Jesus Burgess

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jesus Burgess (ジーザス・バージェス Jīzasu Bājesu) i njohur me nofkën Kampioni, është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece.

Ai është timonier dhe një nga dhjetë kapitenët titanik i Piratëve të Mjekërrziut, duke qenë kapiteni i anijes së parë.[1]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burgess është një njeri brutal dhe duke si një vigan, dhe gjithashtu është shumë i zhurmshëm dhe mbizotërues. Ai duket se është tepër konfident, pasi ai u ngjit në ndërtesa dhe sfidoi njerëz të rastit në ishullin Jaja, duke shpallur veten si kampion. Ai gjithashtu duket se ka një dashuri të fortë për të luftuar, duke dashur të provojë aftësitë e tij për këdo që gjen. Ai veçanërisht gëzon kundërshtarë të fortë, siç tregohet kur zbuloi se Monkey D. Luffy ishte duke luftuar në Koloseumin Korrida. Përkundër, ose ndoshta për shkak të dashurisë së tij të thellë për luftime, Burgess gjithashtu duket të jetë një humbës i lënduar, i paaftë të pranojë humbjen edhe kur është plagosur rëndë. Ai është gjithashtu i gatshëm të përdorë çfarëdo taktikë të pistë dhe të papërshtatshme që ai ose aleatët e tij mund të mos jenë në gjendje të fitojnë në një luftë të drejtë, siç dëshmohet nga mënyra se si ai iu bashkua pjesës tjetër të Piratëve të Mjekërrziut në sulmin e tyre nëntë në një kundër Mjekërrbardhit.

Ai ka një natyrë shumë më serioze se kapiteni i tij, pasi ai qortoi Mjekërrziun për të qeshur kur ata humbën Ekuipazhin e Kapelës prej Kashte. Sidoqoftë, ai duket se është bërë mjaft i heshtur pas kalimit të kohës kur u takua me Monkey D. Luffy në korridoret e Koloseumit dhe duke e lënë kapitenin të flas me të.

Në Dressrosa, Burgess shfaqi gjithashtu një mendim të pamëshirshëm oportunist, i gatshëm për të përfituar nga gjendja e dobët e Luffy për ta vrarë atë dhe për të marrë Frutin e Detit, pavarësisht faktit se Luffy ishte shansi më i mirë i vendit për t'i shpëtuar ata nga Doflamingo. Kjo shfaqet më tej kur ai u përpoq të vriste Sabon vetëm për t'ia marrë frutin e zjarrit, kur ai ndërhyri në përpjekjet e tij për të vrarë Luffy, duke besuar se ishte e drejta e tij për të patur frutin.

Pasi u bë Yonko dhe fitoi një flotë anijesh, Mjekërrziu filloi të quhet me titullin e ri të "Admiral Teach". Burgess në mënyrë të përsëritur harron të trajtojë Mjekërrziun me këtë moniker pasi zakonisht e quan atë "Kapiten Teach", siç Laffitte i'a kujton disa herë që të mos ta përsëris më.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burgess është një nga anëtarët më të fuqishëm të Ekuipazhit të Mjekërrziut. Ai arriti të mposhte çdo sfidues që luftoi në Mock Town me lehtësi dhe fitoi në Bllokun A të Koloseumit Korrida pa asnjë një lëndim të vetëm. Pas dy viteve, ai u bë kapiteni i anijes së parë të Piratëve Mjekërrziut.

Edhe pse ende është një gjë misterioze, bazuar në ndjekjen e tij pas Luffy dhe bisedës me Sabo, Burgess mund të marrë frutat e detit.

Burgess ka forcë të madhe fizike. Ai me lehtësi grabiti një ndërtesë të tërë nga themelet e saj dhe e hodhi atë në Ace nëpër një distancë të madhe. Fuqia e Burgess shtrihet edhe në këmbët e tij, ndërsa ai u hodh nga pallati i Dressrosës në nivelin e dytë pa asnjë lëndim, duke e lejuar atë që ta bënte atë në vendndodhjen e Luffy në një kohë shumë të shkurtër, një veprim që shokoi shumë Koalën.

Burgess gjithashtu posedon durim masiv, siç shihet (para dy vite), kur ai mori një goditje të drejtpërdrejtë nga një goditje e tërmetit nga ish-perandori Edward Newgate, si dhe tronditjen e Admiralit Sengoku në formën e tij të Budës pa vuajtur shumë dëme.

Pasi u mund nga Sabo në një gjendje të plagosur rëndë, Burgess mbijetoi duke u djegur brutalisht nga teknika e Sabos, “Grushti i Zjarrtë”, pas përpjekjes së tij të dështuar për të vjedhur frutin e zjarrit. Pavarësisht nga vuajtjet aq shumë dëm, Burgess mund të qëndronte larg në një anije të Ushtrisë Revolucionare që udhëtonte për në Baltigo për një periudhë të gjatë kohore pa ndonjë trajtim mjekësor, duke e lejuar atë të kontaktojë Laffiten për ta informuar atë për vendin e tij në Baltigo ndërsa ishte ende në prag e vdekjes.

Mundja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burgess është gjithashtu një mundës jashtëzakonisht i fuqishëm dhe i aftë. Sulmet e tij të mundjes, si goditjet e bërrylit dhe lariatet, mund të prodhojnë tronditje masive që mund të rrënojnë ndërtesat me lehtësi të madhe.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burgess mund të përdorë Ambicien e Armatimit, por ambicia e tij nuk ishte aq e fuqishme kundër Kthetrave të Dragoit të Sabos.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Burgess dublohet nga Tetsu Inada, ndërsa në anglisht ai dublohet nga Phil Parsons.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i tij është bazuar pas piratit të shekullit 17-të, Samuel Burgess.
  • Kur fytyra e tij është treguar e demaskuar për herë të parë, nuk shihet në shikim të plotë. Kjo është e ngjajshme me kulturën e Luchadorit, pasi kjo konsiderohet diçka e turpshme për një mundës të maskuar që do të demaskohet, duke shkaktuar humbjen e identitetit të tyre të karakterit / ndryshojnë identitetin e egos në arenë dhe ekspozimin e tyre të identitetit të tyre të vërtetë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 704 dhe Epizodi 634