Jump to content

Anne Bonny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anne Bonny në versionin holandez në librin e Charles Johnson

Anne Bonny (lindi rreth vitit 1697 - vdiq rreth vitit 1782)[1][2] ishte pirate irlandeze dhe një nga femrat më të famshme pirate të të gjitha kohërave.[3] Pak që dihet për jetën e saj vjen kryesisht nga libri i Kapiten Charles Johnson, Historia e përgjithshme e plaçkitjeve dhe vrasjeve të piratëve më të famshëm.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk dihet saktësisht viti i lindjes së Anny Bonney, por është diku rreth vitit 1700.[4] Thuhet se ajo është lindur në Kinsale,[5] Irlandë.[6] Ajo ishte vajza e shërbëtores Mary Bonney dhe akovatit William Cormac. Babai i saj William së pari u zhvendos në Londër që të largohet nga familja e gruasë së tij dhe filloi ta veshte vazjën e tij si djalë dhe duke thirrur atë “Andy”. Kur gruaja e Cormac-it zbuloi se William kishte marrë vajzën e paligjshme dhe duke e çuar fëmijën nëpunës të avokatit dhe duke e veshur atë si djalë, ajo nuk i dha dot ndihmë.[7] Cormac pastaj u zhvendos në provincën e Karolinës, duke marrë së bashku ish-shërbëtoren e tij, nënën e Bonny. Babai i Bonny braktisi prefiksin origjinal "Mc" të emrit të tyre të familjes për t'u përzierë më lehtë në qytetarinë e Charles Town. Fillimisht familja kishte një fillim të përafërt në shtëpinë e tyre të re, por njohuritë e Cormac për ligjin dhe aftësinë për të blerë dhe shitur mallrat shpejt financuan një shtëpi banimi dhe përfundimisht një plantacion vetëm jashtë qytetit. Nëna e Bonny vdiq kur ishte 12 vjeç. Babai i saj u përpoq ta ngrinte veten si avokat, por nuk u bë mirë. Përfundimisht, ai u bashkua me biznesin më fitimprurës dhe akumuloi një pasuri të konsiderueshme.[8]

Është shënuar se Bonny kishte flokë të kuqe dhe ndoshta mund të kete4 pasur zemërim të zjarrtë; në moshën 13 vjeç, ajo goditi një shërbëtore me thikë.[9] Ajo u martua me lundërtar të varfër dhe piratë të parëndësishëm James Bonny.[10] James shpresonte të fitonte posedimin e pasurisë së vjehrrit të tij, por Bonny u mohua nga babai i saj. Babai i Bonny nuk e miratoi James Bonny si një bashkëshort për vajzën e tij dhe largoi Anne nga shtëpia e tyre.[11]

Diku mes viteve 1714 dhe 1718, ajo dhe James Bonny u zhvendosën Nassau, në ishullin New Providence, i njohur si një vend i shenjtë për piratët anglezë të quajtur Republika e Piratëve.[12] Gjithashtu është regjistruar se, pas ardhjes së Guvernatorit Woodes Rogers në verën e vitit 1718, James Bonny u bë një informator për guvernatorin.[13] James Bonny do t'i raportojë guvernatorit Rogers rreth piratëve në zonë, gjë që rezulton në arrestimin e një numri të madh të këtyre piratëve. Bonny nuk pëlqeu punën që burrin e saj e bëri për guvernatorin Rogers.

Zhdukja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në librin Historia e përgjithshme e plaçkitjeve dhe vrasjeve të piratëve më të famshëm, Kapiteni Charles Johnson thotë se: "Ajo vazhdoi në burg, në kohën e të qënurit të saj të shtrirë dhe më pas iu dha kohë pas kohe, por ajo që është bërë prej saj, nuk mund ta themi, vetëm këtë e dimë, se ajo nuk u ekzekutua".[14] Megjithatë, nuk ka regjistrim historik të lirimit të Bonny apo të ekzekutimit të saj. Kjo ka ushqyer spekulime se babai i saj shprehu shpirtin e saj, që ajo të mund të kthehet te burri i saj, apo edhe që ajo të rifillojë një jetë të piraterisë nën një identitet të ri.[15]

Një artikull nga 2015 i quajtur Anne Bonny: Pirate irlandeze amerikane[16] deklaroi se pas lirimit të Bonny nga burgu, ajo u kthye në Karolinën e Jugut ku ajo u martua dhe filloi një familje. Disa thashethemet thonë se Bonny vdiq në burg, ndërsa të tjerë spekulojnë se ajo iku nga burgu dhe u kthye në jetën e saj si pirate. Megjithëse nuk ka llogari zyrtare për vdekjen e saj, disa historianë kanë pohuar se Bonny vdiq diku rreth prillit 1782 në Karolinën e Jugut.[17]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Anne Bonny - Famous Pirate - The Way of the Pirates". www.thewayofthepirates.com (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2017.
 2. ^ "Anne Bonny - Irish American pirate". Marrë më 29 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Anne Bonny and Famous Female Pirates". www.annebonnypirate.com. Marrë më 2018-03-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The Story of Female Pirate Anne Bonny". ThoughtCo (në anglisht). Marrë më 2018-03-03.
 5. ^ Rediker, Marcus (1993). "When Women Pirates Sailed the Seas". The Wilson Quarterly (1976-) (në anglisht). 17 (4): 102–110.
 6. ^ "Anne Bonny - Famous Female Pirate". www.famous-pirates.com (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2017.
 7. ^ Joan, Druett (2005) [2000]. She captains:heroines and hellions of the sea (në anglisht). New York: Barnes & Noble Books. ISBN 0760766916. OCLC 70236194.
 8. ^ Johnson (1725)
 9. ^ Meltzer (2001)
 10. ^ Lorimer (2002), pg. 47
 11. ^ Johnson, Charles (14 maj 1724). The General History of Pyrates. Ch. Rivington, J. Lacy, and J. Stone. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Sharp (2002)
 13. ^ Woodard, Colin (2007). The Republic of Pirates. Harcourt, Inc. fq. 139, 316–318. ISBN 978-0-15-603462-3. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2020. Marrë më 18 maj 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Captain Charles Johnson, A General History of the Robberies and Murders of the most notorious Pyrates, Chapter 8 https://ebooks.adelaide.edu.au/d/defoe/daniel/pyrates1/complete.html#section2 Arkivuar 18 shtator 2015 tek Wayback Machine, retrieved Sept. 21 2017
 15. ^ Carmichael, Sherman (2011). Forgotten Tales of South Carolina. The History Press. fq. 72. ISBN 978-1-60949-232-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 16. ^ "Anne Bonny | Irish American pirate". Encyclopedia Britannica. Marrë më 2018-03-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Anne Bonny and Famous Female Pirates". www.annebonnypirate.com. Marrë më 2018-03-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Binnie Barnes". IMDb (në anglisht). Marrë më 2018-03-18.
 19. ^ "Jean Peters". IMDb (në anglisht). Marrë më 2018-03-18.