One Piece Film: Gold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
One Piece Film: Gold

Viti 2016
Regjia Hiroaki Miyamoto
Prodhimi Kei Kajimoto
Yuta Kano
Skenari Tsumoto Kuroiwa
Bazuar në One Piece nga Eiichiro Oda
Në rolet kryesore Mayumi Tanaka
Kazuya Nakai
Akemi Okamura
Kappei Yamaguchi
Hiroaki Hirata
Ikue Ōtani
Yuriko Yamaguchi
Kazuki Yao
Chō
Muzika Yuki Hayashu
Kinematografia Naoyuki Wada
Montazhi Masahiro Goto
Studioja kinematografike Toei Animation
Fuji Television
Shueisha
Bandai Entertainment
Toei Company
Shpërndarë nga Toei Company
Data e daljes në kinema 15 korrik 2016 (Emirates Palace
23 korrik 2016 (Japoni)
Kohëzgjatja 120 min.
Shteti Japoni
Gjuha Japonishtja
Vlerësimi
Buxheti
Fitimet
Paraprihet nga One Piece Film: Z
Pasohet nga One Piece: Stampede

One Piece Film Gold (Japonisht: ワンピースフィルムゴールド) është film i animuar i ilustruar nga Eiichiro Oda dhe me regji të Hiroaki Miyamoto. Premiera e filmit në Ebu Dabi u bë më 15 korrik 2016 dhe më vonë në Japoni më 23 korrik 2016.

Përmbatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekuipazhi i kapeles prej kashte shkojnë në qytetin e arit udhëhequr nga Gild Tesoro, e cila konsiderohet si vend i pavarur nga Qeveria Botërore. Ekuipazhi ftohen në këtë qytet, por përfundojnë në telashe kur kuptojnë se ky ishte plani i Tesoros.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Dublimi në japonisht[1] Dublimi në anglisht
Monkey D. Luffy Mayumi Tanaka Colleen Clinkenbeard
Roronoa Zoro Kazuya Nakai Christopher R. Sabat
Nami Akemi Okamura Luci Christian
Usopp Kappei Yamaguchi Sonny Strait
Vinsmoke Sanji Hiroaki Hirata Eric Vale
Tony Tony Chopper Ikue Ōtani Brina Palencia
Nico Robin Yuriko Yamaguchi Stephanie Young
Franky Kazuki Yao Patrick Seitz
Brook Chō Ian Sinclair
Gild Tesoro Kazuhiro Yamaji Keith Silverstein
Takahiro Sakurai (fëmijë) Dallas Reid (fëmijë)
Baccarat Nanao Amber Lee Connors
Dice Kendo Kobayashi Tyson Rinehart
Tanaka Gaku Hamada Daman Mills
Carina Hikari Mitsushima Michele Knotz
Raise Max Kin'ya Kitaōji Garrett Schenck
Sakazuki Fumihiko Tachiki Andrew Love
Rob Lucci Tomokazu Seki Jason Liebrecht
Spandam Masaya Onosaka Christopher Corey Smith
Sabo Tōru Furuya Vic Mignogna
Koala Satsuki Yukino Jeannie Tirado
Kent Beef Jr. Arata Furuta Brian Olvera
Pork Josh Grelle
Jimmy Myers Korokke Alejandro Saab
Long Long Wataru Takagi Chad Cline
Morkin Nadal Joel McDonald
Narcie Nobuyuki Hiyama Scott Frerichs
Lepre Rena Takeda Kristi Kang
Bit Ayaka Miyoshi Kristen Lee
Kiruko Arisa Sato Jennifer Green
Alba Nanase Nishino Katy Tye
Curve Ryō Narita David Trosko
Rikka Chika Sakamoto Jill Harris
Tempo Naoko Watanabe Bryn Apprill
Double Down Naoto Takenaka TBC
Whitejack Keith Kubal
Camael Masakazu Mimura Keith Kubal
Stella Gi Ryoko Madeleine Morris

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sherman, Jennifer (29 maj 2016). "One Piece Film Gold Adds 5 Models to Its Guest Cast Lineup". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 21 qershor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]