Rob Lucci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rob Lucci (ロブ・ルッチ Robu Rucchi) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda.

Fillimisht, ai u prezantua si pjesë e CP9, si anëtari më i fortë i njësisë së vrasësve në histori. Ai veproi i fshehtë për të marrë gjurmët e Plutonit nga Icebergu. Si person i fshehur, Lucci punonte në një kompani për ndërtimin e anijeve Galley-La, ku punonte si sharrëxhi, me gozhda dhe vidhë. Pas mposhtjes së tij nga Luffy, Lucci u shkarkua nga Spandam duke i quajtur ata përgjegjës për shkatërrimin e Ennies Lobby nga Ekuipazhi i Kapelës prej Kashte. Megjithatë, brenda dy viteve të ardhshme, ai arriti të rikthehej në Cipher Pol si pjesë e CP0, këtë herë si eprori i Spandamit.[1]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lucci shfaqet si një agjent i ftohtë, i largët dhe i grumbulluar i Cipher Pol; pothuajse plotësisht sociopatik dhe amoral i gjithçkaje që e rrethon. Një dëshmi e natyrës së tij të ftohtë është sulmi i tij brutal ndaj "mikut" të tij prej pesë vitesh, Paulie, të cilin ai madje u përpoq ta vriste pasi u zbuluan identitetet e CP9. Ai gjithashtu deklaroi se nuk ndjente asnjë lidhje të vërtetë me qytetin e Ujit 7 në të cilin jetoi për pesë vjet, dhe nuk kishte asnjë shqetësim për eprorin e tij Spandam, megjithëse ai konsiderohet gjerësisht në mesin e kolegëve të tij CP9, pavarësisht arrogancës së tij.

Lucci: Qeveria Botërore vendos drejtësinë për ne. Për sa kohë që qeveria ju njeh si drejtues të CP9, ne do t'i zbatojmë urdhrat tona sipas shkronjës... por nuk jemi dakord me idealet tuaja.

Spandam: Ke te drejte, por... cfare deshiron atehere?!!
Lucci: Gjak. Kur jemi këtu, vrasja është e justifikuar. - Lucci shpreh dëshirën e tij si agjent i CP9[2]

Lucci e bazon këndvështrimin e tij për drejtësinë në filozofinë e tij personale se çdo person ose gjë që bie ndesh me interesat e Qeverisë Botërore duhet të shkatërrohet, por është gjithashtu e keqe për të qenë i tillë. Konkretisht, ai ka deklaruar se i shërben Drejtësisë Absolute në formën e "Drejtëësisë së Errët" (闇の正義 Yami no Seigi), motoja e tij është "E Keqja e Nevojshme" (必要悪 Hitsuyō Aku). Si i tillë, ai është i gatshëm të bëjë përpjekje ekstreme për të përmbushur misionin e tij të dhënë me çdo mjet të nevojshëm, duke besuar se autoriteti i CP9 për të vrarë është i justifikuar dhe nuk janë të detyruar të ndjekin idealet e Spandamit për sa kohë që ata i kryejnë misionet e tyre në mënyrë efikase. Ai gjithashtu e sheh atë fyese kur dikush tregon dobësi rreth tij, siç shihet kur ai u tha marinsave frikacakë në një anije Buster Call të mbyllnin gojën, dhe shkoi aq larg sa të pushonte nga puna një koleg të ri duke e vrarë me sa duket se ishte i dobët. Arsyeja që ai vrau pesëqind ushtarët në të kaluarën e tij ishte për shkak të një besimi tjetër të tij - besimit se dobësia është mëkat. Personalisht, ai beson se kushdo që tregon dobësi nuk është më i mirë se një kriminel.

