Henri VIII i Anglisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Henri VIII
Henry-VIII-kingofengland 1491-1547.jpg

Mbretërimi: 21 prill 1509 - 28 janar 1547 (37 vite, 282 ditë)
Kurorëzim : 24 qershor 1509 (17 vjeçar)
Paraardhës: Henri VII
Pasues: Eduardi VI

Bashkëshorte: Katerina e Aragonit
Anne Boleyn
Jane Seymour
Ana e Klevezit
Catherine Howard
Catherine Parr
Dinastia: Dinastia e Tudorëve
Babai: Henri VII
Nëna: Elizabeta e Jorkut
Ditëlindja: 28 qershor 1491
Vendlindja: Greenwich Palace, Greenwich
Ditëvdekja: 28 janar 1547 (55)
Vendvdekja Palace of Whitehall, Londër
HenryVIIISig.svg
Besimi: Kristian (Anglikan)


Henri VIII (28 qershor 1491 - 28 janar 1547) ishte mbret i Anglisë nga 21 prill 1509 deri në vdekjen e tij. Ai u bë Lord dhe më pas mbret i Irlandës madje pretendonte edhe Mbretërinë e Francës. Henri ishte monarku i dytë i Dinastisë Tudor, pasues i babait të tij, Henri VII.Ai dikur kishte shumë gra dhe i tradhtonte ato radhë pas radhe.Gjithsesi ai synonte Mbretërinë e Francës edhe pse ishte Lord.Gratë e tij ishin:Katerina e Aragonit,Anne Boleyn,Jane Seymour,Ana e Klevezit,Catherine Howard dhe Catherine Parr.Ai nuk kishte fëmijë të ligjshëm,por Henri kishte si pasues Eduardin e IV.Dy vajzat e tij ishin Elizabeta I dhe Meri I.Ai pati nje perplasje me kishen e Romes kur u nda me Katerinen e Aragonit dhe donte te martohej me Anne Boleyn.Katerina kishte bere nje vajze,Merin I,dhe ishte shume e vjeter per te bere femije te tjere.Anne ishte mamaja e Elizabetes I,dhe u dyshua se kishte tradhtuar Henrin dhe ajo u ekzekutua ne kulle.Henri u martua me Jane Seymour,e cila lindi djalin e vetem te Henrit i cili mund te qeveriste vendin kur i ati te vdiste.Jane vdiq pak pas lindjes se Eduardit.Eduardi vdiq kur ishte 16 vjec.Me pas,Henri martua me Anen e Klevezit.Ajo nuk ishte e bukur apo dinte muzike,prandaj u divorcua me Henrin(Henri e dashuronte muziken).Me vone ai u martua me Catherine Howard.Ajo u ekzekutua sepse u gjet e dashuruar me nje burre tjeter.Catherine Parr ishte gruaja e fundit e HenritVIII.Ajo dinte shume gjuhe dhe u kujdes per Henrin derisa ai vdiq me 1547.