Mary Read

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një skeç e Mary Read duke vrarë një piratë nga The Pirates Own Book
Mary Read

Mary Read (1685 - 28 prill 1721), e njohur gjithashtu si Mark Read, ishte një pirate angleze. Ajo dhe Anne Bonny janë dy nga piratët femra më të famshme të të gjitha kohërave, dhe në mesin e pak grave që dihet se janë dënuar për pirateri gjatë fillimit të shekullit të 18-të.

Read ka lindur në Angli në vitin 1685. Ajo filloi të vishej si djalë në moshë të re, në fillim nga nëna e saj për të marrë para të trashëgimisë dhe më pas si adoleshente në mënyrë që të bashkohej me ushtrinë britanike. Ajo u martua më pas dhe pas vdekjes së burrit të saj u transferua në Inditë Perëndimore rreth vitit 1715. Në vitin 1720 ajo u takua me Jack Rackham dhe u bashkua me ekuipazhin e tij, duke u veshur si një njeri së bashku me Anne Bonny. Koha e saj si pirate ishte e suksesshme, por ishte e shkurtër, pasi ajo, Bonny dhe Rackham u arrestuan në nëntor 1720. Megjithëse Rackham u ekzekutua, të dy Read dhe Bonny pretenduan se ishin shtatzënë dhe morën dënime të vonuara. Read vdiq nga një ethe në prill 1721, me gjasë për shkak të ndërlikimeve nga shtatzënia.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mary Read lindi në Mbretërinë e Anglisë në vitin 1685. Nëna e saj ishte martuar me një marinar dhe kishte një djalë.[1] Pasi burri i saj u zhduk në det, nëna e Mary mbeti shtatzënë pas një lidhje dashurie jashtëmartesore. Nëna e Read u përpoq të fshihte shtatzëninë duke shkuar për të jetuar me miqtë në vend. Pas pak, djali i saj vdiq dhe ajo lindi Mary. Në ankth financiar, nëna e saj vendosi të maskojë Mary si djalin e saj të vdekur, në mënyrë që të merrte ndihmë monetare nga nëna e burrit të saj të ndjerë. Gjyshja me sa duket ishte mashtruar dhe nëna dhe vajza jetuan në trashëgimi në vitet e adoleshencës së Mary. E veshur si djalë, Read gjente punën si një footman dhe, më pas, punë në një anije.[2]

Ajo më vonë u bashkua me ushtrinë britanike, e cila ishte aleate me forcat holandeze kundër francezëve (kjo mund të ketë qenë gjatë Luftës Nëntë Vjeçare ose gjatë Luftës së Trashëgimisë Spanjoll). Read, në maskimin e saj si mashkull, provoi veten përmes betejës, por ra në dashuri me një ushtar Flemish dhe u martuan.

Pas vdekjes së hershme të burrit të saj, Read rifilloi veshjen e burrit dhe shërbimin ushtarak në Hollandë. Me paqe, nuk kishte vend për përparim, kështu që ajo la dhe hipi në një anije të lidhur për Inditë Perëndimore.[3]

Karriera si pirate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anija e Read u mor nga piratët, të cilëve ajo iu bashkua me dëshirë. Ajo pranoi faljen e mbretit dhe më pas mori një komision tek një privat, por iu bashkua ekuipazhit në rebelim. Në vitin 1720 ajo iu bashkua piratit John "Calico Jack" Rackham dhe shoqërueses së tij, Anne Bonny, e cila të dy besuan se ajo ishte një burrë. Më 22 gusht 1720, të tre vodhën një anije të armatosur të quajtur William[4] nga porti në Nassau.>[5][6] Dijetarët janë të pasigurt sesi piratët femra si Read dhe Bonny fshehën gjininë e tyre në një mjedis të mbizotëruar nga meshkujt.[7] Sidoqoftë, disa studiues kanë teorizuar që veshja mund të ketë qenë metodë e fshehjes së tyre ose thjesht një veshje e zakonshme e punëtorëve që ishin në anije mesin e detarëve tjerë.

