Charleston, South Carolina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charleston, South Carolina
City of Charleston
qytet
St. Michaels on Broad Street
St. Michaels on Broad Street
Flamuri i Charleston, South Carolina
Popullsia
 • Gjithsej120.083
Faqja zyrtarewww.charleston-sc.gov

Charleston, South Carolina (City of Charleston) është një qytet në qarkun South Carolinashtetit federal South Carolina, SHBA. Në Charleston, South Carolina jetojnë 120083 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 444.9 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 330.2 km2 dhe lartësi mbidetare prej 4 m (20 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2015-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Charleston, South Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale