Elizabeta e Pare e Anglise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elizabeth unë (7 shtator 1533 – 24 Mars 1603)[1] ishte Mbretëresha e Anglisë dhe Irlandës nga 17 nëntor 1558 deri në vdekjen e saj. Nganjëherë quhet E Virgjër, Mbretëresha, Gloriana ose të Mira Mbretëresha Bess, pa fëmijë, Elizabeth ishte monarku i fundit nga dinastia Tudor.

Elizabeth ishte vajza e Henri VIII dhe Anne Boleyn, gruan e dytë, i cili u ekzekutua dy vjet e gjysmë pas Elizabeth lindjes. Anne e martesës me Henry VIII ishte anuluar, dhe Elizabeta u shpall i paligjshëm. E saj gjysmë-vëlla, Eduard VI, sundoi deri në vdekjen e tij në vitin 1553, bequeathing kurora për Lady Jane Grey dhe duke injoruar kërkesat e tij dy gjysmë-motra, Elizabeth dhe Katolike Romake Maria, në dritën e statutit të ligjit për të kundërtën. Edward do të ishte mënjanë dhe Maria u bë mbretëresha, deposing Lady Jane Grey. Gjatë Maria mbretërimit të tij, Elizabeth ishte i burgosur për gati një vit në dyshimin e mbështetur Protestante rebelëve.

Në 1558, Elizabeta i zuri vendin gjysme-motres se saj ne fron dhe e rrezoi ate me te drejten qe i ishte dhene nga zoti.[2] Ajo varej kryesisht në një grup të besuar këshilltarët, të udhëhequr nga William Cecil, 1 Baron Burghley. Një e saj të parë veprimet si mbretëresha ishte krijimi i një angleze, kisha Protestante, e cila ajo u bë Supreme Guvernatori. Kjo Elizabethan Fetare Zgjidhje ishte të zhvillohet në Kishën e Anglisë. Pritej që Elizabeth do të martohet dhe të prodhojë një trashëgimtar për të vazhduar Tudor linjë. Ajo kurrë nuk e bëri, pavarësisht shumta courtships. Kur ajo u rrit, Elizabeth u bë i famshëm për e saj virgjëror. Një kult u rrit për rreth saj, e cila festohet në portrete, pageants dhe të letërsisë të ditës.

Në qeveri, Elizabeth ishte më e moderuar se babai i saj dhe gjysmë-vëllezërit e motrat e kishin qenë.[3] Një i saj mottoes ishte "video et taceo" ("unë e shoh, por të them asgjë").[4] Në fe, ajo është relativisht tolerantë dhe të shmanget përndjekjes sistematike. Pasi papa deklaroi saj të paligjshme në 1570 dhe u lirua saj subjektet nga bindja ndaj saj, disa komplotet kërcënuar jetën e saj, të cilat të gjitha u mundën me ndihmën e saj të ministrave të shërbimit sekret. Elizabeth ishte i kujdesshëm në të punëve të jashtme, manoeuvring mes fuqitë e mëdha të Francës dhe të Spanjës. Ajo vetëm gjysma zemër mbështetur një numër të paefektshme, të dobët të mira fushatave ushtarake në Holandë, Francë dhe Irlandë. Nga mesi i 1580s, Angli nuk mund të shmangur luftën me Spanjën. Anglisë humbjen e Spanish Armada në 1588 lidhur Elizabeth me një më të madhe ushtarake të fitoreve në historinë angleze.

Elizabeth mbretërimit të tij është i njohur si Elizabethan epokë. Periudha është i famshëm për lulëzimin e gjuhës angleze dramë, të udhëhequr nga dramaturgë të tillë si William Shakespeare dhe Christopher Marlowe, dhe për seafaring rëndohet të gjuhës angleze aventurierë të tilla si Francis Drake. Disa historianë e përshkruajnë Elizabeth si një të shkurtër-të zëna, ndonjëherë i pavendosur sundimtar,[5] që e ka gëzuar më shumë se sa e saj të ndarë fat. Në fund të mbretërimit të saj, një seri ekonomike dhe ushtarake problemet e dobësuar e saj e popullaritetit. Elizabeth është e njohur si një karizmatik interpretues dhe një paepur i mbijetuar në një epokë kur qeveria ishte ramshackle dhe të kufizuara, dhe kur mbretërve në vendet fqinje përballur me problemet e brendshme që jeopardised fronet e tyre. I tillë ishte rasti me Elizabeth rivale, Maria, Mbretëresha e Scots, të cilin ajo e burgosur në vitin 1568 dhe të kishte ekzekutuar në 1587. Pas shkurtër mbretëron e Elizabeth motrat / vëllezërit nga njerka e saj, 44 vjeç në fron dhënë mirëpritur stabilitetit për mbretërinë dhe e ndihmoi të krijojë një ndjenjë të identitetit kombëtar.

Elizabeth u lind në Greenwich Pallatit dhe u emërua pas dy gjyshet e saj, Elizabeth e York-ut dhe Elizabeth Howard.[6] Ajo ishte fëmija i dytë e Henrit VIII të Anglisë lindur në martesë për të mbijetuar fillimet. Nëna e saj ishte Henri është gruaja e dytë, Anne Boleyn. Në lindje, Elizabeth ishte trashëgimtar presumptive për fronin e Anglisë. E saj të vjetër gjysmë-motrës, Maria, kishte humbur pozicionin e saj si një trashëgimtar i ligjshëm kur Henry anuluar martesa e tij me Maria është nëna, Catherine of Aragon, për t'u martuar me Anne, me qëllim që të sire një mashkull trashëgimtar dhe për të siguruar Tudor radhë.[7][8] Ajo ishte e pagëzuar në 10 shtator, Kryepeshkopi Thomas Cranmer, Marquess e Exeter, Dukesha e Norfolk dhe Dowager Marchioness e Dorset qëndroi si e saj godparents.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dates in this article before 14 September 1752 are in the Julian calendar and January 1 is treated as the beginning of the year, even though March 25 was treated as the beginning of the year in England during Elizabeth's life.
  2. ^ "I mean to direct all my actions by good advice and counsel."
  3. ^ Starkey Elizabeth: Woman, 5.
  4. ^ Neale, 386.
  5. ^ Somerset, 729.
  6. ^ Somerset, 4.
  7. ^ Loades, 3–5
  8. ^ Somerset, 4–5.