Kur Bonny i tha Read se ajo ishte një grua (me sa duket sepse ishte tërhequr prej saj), Read zbuloi se edhe ajo ishte një grua. Për të zvogëluar xhelozinë e dashnorit të saj, Rackham, i cili dyshonte për përfshirje romantike mes të dyve, Bonny i tha atij se Read ishte një grua.[8] Spekulimet për marrëdhëniet midis Bonny dhe Read çuan në imazhe që përshkruanin të dy në betejë së bashku.[9]

Një viktimë e piratëve, Dorothy Thomas kishte përshkruar se Read dhe Bonny "kishin xhaketa dhe pantallona të gjata të burrave, shami të lidhura në kokë dhe armë në duartë e tyre". Ajo gjithashtu tha se ajo e dinte se ato ishin femra "prej madhësisë së gjoksave të tyre".[10]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Read dhe ekuipazhi i saj u kapën nga një gjahtarë piratësh Kapiten Jonathan Barnet. Ekuipazhi i saj u dënua me varje për veprat e tyre të piraterisë, por për Read dhe Bonny, dënimi i të dyjave u shtye përkohësisht pasi pretenduan se ishin shtatzënë.[11]

Read vdiq nga temperatura e dhimbshme në burg dhe regjistrohet se ka vdekur më 28 prill 1721 në Xhamajka.<ref name=CWRead / Nuk ka ndonjë regjistrim sa i përket varrimit të foshnjës së saj, duke sugjeruar se ajo vdiq gjatë kohës kur ishte shtatëzënë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cordingly, David (2007). Seafaring women : adventures of pirate queens, female stowaways, and sailors' wives (në anglisht) (bot. 2007 Random House Trade paperback). New York: Random House Trade Paperbacks. ISBN 9780375758720. OCLC 140617965.
 2. ^ Cordingly, David (1996). Under the Black Flag: The Romance and the Reality of Life Among the Pirates (në anglisht). New York: Random House. fq. 61.
 3. ^ Druett, Joan (2005). She captains : heroines and hellions of the sea (në anglisht). New York: Barnes & Noble Books. ISBN 0760766916. OCLC 70236194.
 4. ^ Rogers, Woodes. "A proclamation" (në anglisht). The Boston Gazette.
 5. ^ Woodard, Colin. "Mary Read Biography" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2020. Marrë më 23 dhjetor 2019.
 6. ^ Cordingly, David (2006). Under the Black Flag (në anglisht). New York: Random House. fq. 57–58. ISBN 978-0812977226.
 7. ^ O'Driscoll, Sally. "The Pirate's Breasts: Criminal Women and the Meanings of the Body." The Eighteenth Century 53, no. 3, 357-379 (2012). https://www.jstor.org/stable/23365017, 374
 8. ^ Johnson, Charles. A General History of the Pyrates (në anglisht). London: T. Warner. fq. 162. […] this Intimacy so disturb'd Captain Rackam, who was the Lover and Gallant of Anne Bonny, that he grew furiously jealous, so that he told Anne Bonny, he would cut her new Lover's Throat, therefore, to quiet him, she let him into the Secret also.
 9. ^ O'Driscoll, Sally. "The Pirate's Breasts: Criminal Women and the Meanings of the Body." The Eighteenth Century 53, no. 3, 357-379 (2012). https://www.jstor.org/stable/23365017, 365
 10. ^ Burl, Aubrey (2006). Black Barty: Bartholomew Roberts and his Pirate Crew 1718-1723 (në anglisht). Stroud: Sutton Publishing. fq. 147–148. ISBN 9781846324338. OCLC 852757012.
 11. ^ Johnson, Charles. A General History of Pyrates (në anglisht) (bot. 1st). London: T. Warner.