Në luftime, ai është një luftëtar shumë sadist dhe i dhunshëm, dhe gjithashtu duket se përfiton argëtim dhe kënaqësi nga shkaktimi i dhimbjes fizike dhe emocionale te të tjerët, duke e bërë atë një sadist tipik. Këto skena, së bashku me kohën kur ai parashikon betejën, janë të vetmet raste kur ai është vërtet i lumtur. Ai u tregua gjithashtu duke buzëqeshur kur i tha një zyrtari se kthimi i Nico Robin nuk do të ndodhte kurrë, kur bindte Kakun dhe Kalifan të hanin frutat e detit, si dhe kur ai dhe Spandami kuptuan se Luffy po i ndiqte (ndoshta për shkak të epshit të tij për betejë.)

Në Kullën e Drejtësisë në Enies Lobby, ai zbuloi se ai iu bashkua Qeverisë Botërore vetëm në mënyrë që të mund të lejohej ligjërisht të vriste njerëz. Një shembull i epshit të Luccit për dhunë është kur ai kompromentoi misionin e sjelljes së Robin në Portat e Drejtësisë, duke lejuar Monkey D. Luffy ta binte për të vetmin qëllim për të pasur një betejë, duke buzëqeshur kur Luffy shpërtheu nga dera. Natyra e dhunshme dhe mizore e Luccit tregohet gjithashtu kur ai kalon në formë e plotë të kafshës gjatë betejës, në mënyrë që të sulmojë Luffy më dhunshëm. Një shembull tjetër i sadizmit të tij është kur Lucci përmbyti kalimin nënujor për në Portat e Drejtësisë në një përpjekje për të vrarë anëtarët e ekuipazhit të Kapelës së Kashtës në vendkalim, sepse ai donte të eliminonte mundësitë e Luffy për të pasur gjithçka, vetëm për ta zemëruar atë. Ai ka një zakon të demoralizojë dhe të përqesh kundërshtarët e tij, gjë që shihet kur ai tallte Luffy-n për mundësinë që ai të vriste Nico Robin. Ndërsa në formën e tij të plotë të bishës, ai vepron më shumë si një kafshë gjakatare, siç shihet kur shau Luffy. Ashtu si Jabra, Lucci është i prirur të lëpijë buzët, duke treguar një anë më shtazarake të transformimit të tij.

Megjithatë, duket se përkundër prirjes së tij pa emocione, Luccit nuk i pëlqen të fyhet. Gjatë përleshjes së tij me Luffy, ai nuk i kushtoi vëmendje Usopp derisa filloi ta ofendonte. Përveç kësaj, ai reagon mjaft dhunshëm nëse dikush e quan atë një gaki (zhargon në japonisht për "fëmijë" ose "brat"), duke u përgjigjur me një shkelm dhe një kundërpërgjigje të dyja herë pasi Iceburg dhe Franky iu referuan si të tillë.

Pavarësisht gjithë kësaj mungese të dukshme morali, ai ka shfaqur njëfarë simpatie, nëse është shumë pak, për ata që i quan të pafajshëm. Kur Piratët Candy po sulmonin një fshat të vogël, ai dërgoi shpejt kapitenin për të shpëtuar njerëzit,[36] edhe pse demonstrimi i tij i Drejtësisë Absolute më vonë e shtyu atë dhe shokët e tij të largoheshin. Kjo tregon se thellë brenda vetes, ai nuk është plotësisht i pashpirt dhe është më i nderuar për njerëzit që respekton. Po kështu, ai tregon shqetësim për pëllumbin e tij të përkëdhelur Hattori, duke e larguar atë kur ndodhet në situata të rrezikshme. Së fundi, ai shprehu mirënjohjen për mjekun që i shpëtoi jetën pas përplasjes së tij me Luffy në Enies Lobby.

