X Drake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

X Drake (lexohet “Diez Drake”)[1] i njohur si Flamuri i Kuq është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece. Ai është kapiteni i Forcave Speciale Sekrete Detare (特殊 部隊 Kimitsu Tokushu Buta) SWORD,[2] Për t'u fshehur si pirat, ai u largua publikisht nga pozicioni i tij si rear admiral dhe themeloi Piratët Drake. Ai është një nga dymbëdhjetë piratët që referohet Gjenerata më e Keqe. Në paraqitjen e tij të parë para dy viteve, ai kishte shpërblimin prej 222.000.000 beli.

Në përpjekjen e Drake si një spiun i fshehtë, ai dhe ekuipazhi i tij u bënë vartës të Piratëve të Bishave, të udhëhequr nga Kaido i Katër Perandorëve, gjatë periudhës kohore dyvjeçare.[3] Drake shërbeu si një nga Headliner i ekuipazhit, veçanërisht një nga gjashtë më të fortët e quajtur Tobiroppo.[4] Tradhtia e tij u zbulua përfundimisht, megjithatë, duke e çuar atë në aleancë me Aleancën Ninxha-Pirat-Mink-Samurai.[5]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fëmijërinë e tij, Drake ishte një entuziast i marinës dhe e admironte thellësisht babanë e tij, Diez Barrels, i cili i shërbeu organizatës si oficer. Kur Barrels iu drejtua piraterisë, Drake ende mendonte për babanë e tij si një njeri të mirë dhe vazhdoi ta ndiqte atë.

Si i ri trembëdhjetë vjet më parë, Drake dukej se ishte tipi ngurrues, i nënshtruar, që i bindej babait të tij pavarësisht nga trajtimi abuziv që iu bë. Barrels dikur deklaroi se pavarësisht forcës së tij, Drake ishte një frikacak dhe rrallë kontribuonte në operacionet e ekuipazhit të tij. Në të vërtetë, deri në atë moment, Drake iku kur iu paraqit mundësia, duke mos treguar besnikëri ndaj familjes së tij. Aktualisht, Drake me sa duket nuk është penduar për këtë vendim, duke mos mbajtur mëri ndaj autorëve të vdekjes së babait të tij.

Megjithë trajtimin e tmerrshëm që i bëri babai i tij, Drake mbetet ende besnik ndaj marinsave, duke vënë jetën e tij në rrezik për të depërtuar në ekuipazhin e një prej Katër Perandorëve. Edhe kur u paraqit me kërcënimin e torturës, Drake deklaroi se më mirë të vdiste sesa të zbulonte besnikërinë e tij të vërtetë, vetëm duke vendosur të vazhdonte të luftonte sepse kishte ende një mision për të përmbushur. Drake është fleksibël me besimet e tij për drejtësinë pasi ai nuk është zgjedhës për aleatët e mundshëm në kriminelët dhe të jashtëligjshmit, duke shkuar aq larg sa kërkon të bashkojë forcat me Monkey D. Luffy, një armik i Qeverisë Botërore, vetëm për shkak të miqësisë së Kapelës së Kashtës me Koby, vartësi i Drake. Një njeri i nderuar, Drake ka deklaruar se ai synon t'i paguajë Luffy-t për pranimin e tij si aleat në një kohë nevoje.

