Francis Drake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francis Drake
1590 or later Marcus Gheeraerts, Sir Francis Drake Buckland Abbey, Devon.jpg
Francis Drake
Informacione
Ditëlindja: 1540
Vendlindja:Tavistock, Devon, Angli
Vdekur më: 28 Janar 1596
Vendvdekja:Portobelo, Colón, Panama
Aktiviteti:Kapitene
Nënshtetësia:Angleze

Sir Francis Drake (rreth vitit 1540 - 28 janar 1596) ishte kapiten i detit, tregtar i skllevërve, piratë dhe oficer detar anglez. Drake kreu lundrimin e dytë rreth botës në një ekspeditë të vetme, nga viti 1577 deri më 1580, dhe ishte i pari që përfundoi udhëtimin si kapiten, ndërsa drejtoi ekspeditën në të gjithë cirkun. Me inkuadrimin e tij në Oqeanin Paqësor, ai pretendoi se çfarë është tani Kalifornia për anglezët dhe përuroi një epokë konflikti me spanjollët në bregdetin perëndimor të Amerikës,[1] një zonë që më parë ishte e pashpjeguar kryesisht nga transporti perëndimor.[2]

Elizabeta I dha Drake titullin e kalorësit më 1581 që ai mori në Golden Hind në Deptford. Në të njëjtin vit ai u emërua kryetar i bashkisë së Plymouth. Si zëvendës admiral, ai ishte komandanti i dytë i flotës angleze në betejën fitimtare kundër Armadës Spanjolle në vitin 1588. Ai vdiq nga dizenteria në janar 1596, pasi sulmoi pa sukses San Juan, Puerto Rico.

Shfrytëzimet e Drake e bënë atë një hero tek anglezët, por rrëmbimi i tij bëri që spanjollët ta quanin një pirat, i njohur për ta si El Draque.[3] Mbreti Filipi II dyshohet se ofroi një shpërblim për kapjen e tij ose vdekjen e tij për 20,000 dukate,[4] rreth 6 milion funtesh (8 milion dollarë amerikanë) në monedhë moderne.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Helen Wallis (1984). "The Catography of Drake's Voyage". përmbledhur nga Norman J. W. Thrower (red.). Sir Francis Drake and the Famous Voyage, 1577–1580: Essays Commemorating the Quadricentennial of Drake's Circumnavigation of the Earth. University of California Press. fq. 143. ISBN 978-0-520-04876-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Soto Rodríguez, José Antonio (2006). "La defensa hispana del Reino de Chile" (PDF). Tiempo y Espacio (në spanjisht). 16. Marrë më 30 janar 2016.
  3. ^ Emri i tij në formën e latinizuar ishte Franciscus Draco ("Francis Dragoi"). Shih Theodor de Bry.
  4. ^ John Cummins (1997). Francis Drake: The Lives of a Hero. St. Martin's Press. fq. 126. ISBN 978-0-312-16365-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Mark G. Hanna (22 tetor 2015). Pirate Nests and the Rise of the British Empire, 1570-1740. UNC Press Books. fq. 46. ISBN 978-1-4696-1795-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)