Pas kalimit të kohës, personaliteti i Lucci ka mbetur kryesisht i njëjtë, pasi ai shpërfilli përpjekjet e Shën Charlos për të pretenduar Shirahoshin si skllav gjatë Levely. Ai pohon se Dragonët Qiellor janë hyjnorë dhe kanë të drejtë të marrin atë që duan nga njerëzit normalë. Ai gjithashtu vazhdon të gëzojë mundësinë e shkaktimit të gjakderdhjes, siç shihet me buzëqeshjen e tij ndaj urdhrit për të vrarë Neptunin kur ky i fundit u përpoq të parandalonte rrëmbimin e së bijës.[3] Kur sheh Luffy në Egghead, Lucci është i etur për ta luftuar përsëri, duke shpërfillur paralajmërimet e Kaku dhe Stussy se ata kanë nevojë për leje nga Qeveria Botërore për shkak të statusit të Luffy si Perandor, por mbi të gjitha për hakmarrje personale.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si anëtari më i fortë i CP9, Rob Lucci ka pasur fuqinë e tij të madhe të njohur edhe nga Bartholomew Kuma nga Shichibukai, i cili tha se askush nuk e kishte pritur ndonjëherë humbjen e Luccit.[4] Edhe në moshën 13-vjeçare, Lucci njihej tashmë si një vrasës masiv shumë i aftë, pasi kishte vrarë vetëm 500 ushtarë të një mbretërie, si dhe një ekuipazh piratesh. Në moshën madhore, Rob Lucci ishte bërë agjenti më i fortë në historinë e CP9; me Dorikin e tij në 4000 (pothuajse dyfishi i të dytit më të fortë, një vlerë prej 2200 e mbajtur nga Kaku). Franky vuri në dukje se forca e tij ishte në nivele mbi pjesën tjetër të CP9 dhe se, nëse Luffy nuk do ta mbante Luccin me luftën e tyre, ai nuk ishte i sigurt se sa nga shokët e tyre do të ishin masakruar.[5] Që nga humbja e tij e parë dhe aktualisht e vetme e njohur ndaj Luffy, Lucci u bë më i fuqishëm dhe tani është zyrtarisht pjesë e CP0, e cila konsiderohet të jetë më e forta mesin e Cipher Pol. Megjithatë, ai rezultoi se nuk ishte i përshtatshëm për Luffy pasi pirati i ri u bë një nga Katër Perandorët.

Lucci posedon qëndrueshmëri të jashtëzakonshme dhe rezerva qëndrueshmërie. Edhe pasi mori një sasi të konsiderueshme dëmtimi nga sulmet e Marshi i Dytë i Luffy, Lucci mezi u zmbraps dhe rifilloi betejën pasi u përplas në dy ndërtesa nga Pistol Gigant i Luffy, megjithëse ai pothuajse u rrëzua dhe mori dëme të rënda më vonë. Vetëm në moshën 13-vjeçare, ai doli i patrazuar, pa shfaqur asnjë shenjë dhimbjeje pasi u qëllua nga prapa nga të shtënat e shumta të topave, duke marrë vetëm plagët në shpinë. Për sa i përket forcës, ai mund të rrëzonte përkohësisht Frankin, një cyborg të fuqishëm imun ndaj plumbave, me një goditje të vetme përpara se ta dërgonte atë të përplasej me një mur me një goditje. Ai mund të bllokonte goditjen e Sanjit me parakrah pa përdorur Tekkai. Si përdorues i Shigan, gishtat e tij janë jashtëzakonisht të fortë, duke e lejuar atë të depërtojë në trotuarin prej guri me një kapje të thjeshtë. Lucci gjithashtu e kapi lehtësisht fytyrën e Luffy-t me njërin krah, pavarësisht nga forca e tij e madhe, ndërsa në të njëjtën kohë i hiqte supet të gjitha grushtet e tij dhe më pas e hodhi rastësisht në një mur.[49] Gjatë një konfrontimi të shkurtër kundër atyre që po përpiqeshin të mbronin Shirahoshin nga Charlos, Lucci ishte në gjendje të kapte Leon, i cili është një xhuxh shumë i shpejtë, i vogël dhe të shtyjë pa mundim Sain, udhëheqësin e Marinës Happo, me një goditje të vetme.[6]

