Calico Jack

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Calico Jack nga libri i Charles Johnson Një Histori e Përgjithshme e Piratëve

John Rackham (26 dhjetor 1682 – 18 nëntor 1720),[1] zakonisht i njohur si Calico Jack, ishte një kapiten pirat anglez që vepronte në Bahamas dhe në Kubë gjatë fillimit të shekullit të 18-të. Nofka e tij rrjedh nga veshja kaliko që ai kishte veshur, ndërsa Jack është një pseudonim për "John".

Rackham ishte aktiv drejt fundit (1718-1720) të "Epokës së Artë të Piraterisë", e cila zgjati nga viti 1650 deri më 1730. Ai mbahet mend më shumë pasi kishte dy anëtare të ekuipazhit femra: Mary Read dhe të dashurën e tij, Anne Bonny.

Rackham e hodhi poshtë Charles Vane nga pozicioni i tij si kapiten i pllakës së rrëmujës, më pas kryqëzoi Ishujt Leeward, Kanalin e Xhamajkës dhe Windward Passage. Ai pranoi një falje më 1719 dhe u transferua në New Providence, ku u takua me Anne Bonny, e cila ishte martuar me James Bonny në atë kohë. Ai u kthye në pirateri më 1720 duke vjedhur një anije britanike dhe Anne iu bashkua. Ekuipazhi i tyre i ri përfshinte Mary Read, e cila ishte maskuar si njeri në atë kohë. Pas një periudhe të shkurtër, Rackham u kap nga gjuetari piratësh i Royal Navy Jonathan Barnet në vitin 1720, i vënë në gjyq nga Sir Nicholas Lawes, guvernatori i Xhamajkës dhe u ekzekutua me varje në nëntor të po këtij viti në Port Royal, Xhamajka.[2]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Tryals of Captain John Rackham and other Pirates (Jamaica, 1721)
  2. ^ "Did English pirate Calico Jack design the Jolly Roger?". Telegraph (në anglisht). 5 dhjetor 2016.
  3. ^ Totilo, Stephen (mars 4, 2013). "Be Excited About Assassin's Creed IV. And Be Skeptical" (në anglisht). Kotaku.com. Arkivuar nga origjinali më mars 6, 2013. Marrë më mars 4, 2013.