

Legjenda e "Mbretit të Piratëve" dhe thesarit të tij "One Piece" i dha fillimin e "Epokës së Madhe të Piratëve", ku shumë piratë lundruan në kërkim të vendndodhjes së saj ose për të ndjekur hapat e Roger.

Të gjithë burrat dhe gratë që kishin kontakt me Roger u urdhëruan të ekzekutoheshin. Përveç kësaj, Qeveria Botërore lëshoi ​​një urdhër për të mbledhur dhe mjaft ndoshta të kryente një masakër masive për të pastruar çdo gjurmë të mundshme të pasardhësve të Roger. Të vetmit që mbijetuan ishin të dashurit e tij Rouge dhe shokët e tij të ekuipazhit që shkuan rrugët e tyre të ndara pas vdekjes së tij. Gjaku i Roger mbijetoi vdekjen e tij me anë të djalit të tij Ace.

Vullneti i Roger është trashëguar dhe ritransmetuar nga fjalët e fundit të Mjekërrbardhit, i cili filloi "Epokën e Re të Piratëve".

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Pas vdekjes së tij, pirati Olivier Levasseur kishte hedhur një kriptogram nga skela në turmë dhe i tha atyre nëse do të mund të kuptonin mesazhin, thesari i tij do të ishte e tyre, një thesar që deri më sot nuk është gjetur asnjëherë. Kjo duket se ka qenë pjesë e frymëzimit për fjalimin legjendar të vdekjes së Roger, pasi Roger vetë e kishte dërguar mesazhin për të gjetur thesarin e tij, dhe sidomos Poneglyphs janë gjithashtu pjesë e një kriptogrami madhështor që çon në fund të Grand Line.
  • Një tjetër frymëzim i mundshëm për Roger mund të jetë Henry Every. Në vitin 1695, Every çoi atë që është quajtur bastisja më fitimprurëse e piratëve të të gjitha kohërave, duke kapur një thesar të madh që vlerësohet të jetë me vlerë deri në 600,000 dollarë (rreth 400 milionë dollarë në monedhën moderne), duke u bërë pirati më i pasur në botë dhe duke fituar atë epitet "Mbreti i Piratëve". Pavarësisht se ishte objektivi i një manastiri mbarëbotëror dhe morri shpërblimin më të lartë në historinë e vendosur mbi kokën e tij (1,000 dollarë, aktualisht rreth 700,000 dollarë), Every u zhduk me thesarin e tij në Karaibe (që atëherë quhej Bota e Re). Ai thuhet se ka ndikuar në gjeneratën e ardhshme të piratëve, duke përfshirë Mjekra e zeze, Bartholomew Roberts, Calico Jack, Samuel Bellamy dhe Edward Low, ndër të tjera, të cilët ishin fëmijë në atë kohë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 552 dhe Epizodi 461 - Mjekërrbardhi duke komentuar se personaliteti i Ace nuk ishte e njëjtë me babain e tij.
  2. ^ One Piece Kapitulli 431 dhe Epizodi 331