Aftësitë taktike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Së bashku me aftësinë e tij të madhe mbinjerëzore, Lucci është një individ shumë inteligjent dhe dinak, duke qenë në gjendje të bëhet një zdrukthëtar mjeshtër brenda një periudhe 5-vjeçare thjesht si një formë spiunazhi dhe mbikëqyrjeje mbi "shefin" e tij Iceburg (të cilin CP9 besohej se e zotëronte të planeve për Plutonin e Armëve të Lashtë), dhe madje edhe kur u zbulua ndryshe, Lucci shpejt nxori kandidatin tjetër më të mundshëm (Franky) bazuar vetëm në miqësinë e tyre adoleshente. Ai dhe agjentët e tjerë të CP9 që depërtuan në Water 7 mashtruan çdo banor, një shenjë e qartë e aftësive të tyre manipuluese.

Një taktik i shëndoshë, Lucci arriti të eliminonte thuajse i vetëm Piratët e Kapelës së Kashtës (duke përjashtuar Luffy, me të cilin po luftonte) duke kuptuar strukturën e mjedisit të tij dhe duke gjuajtur një "Rankyaku" të synuar mirë përmes një muri guri, duke përmbytur katin përdhes. të Kullës së Drejtësisë dhe të gjitha kalimet e saj të fshehura nëntokësore me ujë deti.[7] Po të mos ishte ardhja e papritur e Kokoros dhe trashëgimisë së saj sirene, ata nuk do të kishin mbijetuar. Ai gjithashtu analizoi shpejt mekanikën pas teknikës së Marshit të Dytë të Luffy pasi e përfshiu atë për vetëm disa minuta maksimumi, duke ia shpjeguar atë personit të gomës dhe duke deklaruar se një presion i tillë trupor do t'i rronte vite jetëgjatësisë. Fakti që ai ishte në gjendje të arrinte të njëjtin nivel si marangozët Galley La (të cilët kalojnë gjithë jetën e tyre duke ndërtuar aftësitë e tyre) në pesë vjet vetëm për të bërë një punë të fshehtë tregon një talent të madh për të.

Rokushiki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lucci ka mjeshtërinë më të madhe të Rokushiki brenda CP9, duke zhvilluar variacione më të fuqishme nga secila prej formave të ndryshme. Duke qenë në gjendje të përdorte me mjeshtëri Soru dhe Shigan kundër 500 ushtarëve, ai shpoi për vdekje armaturën së bashku me trupat e tyre; ai gjithashtu përdori Tekkai për të thyer dy shpata pa mundim. Nga mosha e rritur, aftësia e jashtëzakonshme e Luccit në Rokushiki, e kombinuar me fuqitë e tij të frutit të detit, e lejoi atë të përdorte variacione të përmirësuara të artit luftarak, si Rankyaku: Gaicho, i cili mund të depërtonte nëpër bykun e hekurt të një luftanijeje detare dhe Tobu Shigan: Bachi, e cila mund të shponte trupin prej gome të Luffy me lëvizje të thjeshta ajri të kompresuar. Në formën e tij hibride, një Rankyaku i thjeshtë ishte i mjaftueshëm për të çarë nëpër selinë e Galley-La dhe për të shkaktuar shembjen e pjesës më të madhe të ndërtesës. Aftësia e tij e lartë në Tekkai e lejoi atë të bllokonte rastësisht një sulm nga Roronora Zoro, një shpatar që mund të presë lehtësisht çelikun. Në të vërtetë, Çekani i Fortë i Franky, i cili dërgoi agjentin e tij CP9 Fukurou të fluturonte nëpër dy mure, pavarësisht përdorimit të Tekkai, nuk arriti ta bënte Lucci të lëvizte një centimetër, pasi Doriki i vrasësit ishte pesë herë më i madhi i tij. Më e rëndësishmja, ai përdori një teknikë të shtatë të fshehur Rokushiki, Rokuogan, gjatë luftës së tij me Luffy. Teknika masivisht e fuqishme ishte aq e fortë sa shkaktoi dëmtim të rëndë të brendshëm në trupin e Luffy-t, i cili e përshkroi efektin e saj si një Dial Impact me fuqi shumë të përforcuar, gjë që nuk është diçka e vogël, duke marrë parasysh se ai është bërë prej gome. Me zotërimin e tij të plotë të Rokushikit, në lidhje me aftësinë e tij të Frutit të Djallit, Lucci u tregua një armik jashtëzakonisht elastik dhe i frikshëm, duke luftuar në mënyrë të barabartë me Luffy në Gear 2, madje duke qenë pak më superior, duke e detyruar Luffy të përdorte Marshin e Tretë për ta dobësuar atë, dhe në fund të përdorë të gjitha forcat kundër tij.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rob Lucci ka ngrënë frutin e maces, model: leopard, një frut i llojit Zoan, gjë që e lejon atë të shndërrohet në një leopard të plotë, ose në një hibrid të rëndë leopard-njerëzor sipas dëshirës.