Aktualisht, Drake shfaq një prirje të ashpër dhe serioze në çdo kohë. I durueshëm dhe vëzhgues, ai duket të jetë një pirat që shmang dhunën e panevojshme, i vetëdijshëm se një gjë e tillë do të tërhiqte vëmendjen e padëshiruar. Në fakt, ai mund të ndërhyjë edhe në luftime ku nuk përfshihet fare, duke e bërë këtë në mes të konfrontimit midis Killer dhe Urouge në një përpjekje për të qetësuar të dy shokët e tij Super Rookies. Megjithatë, kur një situatë kërkon dhunë, Drake zbulon një brez çuditërisht të pamëshirshëm dhe gjakatar. Trafalgar Law dikur nënkuptoi se Drake kishte vrarë një sasi të konsiderueshme njerëzish në karrierën e tij, duke përforcuar nocionin se ish admirali i pasëm në fakt nuk është aspak kundër konfliktit. Më vonë, Drake pa frikë sulmoi një Pacifista kokë më kokë, duke përdorur një sulm brutal kafshimi në formën e tij Zoan. Drake është mjaft i guximshëm për të sfiduar edhe një vartës të Katër Perandorëve, duke e ditur fare mirë se një veprim i tillë do ta vendoste atë në pikëpyetjen e vetë Perandorit.

Si një nga Tobiroppo, Drake është shumë i orientuar drejt misionit, duke i dhënë gjithmonë prioritet punës që i është caktuar, megjithëse ai mund të mendojë se prania e tij në disa detyra mund të jetë e tepërt, si vrasja e pronarit të një dyqani të vogël petësh.[4] Ky profesionalizëm dhe përkushtim shtrihet edhe në punën e tij si spiun detar, duke raportuar çdo gjë të rëndësishme që ai përfundon duke dëshmuar në kopertinën e tij. Pavarësisht nga mbajtja e një pozicioni të lartë në Piratët e Bishave, Drake padyshim që nuk ka interes të rritet më tej në gradat, ndryshe nga disa nga shokët e tij Tobiroppo.

Përkundër qëndrimit të tij përgjithësisht serioz, Drake dihet se ndonjëherë humbet qetësinë e tij në situata të caktuara. Veçanërisht, gratë e zhveshura e tronditin lehtësisht deri në pikën që i bie të fikët me shikimin e njërës, duke e bërë të kujdesshëm për të hyrë në vende si banja. Megjithatë, ai do të vazhdojë ta mohojë këtë dobësi edhe nëse është e qartë se është kështu.

Aftësitë dhe fuqitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si kapiten i Forcës Speciale Sekrete Detare, SWORD dhe Pirates Drake, Drake ka autoritet të madh mbi vartësit e tij. Edhe gjatë rinisë së tij, ai ishte anëtari më i fortë i Piratëve të Barrels, dhe më vonë ai arriti gradën e rear admiral në Marinsat, përpara largimit të tij publik. Ai është një anëtar i Gjeneratës më të Keqe që i mbijetoi një prej shtatë rrugëve të ashpra dhe të rrezikshme përmes Parajsës, gjysmës së parë të Grand Line, duke fituar një dhuratë prej Beli.png220,000,000 përpara se të hynte në Botën e Re. Pavarësisht nga sulmi i tij në një ishull të preferuar të Perandorit Kaido, Drake i mbijetoi përvojës dhe bëri një emër më të madh për veten. Në një moment gjatë periudhës dyvjeçare, ai u bë një nga Tobiroppo, gjashtë piratët më të fortë Headliner të Piratëve të Bishave, duke mbajtur një pozicion të lartë në ekuipazh me autoritet mbi anëtarët e rangut më të ulët, përpara se tradhtia e tij të zbulohej dhe ai të largohej nga ekuipazhi.

Drake është një luftëtar jashtëzakonisht i frikshëm; ai ndaloi një luftë midis dy Supernovave të tjera me vetëm një lëvizje, mundi pa mundim një Super Rookie, dhe ishte një nga piratët e paktë në Arkipelagun Sabaody të aftë për të plagosur një Pacifista pa ndihmë nga jashtë. Sipas Kozuki Sukiyaki, Drake i vetëm mundi pesë samurai që ruanin fshatin Amigasa dhe shkatërroi qytetin. Gjatë bastisjes në Onigashima, Drake mundi gjigantin e lashtë të dehur, Juki, me një sulm të vetëm, dhe pavarësisht se kishte humbur betejën e tij kundër CP0, ashpërsia e tij e madhe u vlerësua ende nga Guernica.

