Sabo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sabo (サボ, Sabo) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është shef i stafit të Ushtrisë Revolucionare i njohur si "Numri 2" i organizatës, duke u rradhitur pas Monkey D. Dragon.[1]

Sabo është vëlla i betuar i Monkey D. Luffy dhe Portgas D. Ace, ka prejardhje fisnike dhe është djali i Outlook III.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atij i pëlqen të ndjekë ëndrrat e tij, çfarëdo që të ndodhë. Ashtu si të gjithë Miqtë e Luffy, ai është jashtëzakonisht besnik ndaj miqve të tij ose në këtë rast dy "vëllezërit" e tij, një shembull është kur ai pranoi kërkesat e babait të tij, duke u bërë i mjerueshëm vetëm për të shpëtuar Luffy dhe Ace.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si shef i stafit të Ushtrisë Revolucionare, Sabo ka autoritet të komandoj antarët e nivelit të ulët. Ai kërkohet për 602.000.000 beli duke u konsideruar jashtëzakonisht i rrezikshëm nga Qeveria Botërore.

Ai ishte mjaft i shpejtë për të kapur një thikë nga një piratë. Ai ishte i mirë edhe në vjedhje, pasi ai dhe Ace ishin në gjendje të vidhnin njerëz të shumtë për të marrë paratë dhe gjërat e çmuara. Ai gjithashtu ishte jashtëzakonisht i aftë në vjedhje dhe mund të kërcejë nga një dritare pa e plagosur veten.

Si një fëmijë, Sabo ishte mjaft i aftë për të kapërcyer tërësisht Luffy, një përdorues i Frutave të Detit dhe për të luftuar në mënyrë të barabartë me Ace. Edhe pas humbjes së kujtimeve të tij nga amnezia, Sabo ende ruajti aftësitë e tij luftuese siç tregohet në anime. Nga të gjithë fëmijët Revolucionarë të cilët ishin ushtarë në stërvitje, Sabo vetëm shkëlqente në regjimin stërvitor të stërvitjes luftarake të Ushtrisë Revolucionare, duke qenë i aftë të luftonte me Hack, një ekspert i fuqishëm në Fishman Karate dhe përfundimisht mundi Hack ndërsa ishte ende një fëmijë . Përveç aftësive bazë luftarake nga dora në dorë, Sabo gjithashtu fitoi zotërimin e arteve marciale Ryusoken (grushti i kthetrave të dragoit).

Që nga fëmijëria, Metoda e preferuar e luftimit të Sabo ishte lufta me shkop duke përdorur tuba metalikë. Pasi morri aftësitë e zjarrit, Sabo ndezë dy skajet e tubës së tij.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Ace, Saboi hëngri frutin e zjarrit i llojit Logia, aftësi që krijon, kontrollon dhe transformohet në flakë sipas dëshirës.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën japoneze, zëri i tij bëhet nga Junko Takeuchi si i ri dhe nga Tōru Furuya. Në Funimation Entertainment, zëri i tij bëhet nga Morgan Garrett si i ri dhe nga Vic Mignogna.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Paraqitja e Sabos është e ngjajshme me Artful Dodger prej romanit të Charles Dickens Oliver Twist. Ai gjithashtu ishte pjesë e një bande të hajdutëve të fëmijëve. Pamja e tij e nënshkrimit përfshinte një kapelë të lartë dhe një xhaketë të një të rrituri me mëngë të mbështjellë.[2]
  • Sabo ka gjithashtu pak ngjajshmëri me personazhin Naruto Uzumaki, ushqimi i preferuar i të dyve është ramen.[3] dhe si një 10 vjeçar, ai dublua nga Junko Takeuchi, e cila gjithashtu bën zërin e Narutos.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Manga, Kapitulli 744 dhe Epizodi 679
  2. ^ "Sabo's trivia". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vivre Card - One Piece Visual Dictionary