Duke qenë se frutat e detit të klasës Zoan përmirësojnë më së shumti aftësitë fizike, ai është më i favorizuar nga artistët luftarakë si Lucci, i cili është në gjendje të integrojë tiparet unike të Frutit të tij të Djallit, si kthetrat dhe këmbët më të forta, për të rritur shumë efektet e teknikave të tij. Gjithashtu, duke qenë një kafshë mishngrënëse, Lucci është më gjakatar dhe grabitqar se një përdorues i rregullt i klasës Zoan, i provuar kur ai e lëndoi me gërvishtje Luffy si një leopard aktual.[8]

Duke përdorur Seimei Kikan, Lucci mund ta transformojë trupin e tij të rëndë hibrid në një formë më të hollë. Ky trup më i vogël e rrit shumë shpejtësinë e tij, por me koston e zvogëlimit të forcës së tij Zoan rriti fuqinë.

Zgjimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rob Lucci ka arritur gjithashtu Zgjimin e Frutit të Detit, duke e lejuar atë të marrë një formë hibride të re, shumë më të fuqishme që rrit shumë forcën e tij fizike, shpejtësinë, si dhe shkallën e rikuperimit. Ndryshe nga shumica e Zoanëve të zgjuar, personaliteti i Luccit nuk u tejkalua nga natyra shtazore e Frutit të Detit.

Forca e shtuar e Luccit e lejoi atë të përplasej në mënyrë të barabartë me formën e zgjuar të Luffy për një kohë. Ai u tregua gjithashtu mjaft i qëndrueshëm për t'i bërë ballë Gomu Gomu no Mogura Pistol të Luffy.[9]

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lucci posedon aftësinë për të përdorur Ambicien e Armatimit. Në revanshin e tij kundër Monkey D. Luffy pas kalimit të kohës, ai demonstroi një nivel shumë të lartë aftësie duke qenë në gjendje të përplasej në mënyrë të barabartë me Luffy, i cili është bërë një përdorues jashtëzakonisht i fuqishëm i Ambicies së Armatimit më vete. Jo-kanonikisht, ai u pa gjithashtu duke ngurtësuar krahun ndërsa luftonte me SaboOne Piece Film: Gold.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Rob Lucci dublohet nga Tomokazu Seki.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece 801 dhe Epizodi 746
  2. ^ One Piece Kapitulli 382 dhe Epizodi 289
  3. ^ One Piece Kapitulli 907 dhe Epizodi 886
  4. ^ One Piece Kapitulli 474 dhe Epizodi 369
  5. ^ One Piece 425 dhe Epizodi 308
  6. ^ One Piece Kapitulli 907 dhe Epizodi 886
  7. ^ One Piece Kapitulli 420 dhe Epizodi 302
  8. ^ One Piece Kapitulli 422 dhe Epizodi 305
  9. ^ One Piece Kapitulli 1069