Jump to content

Ramen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shoyu Ramen

Ramen (Japonisht: (拉麺, ラーメン rāmen) është një pjatë japoneze, ajo përbëhet nga petë gruri kineze të shërbyer në një mish ose supë me bazë peshku, shpesh me aromë me salcë soje ose miso, dhe përdor toptha të tillë si mish derri të prerë (叉 焼 chāshū), nori (alga deti të thatë) , menma dhe sallad qepe. Pothuajse çdo rajon në Japoni ka variacionin e vet të ramenit.

Një teori thotë se ramen u prezantua për herë të parë në Japoni gjatë viteve 1660 nga studiuesi kinez neo-konfucian Zhu Shunsui i cili shërbeu si këshilltar i Tokugawa Mitsukuni pasi ai u bë refugjat në Japoni që shpëtoi nga sundimi i Manchu dhe Mitsukuni u bë personi i parë japonez që hante ramen, megjithëse shumica e historianëve e hedhin poshtë këtë teori si një mit të krijuar nga japonezët për të zbukuruar prejardhjen e ramenit.[1] Teoria më e besueshme është se ramen u prezantua nga emigrantët kinezë në fund të shekullit 19-të[2][3] ose në fillim të shekullit të 20-të në Yokohama. Sipas regjistrimit të Muzeut Ramen në Yokohama, ramen e kishin prejardhjen në Kinë dhe kaluan rrugën drejt Japonisë në vitin 1859.[2] Versionet e hershme ishin petë gruri në supë të mbushura me mish derri të pjekur në stilin kinez.

Një shumëllojshmëri e gjerë e ramen ekziston në Japoni, me dallime gjeografike dhe specifike të shitësve edhe në varietetet që ndajnë të njëjtin emër. Ramen mund të kategorizohen gjerësisht nga dy përbërësit kryesorë të tij: petë dhe supë.

Shumica e petëve janë bërë nga katër përbërës themelorë: miell gruri, kripë, ujë dhe kansui (か ん 水) (nga kansui (鹹水, ujë me kripë)) një lloj uji mineral alkalik, që përmban karbonat natriumi dhe zakonisht karbonat kaliumi, si dhe ndonjëherë një sasi e vogël e acidit fosforik. Edhe pse petë Ramen dhe petë Udon janë të dyja me grurë, ato janë lloje të ndryshme të petëve.

Kansui është përbërësi dallues në petë të ramenit, dhe ka origjinën në Mongolinë e Brendshme, ku disa liqene përmbajnë sasi të mëdha të këtyre mineraleve dhe uji i të cilave thuhet se është perfekt për të bërë këto petë. Marrja e petë me kansui u jep atyre një ngjyrim të verdhë, si dhe një strukturë të fortë. Vezët gjithashtu mund të zëvendësohen për kansui. Disa petë janë bërë pa vezë dhe as kansui dhe duhet të përdoren vetëm për yakisoba, pasi ato kanë një strukturë më të dobët dhe janë më të prirur për të njomur lagështinë dhe për tu bërë jashtëzakonisht të butë kur shërbehen në supë.

Ramen vjen në forma dhe gjatësi të ndryshme. Mund të jetë i trashë, i hollë, apo edhe me shirita, si dhe i drejtë ose i rrudhur.

Tradicionalisht petë Ramen u prodhuan me dorë, por me popullaritet në rritje shumë restorante Ramen preferojnë të kenë aftësi brenda për të prodhuar petë të freskëta për të përmbushur kërkesën e rritur dhe për të përmirësuar cilësinë. Makineritë automatike të bërjes Ramen që imitojnë metodat e prodhimit manual kanë qenë në dispozicion që nga mesi. Shekulli 20 prodhuar nga prodhues të tillë japonezë si Yamato MFG. dhe të tjerët.[4]

Supa Ramen në përgjithësi bëhet nga stoku i bazuar në mish pule ose derri, i kombinuar me një larmi përbërësish si: kombu, katsuobushi, niboshi (sardelet e foshnjës së tharë), kockat e viçit, eshtrat e derrit, shiitake, dhe qepët . Disa supa Ramen moderne mund të jenë gjithashtu të bazuara në perime.

Restorante në Japoni

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Ramen hallal në Kjoto

Ramen ofrohet në lloje të ndryshme të restoranteve dhe lokacioneve, përfshirë dyqanet ramen, institucionet e pirjes izakaya, kafeteritë e drekës, sallat karaoke dhe parqet argëtuese. Shumë restorante ramen kanë vetëm një banak dhe një kuzhinier. Në këto dyqane, ushqimi paguhet paraprakisht në një makinë biletash për të përcjellë procesin.[5]

Sidoqoftë, ramen me cilësi më të mirë zakonisht janë në dispozicion vetëm në restorante të specializuara ramen-ya. Disa restorante gjithashtu ofrojnë ramen hallall (duke përdorur mish pule) në Osaka dhe Kjoto. Ndërsa restorantet ramen-ya ofrojnë kryesisht enë ramen, ato nuk kanë shumëllojshmëri në meny. Përveç ramen, disa nga pjatat në përgjithësi të disponueshme në një restorant ramen-ya përfshijnë enët e tjera nga kuzhina japoneze kineze si oriz të skuqur (i quajtur Chahan ose Yakimeshi), gyoza (dumplings kineze) dhe birra. Brendësitë e Ramen-ya shpesh janë të mbushura me dekorime të frymëzuara nga kinezët.[6]

  1. ^ Solt, George (2014-02-22). Untold History of Ramen. University of California Press. doi:10.1525/california/9780520277564.001.0001. ISBN 9780520277564. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Muzeu Rāmen Shin-Yokohama
  3. ^ "How Did Ramen Become Popular?". Atlas Obscura. 2018. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Fusion of cultures nets stellar ramen at Ichimi". miamiherald (në anglisht). Marrë më 2019-01-18.
  5. ^ Organization, Japan National Tourism. "Ramen 101 | Eat Ramen in Japan | Japan Travel | JNTO |". Japan Travel. Marrë më 2019-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Organization, Japan National Tourism. "Ramen | Eating in Japan | Japan Travel | JNTO |". Japan Travel. Marrë më 2019-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)