Njëmbëdhjetë Supernovas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Njëmbëdhjetë Supernovas (11 人 の 超 新星, Jūichinin no chōshinsei) është një grup prej njëmbëdhjetë piratëve në animen dhe mangën One Piece krijuar nga Eiichiro Oda.

Ky term i referohet njëmbëdhjetë piratëve që arritën në Arkipelagun Sabaody para Betejës së Marinefordit. Për shkak veprave të Mjekërrziut në Impel Down dhe Marineford, ai u bë në mesin e njëmbëdhjetë piratëve si i rrezikshëm dhe ky grup u fillua të quhet Gjenerata më e Keqe.

Të gjithë prej njëmbëdhjetë piratëve janë të famshëm për veprat e tyre kundër Qeverisë Botërore dhe kanë mbi 100,000,000 beli. Konfliktët që kanë ndodhur pas luftës së madhe në Marineford, ata konsiderohen “piratë problematik” që janë shfaqur mes fundit të Epokës së Artë të Piratëve dhe fillimit të Epokës së Re.[1]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Nofka Shpërblimi
i tanishëm
Ekuipazhi
Marshall D. Teach "Mjekërrziu" 2,247,600,000 Beli Kapiten i Piratëve të Mjekërrziut
Monkey D. Luffy "Kapela prej kashte" 1'500,000,000 Beli Kapiten i Ekuipazhit Kapelës prej Kashte
Trafalgar Law "Kirurgu i Vdekjes" 500,000,000 Beli Kapiten i Piratëve Heart
Eustass Kidd "Kapiten Kidd" 470,000,000 Beli Kapiten i Piratëve Kidd
Scratchmen Apoo "Ulërima e Detit" 350,000,000 Beli Kapiten i Piratëve On Air
Basil Hawkins "Magjistari" 320,000,000 Beli Kapiten i Piratëve Hawkins
Roronoa Zoro "Gjuetar i Piratëve" 320,000,000 Beli Shpatar i Ekuipazhit Kapelës prej Kashtes
Capone Bege "Gang" 300,000,000 Beli Kapiten i Piratëve Firetank
X Drake "Flamuri i Kuq" 222,000,000 Beli Kapiten i Piratëve Drake
Killer "Ushtarë i Masakrës" 200,000,000 Beli Luftëtar i Piratëve Kidd
Jewelry Bonney "E pangopura" 140,000,000 Beli Kapitene e Piratëve Bonney
Urouge "Murg i Mistershëm" 108,000,000 Beli Kapiten i Piratëve Fallen Monk

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Roronoa Zoro dhe Killer janë të vetmit në grup që nuk janë kapiten dhe nuk ka aftësi të frutave prej detit (megjithëse Killer ka ngrënë një frut të dëmtuar artificiale SMILE).
  • Të gjithë piratë kanë fruta të detit të llojit Paramecia, X Drake është i vetmi përdorues i llojit Zoan dhe Teach është i vetmi përdorues i llojit Logia.
  • Përveç Luffy dhe Killer, piratët tjerë të Supernovas janë emëruar pas piratëve në jetën e vërtetë.
  • Teach dhe Law janë të vetmit në grup që kanë qenë Shichibukai, por më vonë u hoqën nga pozita.
  • Capone Bege është i vetmi në grup që është i martuar.
  1. ^ One Piece Kapitulli 664 dhe Epizodi 589