Për më tepër, Drake zotëron një kuptim të thellë të funksionimit të Qeverisë Botërore, duke qenë i vetëdijshëm për Pacifista dhe Vegapunk. Ai u fsheh me sukses si kapiten pirate dhe themeloi ekuipazhin e tij për një qëllim të panjohur. Pasi u largua nga Piratët e Bishave, Drake shpejt përfitoi nga ajo që kishte dëgjuar më parë për Luffy nga Koby për ta bindur atë se ishte në anën e tij.

Ndërsa një person i fuqishëm në vetvete, ai ka një dobësi të habitshme në atë që i bie të fikët kur shikon një femër të zhveshur.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drake ka ngrënë frutin e dragoit: modeli Allosaurus, një lloj i Zoan të lashtë që e lejon atë të shndërrohet në një allosaurus të plotë dhe një hibrid njeri-allosaurus sipas dëshirës.

Si një Zoan mishngrënës, Drake fiton një përmirësim të rëndësishëm në aftësitë e tij fizike në luftime të ngushta. Ai gjithashtu fiton karakteristika të dobishme trupore, duke përfshirë dhëmbë jashtëzakonisht të fortë dhe të mprehtë dhe nofulla të fuqishme që janë mjaft të forta për të kafshuar trupin më të fortë se çeliku të një Pacifista, duke shkaktuar gjakderdhje. Bishti i tij i madh zvarranik është gjithashtu një armë e fuqishme, e aftë për të goditur njerëzit me forcë të madhe. Ai gjithashtu fiton kthetra të mprehta në këmbët e tij, duke shtuar goditjet e tij.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drake ka treguar se është i aftë të përdorë Busoshoku Haki kur mundi lehtësisht Caribou, një përdorues i Logia. Ai është gjithashtu i aftë të mbushë armët e tij me Busoshoku Haki për të rritur fuqinë e sulmeve të tij.

Arma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drake dual përdor si një shpim dhe një sëpatë me katër tehe dhe është jashtëzakonisht i aftë në përdorimin e tyre në të njëjtën kohë.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Drake dublohet nga Eiji Takemoto, ndërsa në anglisht ai dublohet nga D. C. Douglas.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emri i Drake ishte marrur nga pirati anglezë i shekullit 16-të, Francis Drake.[6]
 • Epiteti i tij mund të jetë një referencë për një flamur të kuq të botës reale, një simbol ndërkombëtar i socializmit dhe komunizmit.
 • Drake ka disa ngjashmëri me Donquixote Rosinante.
  • Të dy janë marinsa që u fshehën si piratë dhe u infiltruan në ekuipazhet famëkeqe të piratëve: Drake te Piratët e Bishave dhe Rosinante te Piratët e Donquixote.
   • Të dy kërkuan në mënyrë specifike për t'u bashkuar me ato ekuipazhe: Drake pushtoi një nga ishujt e Kaidou dhe luftoi Scotch për të tërhequr vëmendjen e tij, dhe Rosinante përdori lidhjet e tij familjare me Doflamingon.
   • Të dy u bënë anëtarë të rangut të lartë të atyre ekuipazheve: Drake u bë një nga Tobiroppo dhe Rosinante fitoi vendin e zemrës.
   • Të dy komunikuan duke përdorur fjalë kodike për t'u raportuar aleatëve të tyre në marinsat, të cilët përdorën gjithashtu kodin: Drake përdori "Mist" në përgjigje të Koby duke përdorur "Sea", dhe Rosinante përdori "Cookies" në përgjigje të Sengokut që përdori "Crackers".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Kapitulli 595
 2. ^ One Piece Kapitulli 956 dhe Epizodi 957
 3. ^ One Piece Kapitulli 793 dhe Epizodi 736
 4. ^ One Piece Kapitulli 929 dhe Epizodi 923
 5. ^ One Piece Kapitulli 990 dhe Epizodi 1001
 6. ^ "Source of Supernovas' names" (në anglisht). SBS Volume 52.