Yasopp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Yassop (ヤソップ Yasoppu) është personazh fiktiv dhe një nga antarët kryesor të Piratëve FlokëkuqitOne Piece. Ai është snajper i ekuipazhit dhe babai i Ussop.[1] Zëri i tij bëhet nga Michitaka Kobayashi në japonisht. Në 4Kids Entertainment, zëri i tij bëhet nga Jason Griffith dhe në Funianimation, zëri i tij bëhet nga Scott Freeman (2007-2014).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy vjet pas ekzekutimit të Gol D. Roger dhe tre vjet para se Usoppi të lindte, Shanks u shfaq në Ishullin Gecko duke kërkuar një njeri të quajtur 'Yasopp' dhe prezantuar veten si pirat.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yasopp vuri në dukje të jetë një gjuajtës jashtëzakonisht i aftë, i aftë për të shtënë antenën e një milingoni në njëqind metra larg pa dëmtuar pjesën tjetër të saj. Luffy gjithashtu deklaroi se ai kurrë nuk e kishte parë atë të humbasë një të shtënë. Reputacioni i tij ishte i tillë që kur Shanks po kërkonte anëtarë të mundshëm të ekuipazhit, ai kërkoi Yasoppin, i cili me sa duket kishte bërë mjaft emër për vete.[2]

Duke qenë snajper, ai mban armë rreth tij pothuajse gjatë gjithë kohës. Më herët ai është parë duke mbajtur një pistoletë çarku, por më vonë ai mban një mushqetë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 25 dhe Epizodi 9
  2. ^ One Piece Kapitulli 0 (ndryshe i quajtur si “Strong World”)